Logo image
Logo image

Neden Orgazm Olamıyorum?

3 dakika
Neden Orgazm Olamıyorum?
Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Orgazm olmayı isteyip de bu duyguya ulaşamamak, pek çok kadının cinsel ilişki esnasında yaşadığı bir durumdur. Esasen birçok insan orgazma ulaşamamakta ya da azalmış bir zevk duygusu yaşamaktadır.

Orgazm, romantik ilişkilerde tartışmalı bir öneme sahip. Zevk dağının zirvesidir ve bu yolculuktan zevk almak, yolculuğun sonucu kadar önemli olsa da tırmanışı tamamlamak ve dağın tepesinden manzarayı seyredebilmek de aynı şekilde hoş ve tatmin edicidir.

Orgazm olamamak çok sıkıntılı bir durum olabilir. Bu sorunu yaşayan kişiler genelde utanmakta, bu konuda konuşmaktan kaçınmakta ve yardım istemeyi reddetmektedir. Ama bu durum, problemin devam etmesine neden olmaktadır.

Hiç orgazm olmadım

Bu şiddetli hissi hiç yaşamamış olmak, düşündüğünüzden çok daha yaygın. Esasen kadınların %10’u ömürleri boyunca hiç orgazm olamamış ve %10 ila %42’si ise orgazm olmakta sıkıntı yaşıyor. Anorgazmi yani orgazm yaşamakta güçlük çekme durumu, kadınlar arasında en yaygın cinsel işlevsizliktir.

Some figure

Bu işlevsizlik nedeniyle kişi geç orgazm olur ya da bu hissi hiç yaşayamaz. Ayrıca zevk hissinde azalma da olur. Bu da kişinin anksiyete ve sıkıntı duymasına sebep olur.

“Anorgazmi; uyarıcının türü, yoğunluğu ve süresi bakımından yeterli sayılan bir cinsel aktivite sırasında normal bir şekilde uyarılmanın ardından orgazmın gelmemesi ya da geç yaşanmasıdır.”

– Psikopatoloji El Kitabı, Belloch

Bir problemim mi var?

Kadınlar arasındaki farklar, hatta kişinin kendi içindeki değişimler daima önemlidir. Uyarılmanın çok kolay olduğu günler varken; baskı, stres ya da başka nedenlerle neredeyse imkânsız hâle geldiği günler de yaşanır.

Ayrıca vajinal penetrasyon ile orgazm yaşayamamak da yaygın bir durumdur. Çoğu kadın tatmin edici bir sona ulaşmak için klitoris bölgesinin elle uyarılmasına ihtiyaç duymaktadır. Çok az kadın yalnızca vajinal uyarım ile orgazma ulaşabilir.

Her defasında orgazm olamamak ya da bir ilişki sırasında bunu yaşayamamak, anorgazmi teşhisi için yeterli değildir. Bu terim, kişinin uygun uyarıcıya karşın sonuca ulaşmakta güçlük çektiği daha genel zorluklar için saklanır.

Zirveye ulaşmamak, yolculuktan zevk almayacağınız anlamına gelmez

Bir orgazm bozukluğundan muzdarip olmak, cinsel ilişkiden zevk almayacağınız anlamına gelmez. Zirveye ulaşamayan pek çok kadın, cinsel ilişkiden zevk almakta ve tatmin olmaktadır. O anın ve temasın tadını çıkarmaktadırlar.

Some figure

cinsellik, farklı uygulama ve kişisel özelliklerin söz konusu olduğu çok büyük bir dünyadır.

Orgazm ve cinsel ilişki, cinselliğin bir parçasıdır yalnızca. Bir kadın gibi hissetmek, erkeklerin inisiyatifi ele almak zorunda olmadığını anlamak, cinsel hak ve özgürlükler duygusal ilişkiler ve kişinin kendi yaşam planı, cinsellik fikri altında ele alınan konulardır.

Bir problem ve bir çözüm

Anorgazminin pek çok sebebi, özellikle yüzde 95’i psikolojiktir. Kısıtlayıcı yetiştirme, kötü insel deneyimler içinde yetiştiğiniz kültür kontrolü kaybetmekten korkmak, uygunsuz uyarım ve stres, bu sorunu etkileyerek daha kötü hâle getirebilir.

Bu demektir ki zevki tecrübe etmede ne yaptığınız ve ne düşündüğünüz çok önemlidir. Dolayısıyla, zevk içeren durumlarda diğer kişiyi  algılama şeklinizi ve ona karşı davranışlarınızı değiştirerek durumu iyileştirebilirsiniz.

Cinsel ilişki esnasında klitorisi elle uyarmayı içeren destek tekniği ve mastürbasyon eğitimi, bu sorunu çözmede faydalı olabilecek tekniklerdendir. Bazen seks terapisi ya da partner terapisi, durumun iyileştirilmesi için gerekli olabilir.

Bu sorundan muzdaripseniz ve kendi başınıza çözüm bulmayı deneyip başarısız olduysanız bir uzman psikolog ya da seksologun cinsel ilişkiniz konusunda size yardım ederek cinselliği daha bütün bir şekilde yaşamanıza katkı sağlayabileceğini unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.