Logo image
Logo image

Acı Tatlı İnsanlar: Eylemler, Kelimelerden Seslidir

3 dakika
Acı Tatlı İnsanlar: Eylemler, Kelimelerden Seslidir
Tarafından yazılmıştır María Alejandra Castro Arbeláez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her birimiz insanlarla farklı yollarla bağlantı kuruyoruz. Dolayısıyla, yakın teması tercih edenler olduğu gibi daha uzak durmayı sevenler de var. Kolayca başkalarına güvenen insanlar yanında kendini korumak isteyen insanlar var. Bu anlamda, hayatınızı daha acı ya da tatlı kılan insanlar da var. Sonra bir de acı tatlı insanlar vardır.

Tatlı insanlarla etkileşim kurduğumuzda, en güzel melodileri dinliyor gibi hissederiz. Bize iyi davranırlar ve doğru kelimeleri nasıl kullanacaklarını bilirler. Onlar hassas bir şekilde samimidirler. Hayatlarımızı acılaştıran insanlardan çok farklılardır.

“Tatlı sözlere güvenme. Birçok insanın ağzında şeker ama kalplerinde zehir vardır. ”

Acı tatlı insanlar, nasıl kişilerdir?

Başımıza gelen en güzel şey olduklarını düşündüren insanlar vardır çünkü bize duymak istediklerimizi anlatırlar. Çoğu zaman, övgüleriyle, onayımızı almak ya da bizi iyi hissettirmek isterler. Her iki hedefi de aynı anda takip edebilirler. Her durumda, sözleri samimi değilse, eylemleri genellikle onları ele verecektir.

Some figure

Örneğin, biri çocuklara bakmak konusun çok iyi olduğumuzu söyleyebilir, ancak asla kendi çocuklarına bakmamıza izin vermez. Sözleri ne kadar tatlı olursa olsun, eylemleri bizim hakkımızdaki gerçek hislerini açığa çıkarır ki bu da incitici olabilir. Buna rağmen bazen bu kişilerle ilişkimizi kesmek zordur. Sözlerinin doğru olmadığını bilmemize rağmen, bu sözleri duymaya hevesliyizdir.

Sanki bir anlığına sebep oldukları acıyı unutabiliriz. Sözleri, gerçekliğe geri dönmenin ve yalan söylediklerini anlamanın zor olduğu bir güvenlik ve itimat duygusu yaratır.

Acı tatlı insanlar hayatınızı acılaştırır

Bir kişinin sözleri eylemleriyle uyuşmuyorsa, muhtemelen hayatınızı acılaştıracaklardır. Ek olarak, acı tatlı insanlar genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Acı tatlı insanlar samimi değillerdir. İlk yalanlarını yakaladıktan sonra, daha şüpheli olmaya başlarsınız.
 • Paylaşabilecekleri diğer şeyler de sahte olabilir ya da başka bir amaçları olabilir.
 • Doğal değillerdir. Yalan söylemek karmaşıktır. Çok fazla hatırlamayı ve kendini kontrol etmeyi gerektirir.
 • Sizi kötü hissettiren şey onlar için önemli değildir. Sizi rahatsız hissettiren şeyleri söylediğinizde bile yardımcı olmak için bir şey yapmaz ya da davranışlarını değiştirmezler.
 • Manipüle ederler. Acı tatlı insanlar, sözleri yardımıyla belirli bir şekilde davranmadığınız için kendinizi suçlu hissettirirler. Söylediklerinizden yararlanarak ize karşı ve kendilerinin lehine bir şeye çevirirler.

Sizden faydalanmak için sözlerinizi kullanan insanlar buna değmez. Sadece size zarar vermeye veya kendi çıkarlarını tatmin etmeye çalışırlar. Bir planları ve çıkarları vardır. Size iyi davranmayan ve tekrar tekrar kendinizi kötü hissettiren birisinin sözleri ile kapana kısılmış hissediyorsanız, onlardan uzak durmalısınız.

Herkes yapay bir şekilde tatlı değildir. Tam tersine, bizi överken söylediklerine sıkı sıkıya inanan birçok kişi vardır. Ayrıca bize samimi şekilde iltifatta bulunan birçok insan vardır. Hangi özelliklerimizi sevdiklerini belirtirler çünkü gerçekten bizi severler.

Acı tatlı insanlardan kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Bazen, hayatımızı acılaştıran insanlardan nasıl korunacağınızı bilmek zordur, özellikle de tatlı kelimeler kullanıyorlarsa. Ancak bize yardımcı olabilecek çeşitli stratejiler var:

 • Sınırlarımızı belirlemek.
 • Kendimize güvenmek.
 • Kendimizi takdir etmek.

Hayatımızı acılaştıran insanlardan kendimizi korumak bizim sorumluluğumuzdur. Sınırları belirleyebiliyorsak, neden bunu yapmıyoruz? Bu sayede kendimizi korumak daha kolay olacaktır.

Some figure

Kendinizi acı tatlı insanlardan korumanın avantajları

Bizi aldatmak amacıyla tatlı ve çekici davranan kişilerden korunmak, onlardan kurtulmamıza yardımcı olur. Azar azar, bu insanlar zehirli hâle gelirler. Bunu onlardan kurtulmamızı zorlaştırmak için yavaş yavaş yaparlar. Sınırları belirlenmenin bazı avantajları şunlardır:

 • Daha fazla huzur.
 • Daha az stres.
 • Daha az suçluluk.
 • Daha fazla güvenlik.
 • Geliştirilmiş öz saygı.
 • Artan öz farkındalık.
 • Daha fazla uyum.

Öz-farkındalık, acı tatlı insanlar karşısında sınır belirlerken müttefikiniz olacaktır. Kendinizle daha iyi bir bağlantı kurmak, daha iddialı olmanızı da kolaylaştırır.

Hayatınızın cehenneme dönüşmesine izin vermeyin. Her yerde sahte insanlar olduğunu unutmayın. Onları durdurmak size kalmış. Neden güzel sözler söyleyen, ancak size kötü davranan birini dinleyesiniz? Günün sonunda, sözler ne kadar tatlı gözükse de eylemler daha yüksek seslidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.