Egzersiz Yapmak Ruh Sağlığınıza Hangi Faydaları Sağlar?

Egzersiz Yapmak Ruh Sağlığınıza Hangi Faydaları Sağlar?
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2018

Hem fiziksel hem de psikolojik anlamda gelişmenizi hedefleyen tavsiyeler, birtakım ortak özelliklere sahiptir. Bu stratejileri ve fikirleri açıklamak ve tartışmak son derece kolaydır. Ancak bu tavsiyeleri günlük hayatınıza bir anda adapte etmeniz kolay olmaz. Bu yeni fikir ve önerileri hayatınıza sokmanız için alıştığınız rutinleri değiştirmeniz şarttır. Bu rutinler, çoğu zaman alıştığınız bir dizi tembellikten oluşmaktadır. Bu rutinleri siz kendiniz yarattınız ve onların içine saplanıp kaldınız.

Egzersiz yapmak elbette güzel bir eylemdir. Ancak ruhsal anlamda bu eylem size aslında ne sağlar? Takviminizde bu eyleme yer açmanız neden bu kadar önemlidir? Eve gelip dinlenmek, yemek yemek veya bir şey izlemek varken neden egzersiz yapma ihtiyacı hissedersiniz? Dışarısı yağmurlu ve rüzgarlı, spor salonunda çok fazla insan var ve içerisi çok sıcak.

ağırlık kaldıran beyin


Egzersiz hücrelere bakım yapar

Evet kabul edelim, beyin dışardan kulağa çok soyut bir şeymiş gibi geliyor. Çoğu insan beyni bir yönetici olarak vücuttan ayrı bir şeymiş gibi düşünür. Ancak beyin de tıpkı diğer organlar gibi bu biyolojik sistemin bir parçasıdır. İnsanlar sıklıkla fiziksel ve ruhsal yorgunluklarından sanki iki ayrı şeymiş gibi bahseder. Ancak bu doğru değildir.

Egzersiz yaptığınız zaman çok enteresan bir şey olur: Vücudunuzdaki hücreler oksijen almaya başlar. Egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz havalanmış olur; tıpkı evinizi havalandırdığınızı düşünün. Elbette yazları egzersiz yapmak size daha kolay gelir. Çünkü kışın soğuk ve yağmurlu bir havada evden çıkmak istemezsiniz. Ancak bu şartlara rağmen gücünüzü toplayıp spor yaptığınızda kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Vücudunuz bazen enerji dolu bazen de tembeldir. Peki enerji dolu veya yorgun, egzersiz yaptıktan sonra nasıl hissediyorsunuz. Çok daha iyi, değil mi?

spor ayakkabı

Egzersiz yapmak vücudu ve beyni birbirine bağlar

Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde ve fazla kalorilerden kurtulduğunuzda sinir sisteminiz bu durumdan oldukça memun olur. Egzersiz yapmak, bedeninizi zihninize bağlar. Bu durumu sağlayan şey ise iletişimdir. Sıklıkla egzersiz yapan ve şu an sakatlandığı için spor yapamayan birine sorun, en çok özlediği şey kuşkusuz bedeniyle olan iletişimidir. 

İki veya üç hafta boyunca egzersiz yapmayan bir kişi, muhtemelen vücudunun artık onunla konuşmayı kestiğini düşünür. Vücut, kendini ifade etmek için farklı bir dil kullanır. Spor yapmadığınız için eski ağrılarınız geri dönebilir. Aslında bu insanlar vücutlarıyla hala iletişim halindedir, ancak bu iletişim dili artık değişmiştir. Egzersiz yaparken vücudunuzla olan iletişiminizi geliştirirsiniz. Uzun süredir egzersiz yapmayan kişiler bu hissi unutabilir, unuttukları için de egzersiz yapmayı özlemezler.

Ancak bu iletişimi tekrar eski haline döndürmek, sonucunda yaşayacağınız hisse mutlaka değecektir.

Egzersiz yapmak sosyal hayatınızı geliştirir ve kendinize daha çok zaman ayırmanızı sağlar

Egzersiz yapmak sosyal anlamda size birçok fayda sağlar. Bireysel veya bir takım sporu olsun, sizinle benzer uğraşlara sahip insanları bulmanız oldukça kolaydır. Bir ekranın arkasında olmayan bu kişiler, etten ve kemikten karşınızdadır ve sizinle tanışmayı bekler. Bu kişilerle olan ilişkileriniz sizi spor konusunda daha da motive edebilir. Bu insanlar kesinlikle ufkunuzu açacaktır.

Egzersiz yapmanın bir diğer avantajı da, size kendinizle geçirebileceğiniz yeterli zamanı verebilmesidir. Tüm kaygılarınızdan arının ve spor yapmaya başlayın. Egzersiz yaparken o gün ne yemek yiyeceğinizi, kimin canınızı sıktığını ya da ertesi gün kaçta nerede olmanız gerektiğini düşünmezsiniz. Spor yaparken bu düşüncelerden ve kaygılardan bir süreliğine de olsa uzaklaşmış olursunuz. Herkes gün içinde kendine yeterli bir zamanı ayırmalıdır. Spor yaparken bu zamanı kendinize ayırmış olursunuz. Egzersiz yapmak özgür olmaktır, bu şekilde kendinize iyi olduğunuzu hatırlatırsınız ve kendinizle daha çok bağ kurarsınız. 

Spor yaparken kötü hissetmeniz neredeyse imkansızdır. Egzersiz yaparken yaptığınız şeyle ve kendinizle bir çeşit iletişim kurarsınız. Yaptığınız şey sizi asla tehdit etmez, ancak size bazı hedefler koyar. Bu hedefler zaman içinde kolaylaşır ve beyniniz bu özgürlük için vücudunuza teşekkür eder.

yoga yapan kadın

Egzersiz, disiplin, inanç ve duygular

Egzersiz yapmanın bir diğer faydası da hayatınıza kazandırdığı disiplin ve düzendir. Düzenli egzersiz yapmak size bir denge hissi verecektir, kendinizi daha istikrarlı hissedeceksiniz. Bu durum, günlük hayatınızda sizi oldukça mutlu edecek. Kendinize sık sık şöyle diyeceksiniz ”Evet, gerçekten önüme koyduğum hedeflerimi gerçekleştirebiliyorum”. Bu mesaj, kendinize olan güveninizi iyice artıracaktır. Bu sayede daha motive bir şekilde olacaksınız ve önünüze koyduğunuz hedefleri birer birer gerçekleştirebileceksiniz.

Bazı insanlar hayatta pes etmeye daha yatkındır. Onları sık sık şikayet ederken duyabilirsiniz. Plan yapmazlar, çünkü bu planlara uyabileceklerini dahi düşünemezler. Sürekli olumsuz düşünceler içinde, bir tür anarşi içinde yaşamlarını sürdürürler. Kendilerine olan inançları tükenmiştir. Keyfi kararlar alan bu kişilerin, hayatlarındaki dengeler oldukça hassas bir haldedir. Bu denge çok kolay bir şekilde bozulabilir. Bu tür kişiler için en iyi tavsiye egzersiz yapmaları olacaktır. Bu sayede bu kişiler tekrar kendilerine olan güvenlerini inşa edebilirler.

Egzersiz yapmanın bu yazıda bahsedemediğimiz sayısız faydası bulunmaktadır. Ancak en önemlisinden henüz size bahsetmedik. Bu yazıda bahsedeceğimiz son şey egzersiz yapmanın duygularınıza olan etkisidir. Spor veya egzersiz yapmak, duygusal anlamda hayatınıza bir düzen getirir. Herkesin içinde bulunan fazla enerji, spor sayesinde pozitif bir yolla dışarı atılmış olur.

Egzersiz yaptığınız süre boyunca, kalp atışınız değişebilir ancak sonrasında düzene girecektir. Vücudunuzda birçok noktanın çalıştığını ve bu noktaların sizinle iletişim halinde olduğunu hissedeceksiniz. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da spor yapmanın benzer faydaları gözlemlenmektedir. Egzersiz yapan çocukların vücutlarını daha iyi kontrol edebildikleri kanıtlanmıştır. Spor yapan çocukların uykuları da yaşıtlarına göre daha düzenli bir haldedir.

Anlatılan tüm bu bilgileri okudunuz ve egzersiz yapmanın birçok faydasını öğrendiniz, sizce de bu hislere sahip olmak için değmez mi? Çok fazla düşünmeden spor yapmaya başlayın ve bedeninizle olan iletişiminizi daha da güçlendirin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.