Romantik İlişkilerde Güvensizlik

Şubat 23, 2019

Romantik ilişkilerde güvensizlik kanser gibidir. Genellikle fark ettirmeden başlar fakat kısa sürede yayılır ve çoğalır. Eğer kontrol edilmezse, iki kişi arasındaki bağı bozabilir ve hatta yıkabilir de.

Bu durumla ilgili oldukça önemli bir fikir vardır. Güven öğrenilir ama güvensizlik de öyle. Güvensizlik durduk yere ortaya çıkan bir hissiyat değil, daha çok bir deneyim sonucunda beliren bir şeydir. Diğer bir deyişle, ilişkideyken ne kadar güvenilir olduğunuzu partnerinize belirten kendi yüklerinizle gelirsiniz.

Normal senaryolarda, çift arasında güvensizlik bir tarafın ya da her iki tarafın da istikrarlı görünmediği anda ortaya çıkar. Fakat daha uç noktalarda, güvenilmemesi için ortada bir sebep yokken bile bir nevroz söz konusu olabilir. Şunu belirtmeliyiz ki, durum ya da sebeplerinden bağımsız olarak ilişkilerde güvensizlik, üzerine düşülmesi ve çözülmesi gereken bir mevzudur.

“Hangi yalnızlık güvensizlikten daha yalnız hissettirir?”

– George Eliot

evde kavga etmiş çift

Romantik İlişkilerde Güvensizlik Neden Ortaya Çıkar?

Romantik ilişkilerde güvensizlik birçok sebepten kaynaklanabilir. En yaygın sebep sadakatsizliktir. Fakat güvensizlik tohumlarını atan tek durum bu değildir. Karşı tarafı hayal kırıklığına uğratan her davranış güvensizliğin gelişmesi için sahneyi hazırlar. Romantik ilişkilerde güvensizlik yaratan temel şeyler şunlardır:

  • Sevdiğiniz kişinin sürekli yalan söylediğini fark etmeniz.
  • Tutulmayan sözler. Karşınızdakinin sözlerini tutamıyor olması.
  • Karşınızdaki kendini yeterince tanımıyordur. Bir şeyi beğenir ama sonra vazgeçerler. Ne istediklerini bilmezler.
  • Karşı taraf davranışlarının sonuçları ile yüzleşmekte zorlanır. Anlaşılması zor ya da sorumsuzdurlar.

Güvensizliğin yok yere belirdiği durumlar da vardır. Bunlar güvensizliğe yatkın olunan durumlardır. Bu tarz bir senaryonun temel sebepleri şunlardır:

  • Güvensizlikler. İlişkinin bir tarafının yeterince iyi olmadığını hissetmesi.
  • İhanete uğramak ya da düzgün şekilde davranılmaması.
  • Aile üyelerinin birbirine ihanet ettiği ve güvensizlik ortamı olan bir aileden gelmek.
  • Birine ihanet etmek ve bilinçaltında bunun için cezalandırılma ihtiyacını yansıtmak.
  • Aşırı bağımlılık ve terk edilme korkusu.
  • Kadınlara ya da erkeklere karşı ön yargı.
gün batımında düşünceli kadın

Birinci Adım: Kendinizi Kontrol Edin

İlişkinin içine güvensizlik dahil olduğunda, bundan kurtulmak pek de kolay değildir. Fakat, imkansız da değildir. Yalnızca çok fazla emek ve sabır gerektirir. Birbirini sevmek romantik bir ilişki için savaşmaya yeterli bir sebep olduğundan kesinlikle buna değer.

Başlamak için en iyi yol ilişkide güvensizlik yaratan sebepleri değerlendirmektir. Bunun arkasındaki sebeplerin objektif mi yoksa nevrotiklikten mi kaynaklandığını belirlemek çok önemlidir.

Ayrıca sevdiğiniz kişiden beklentileriniz üzerine düşünmek de önemlidir. Her insan hata yapar. Bu da demek oluyor ki eğer bir taraf karşısındakine güvenmek için onun mükemmel olmasını bekliyorsa, zamanını boşa harcıyordur. Güven, karşınızdaki hiç başarısız olmadığında kurulur diye bir şey yoktur. Bu daha çok bu başarısızlığın kasten ya da kötü niyetle yapılıp yapılmadığı ile ilgilidir.
ilişkilerde güvensizlik

Diyalog: Tek Gerçek Çözüm

Romantik bir ilişkide güvensizlik meselesinin çözülmesi için açık açık konuşmak her zaman en iyi çözümdür. Açık açık konuşabilmeniz için karşılıklı güven gerektiğinden dolayı bu bir paradoks yaratır. Fakat bu anlaşmanın ya da ilişkinin bitmesi gerektiğinin farkına varmanın tek yoludur.

Açık açık konuşmak ilişkide güvensizlik yaratan sebeplerin sakince ve sevecen bir şekilde dile getirilmesi anlamına gelmektedir. Bunu başarmanın yolu karşınızdaki kişi yerine kendinize odaklanmanızdır. Birbirinizi suçlamaz, sözlerinizle ve davranışlarınızla birbirinize neler hissettirdiğinizi paylaşırsınız. Buradaki amaç size nelerin acı verdiğini anlamaktır.

Açık açık konuşmak otomatik olarak her şeye tepki vermeden dinleme ihtiyacını da gözler önüne serer. Karşı tarafın neler söylediğini anlamak için yargılamadan zaman tanımak. Sevgi varsa, iletişim ilişkiyi güçlendirir ve devam etmenin bir yolunu bulmaya yardımcı olur. Eğer konuşmak imkansızsa ve güvensizlik devam ediyorsa, bu en iyi seçeneğin ilişkiyi tamamen sonlandırmak olduğuna işarettir.