Logo image
Logo image

Cinsellik ve Teknoloji: Etkileri ve Özellikleri

3 dakika
Cinsellik ve teknoloji olağanüstü bir çift veya tam bir kabus olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Cinsellik ve Teknoloji: Etkileri ve Özellikleri
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsan cinselliği, binlerce yıl boyunca teknolojik gelişmelerden etkilenmemişti. Ancak günümüzde teknoloji ön plana çıkmaya başlıyor ve artık cinsiyet ve teknoloji birbiriyle yakından ilişkili. Bu, teknolojinin kendisinin varlığından kaynaklanıyor, aynı zamanda cinselliği anlama ve deneyimleme biçimimizin değişmesinin de etkisi büyük. Bunu daha derinden inceleyelim.

Cinsellik ve teknoloji

Teknolojik gelişmeler insanlar için yeni alanlar sağlamıştır. Kuşkusuz, en samimi olanlar dahil, her alanda sosyalleşmenin yeni yollarını oluşturmamıza olanak tanıdılar.

Cinsellik çok önemli olduğu için onu şekillendiren herhangi bir unsur da önemlidir. Bununla ilgili olarak, teknoloji, mobil uygulamalar, İnternet ve sosyal ağlar cinselliği büyük ölçüde etkiledi.

Some figure

Bugünlerde neredeyse herkes nereye giderse gitsin yanında cep telefonu taşıyor. Ancak birbirimizi her zamankinden daha az arıyoruz. Bunun yerine, daha samimiyetsiz iletişim biçimlerini tercih ediyoruz. Teknolojik gelişmeler o kadar hızlı gerçekleşiyor ki, teknolojiyle nasıl ilişki kurduğumuz üzerine çalışmak ve sonuçlar çıkarmak zor.

Ancak, teknolojinin hem kişisel hem de sosyal olarak gerçekten etkili olduğuna dair hiçbir şüphe yok. Zaman zaman tahmin edilemez gibi görünse de, teknoloji ve cinsellik arasındaki ilişki konusunda güncel kalmalıyız.

İnternet ve cinsellik

İnternet sınırsızdır. Bu nedenle, cinsel içerikli sonsuz sayıda web sayfası da vardır. İnternet, hem bilgilendirme hem de eğlence içeriği için tercih edilen bir yer.

Öte yandan, günümüzde gençler ve hatta gayri reşitler bile çok yaygın bir şekilde cinsel içerik paylaşıyorlar. Bu uygulamanın çekici nitelikleri var: çok görseldir ve fazla zaman gerektirmez.

Yetişkin içerik

Cinsel içerik çeşitli biçimlerde bulunabilir ve bulmak çok kolaydır. Dahası, istatistikler her yaştan birçok insanın cinsel içerik aradığını gösteriyor.

Ama bu zararsız olmaktan çok uzak. Bunun nedeni cinsel içeriğin cinsel beklentileri şekillendirmesidir. Bazı sebeplerden dolayı beyinlerimiz aldığımız bilgileri kurgu olarak işlemiyor.

Cinsel içerikli mesajlaşma (Sexting)

Cinsiyeti ve teknolojiyi birleştiren tehlikeli bir uygulama sexting denen yöntemdir. Bunu çoğunlukla gençler ve ergenler yapar. Bu uygulama, “selfies” olarak çekilen açık cinsel içeriğe sahip resim veya videoların gönderilmesini içerir.

Bu bir yetişkinin cinsel yaşamını canlandırmanın bir yolu olsa da, gençler arasında erotik ve riskli bir oyun haline geldi. Materyal ve çekimler yanlış ellere düşebilir ve bu da uygunsuz içeriğin izinsiz olarak paylaşılmasına neden olabilir.

Maalesef, bu uygulamanın saptırılması “hazırlamaya” (grooming) yol açabilir. Hazırlayıcı (groomer), sosyal ağlar aracılığıyla küçüklere zarar vermek isteyen bir bireydir. Bir hazırlayıcı görünüşünü gizlemek ve onlardan uygunsuz malzeme elde etme amacıyla kendinden çok daha genç olan insanlarla iletişim kurmak için teknolojiyi kullanır.

“Teknolojimizin insanlığımızı aştığı açıkça belli oldu.”

– Albert Einstein

Some figure

Cinsellik ve teknoloji: Tartışmalı bir ilişki

Konumuzla ilgili olarak, cinsiyet ve teknolojinin tartışmalı bir bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji bir olasılıklar dünyası açar. Ancak, bu olasılıkların çoğu bize yardım etmekten çok bize zarar veriyor.

Dahası, teknoloji insanlar arasındaki duygusal bağda devrim yarattı. Tinder gibi tüm aşamaların hızla geçtiği ilişkilerle sonuçlanan uygulamalar, biraz çarpık bir tasarıma çok iyi uyuyor gibi görünüyor: Bir tüketici nesnesi olarak aşk.

Teknoloji ayrıca dokunsal aygıtlar geliştirmiştir. Bu cihazlar başka bir kişi tarafından dokunma veya dokunulma hissini simüle eder. Ancak sanal cinsellik çatışma ve güvensizlik yarattı ve samimi iletişim gün geçtikçe kötüye gidiyor.

Sonuç olarak, sorunun teknolojinin kendisi değil, onu kullanma biçimimiz olduğunu söyleyebiliriz. Cinselliğe uygulanan teknoloji kendi başına kötü değildir, ancak her bir kişi veya çift için ne kadar yararlı olacağını kullanımı veya istismarı belirleyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bonavitta, P. (2015). El Amor en los Tiempos de Tinder. Cultura y Representaciones Sociales
  • Espinoza, J. (2015). Reconfigurando el amor: Mediación tecnológica y relaciones afectivas. Revista Question Académica
  • Villacampa, C. & Gómez, M.J. (2016). Nuevas Tecnologías y Victimización Sexual de Menores por Online Grooming. Revista Electrónica de Ciencia Penal y Criminología

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.