Logo image
Logo image

Cinsel Yaşamınızı İyileştirecek 5 Yiyecek

3 dakika
Cinsel Yaşamınızı İyileştirecek 5 Yiyecek
Tarafından yazılmıştır María Prieto
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cinsel yaşamınızı iyileştirecek yiyecekler vardır. Stres, rutin ve yaşam tarzlarımız tam bir cinsel yaşam sürdürmemizi zorlaştırır. Bununla birlikte, alışkanlıklarımızı değiştirecek bazı tavsiyelere uyarsak, bu bizi daha iyi hissettirebilir.

Bir kişinin cinsel yaşamı, fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Muhtemelen, duygusal açıdan iyi bir anda bulunmuyorsanız, güçlü bir cinsel arzuya sahip olmazsınız. Mükemmel bir cinselliğe ulaşmada sağlık, şu dört temel dayanak tarafından desteklenen anahtar bir unsurdur: fiziksel aktivite, düzgün bir uyku evresi, gevşeme ve sağlıklı beslenme.

Potansiyel olarak cinsel yaşamınızı iyileştirecek yiyecekler, besin değerleri veya kimyasal bileşimleri nedeniyle bu kapasiteye sahiptirler. Beslenme eksiklikleri sağlığınızı doğrudan etkiler ve bu nedenle de yetersiz libidoya sebep olur.

Sağlığınıza yararlı olmasının yanı sıra, vitamin ve protein bakımından zengin doğal bir diyet, cinsel arzunuzu artıracak ve samimi ilişkilerinizi geliştirecektir. Tersine, sağlıksız beslenmek ve çok fazla fast food ve yağlı yiyecekler tüketmek, enerji seviyenizi düşürecek ve kan dolaşımınızı aksatacaktır. Dolayısıyla, uzun süreli ve tatmin edici seks olanağınız kısıtlanacaktır.

Some figure

Fındık

Fındık, kardiyovasküler sağlığı iyileştirici mükemmel özelliklere sahiptir. Temel bir enerji kaynağıdır. Dengeli bir diyetin parçası olarak fındık yemeniz gerekir. Fındık, çinko ve magnezyum içeriği nedeniyle cinsel performansı önemli ölçüde arttıran özellikler içerir.

Günde bir avuç fındık tüketmek (yer fıstığı veya badem de olabilir), vücudunuzun bunların etkisine duyarlı olması durumunda, cinsel yaşamınızı iyileştirecek ve ona bir fark katacaktır.

Kakao

Kakao mükemmel bir afrodizyaktır. Cinselliği çevreleyen tarihsel mitlerin bazıları ile de yakından ilişkilidir. Dopamin üretimini destekleyen zengin bir feniletilamin veya “aşk takviyesi” kaynağıdır. Unutmayınız ki dopamin, zevk ve mutluluktan sorumlu olan hormondur.

Kakaonun tüketimi, cinsel arzu ile ilgili beyin yapılarını harekete geçirir, doğal bir uyarıcı ve serotonin öncüsü amino asit olarak işlev görür. Bu hormon ise orgazm sırasında uyarılmayı ve zevki arttırır.

Some figure

Turunçgiller

Turunçgiller, libidoyu iyileştirmeye önemli ölçüde katkıda bulunan mineraller ve C vitamini içerir. C vitamini stresi ve kaygıyı azaltır ve prolaktin olarak adlandırılan bir maddeyi serbest bırakır. Prolaktin, aynı zamanda “mutluluk hormonu” olarak da adlandırılan oksitosin seviyesini arttırır. Portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerde bulunur.

Bal

Bal, antik çağlardan beri güçlü bir afrodizyak olarak ve bazı cinsel işlev bozukluklarının olası tedavileri maksadıyla kullanılmıştır. Vücudunuzu canlandıran birçok besleyici özelliklere sahip bir besindir.

Birçok faydasının yanında, kandaki testosteron seviyesini yükseltir. Testosteron hem kadınlarda hem de erkeklerde libidoyu arttıran ve orgazmı iyileştiren bir hormondur.

Popüler “balayı” kelimesi antik Babil, Roma, Mısır ve hatta Viking geleneklerinden gelir. Babil’de gelinin babası, evliliğin ilk ayında içmesi için damada ballı bira verirdi. Düğünden sonraki günlerde firavunların yeni eşlerini memnun etmek için bal yemeleri bir Mısır geleneğiydi. Roma’da, çiftler evliliklerinin ilk ayı süresince her gece, doğurganlığı artırması için masalarının üzerinde bir kavanoz saf bal bulurlardı. Vikingler libido ve doğurganlığı arttırması için bir bardak ballı şarap içerlerdi.

Kısaca, bal sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmenize yardım eden harika bir besindir.

Some figure

Çilek

Çilek B vitamini ve C vitamini içerir. Her ikisi de libido arttırıcı olarak işlev görürler. Ayrıca, her iki cins için de cinsel ilişkiyi tetikleyen kan dolaşımını iyileştirir.

Aynı zamanda çilek, sinir sistemini uyarıcı bir etkiye de sahiptir. Bizi cinsel dürtülere karşı daha alıcı yapar. Unutmayınız ki, çok az meyve çilek kadar erotik olabilir. Filmler, kitaplar ve başarılı televizyon dizileri bu meyveyi unutulmaz bazı sahnelerde kullanmıştır.

Hiçbir yiyeceğin sihirli olmadığını ve cinsel yaşamınızı mucizevi bir şekilde değiştirmeyeceğini aklınızdan çıkarmayınız. Bununla birlikte, cinsel yaşamınızı iyileştirecek ve sizi dış erotik uyaranlara yatkın hale getirecek yiyecekler vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, günlük egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, gevşemek ve stres ve endişe verici durumları mümkün olduğunca önlemek, tatmin edici bir cinsel yaşam sürdürmenin temel direkleri olacaktır.

“Her erotik yakınlaşmanın görünmez ve sürekli aktif olan bir katılımcısı vardır: hayal gücü.”

– Octavio Paz

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.