Logo image
Logo image

Farkındalık İle Cinsel Hayatınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?

3 dakika
Farkındalık İle Cinsel Hayatınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Anlatacaklarım bir sır değil. Farkındalık yoluyla cinsel hayatınızı geliştirmek çok kolay.

Giderek daha fazla insan, stresi hafifletmek, endişe ve depresyonu yönetmek, daha iyi uyumak ve yaşamlarını ve çevresini farklı bir perspektiften görmek için dikkatli davranıyor. Bunlar, şu anda ve şimdi tamamen bilinçli olmanıza yardımcı olan farkındalığın faydalarından birkaçıdır. Bu sizi aklınızdaki düşüncelerden sıyırıp şu andan keyif almanıza yardımcı olur.

Tamamen bilinçli olmak, aslında hem iç hem de dış dünyada var olmak anlamına gelir. Sadece meditasyondan çok daha fazla durumda dikkatli olursunuz. Bu yüzden birçok terapist, kişisel yaşamınızı, ilişkilerinizi ve hatta cinsel yaşamınızı iyileştirmenin bir yolu olarak önermektedir.

Farkındalık ilişkinizi iyileştirebilir

Günlük yaşantımızda dikkatimiz kolayca dağılır. Olumsuz düşünceler, stres, belirsizlik ve diğer sorunlar, rahatlama anlarını ve başkalarıyla zaman geçirmemizi engeller. Kendimizi hissetmeyi unutuyoruz. Sonuç olarak, birçok ilişki yokuş aşağı gidiyor çünkü insanlar gerçekte orada bulunmadıkları halde eşleriyle birlikte. Bu, cinsellik de dahil olmak üzere ilişkinin tüm yönlerini etkiler.

Cinsellik romantik ilişkilerde önemli rol oynamasına rağmen keyif almak için tam anlamıyla dikkatini vermeyen eşler bu işin büyüsünü bozar. Aklınız başka şeylerdeyken zevk alamazsınız, bu nedenle eşiniz aklınızın başka yerde olduğunu ya da en azından cinsel anlamda artık ilgi çekmediğini düşünür.

Some figure

Farkındalık sayesinde çevrenizde olup biten her şeyin bilincinde olacak ve onlardan zevk alacaksınız. Bu da paylaşılan deneyimi artıracak ve fiziksel ve duygusal deneyimi ruhsal bir boyuta taşıyacaktır.

Cinsel hayatta tamamen eşinize odaklanmak onu dinlediğinizi, umursadığınızı ve ikinizden başkasını düşünmediğinizi göstermenin bir yoludur. Böylece samimiyet ve güven ortamı tazelenir.

Ayrıca farkındalık cinsel sorunları olanlar için de iyidir. Buna performans endişesi dahil. Kişi kendi korkularının esiri olmuş olabilir veya hissetmeye odaklanmak bu kişiler için zor olabilir.

Bilinçli cinsel ilişki, bilinçli aşk

Genelde tam tersine cinsel ilişki sırasında bilinçsiz olmaya yatkınız. Bunun nedeni alkol, kaçınma ya da fanteziler olabilir. Çoğu zaman eşimizi mutlu etmenin bizi de tatmin edeceğini unutuyoruz.

Bilinçli cinsel ilişki sayesinde durup duygu alışverişine yoğunlaşabilirsiniz. Kendi hisleriniz ve karşınızdakinin kalbine ve bedenine odaklanmak zevkin başlangıcı olabilir. Bu şekilde meditasyon cinsel ilişkiyi zevkli bir deneyime dönüştürebilir.

“Sevdiğin kadının ya da erkeğin elini tutarak neden sessizce oturmuyorsun? Neden gözlerini kapatıp hissetmiyorsun? Ötekinin varlığını hisset ve ötekinin varlığına gir, ötekinin sana girmesine izin ver, birlikte titre ve birlikte hareket et, eğer aniden büyük bir enerji seni alırsa onunla birlikte dans et- böylece daha önce tatmadığın kadar orgazm zevkinin doruğuna çıkmış olursun. Bu seksle gelmez bunun daha çok sessizlikle ilgisi vardır.

Seks hayatında aynı zamanda düşünmeyi de başarırsan, sevişirken sessiz kalabilirsen, dans ederken, şaşıracaksın. Seni uzak sahillere götürecek bir şeyin içindesin demektir.”

– Osho

Farkındalık ile cinsel hayatı iyileştirmek

Özellikle eşiniz de farkındalığı uyguluyorsa özel hayatınızda bu çok işe yarar. Yine de farkındalığı uygulayın ya da uygulamayın eşinizle günlük olarak yapmanız gereken bazı anahtar noktalar şunlar:

Some figure

Bilinçli öpüşmek

İlk öpücüğünüzü hatırlıyor musunuz? Onu ilk öpüşünüzü hatırlıyor musunuz? İlk seferin büyüsünü kaç defa hayal ettiniz? Her öpücüğe tüm enerjinizle odaklanırsanız o büyü bir gün geri dönebilir.

Şimdiye ve buraya odaklanın

Daha önce ne olduğu ya da sonra ne olacağı önemli değil. Bütün dikkatinizi eşinizle birlikte şu ana verin. Kimse yok, geçmiş ve gelecek yok. Her anı keşfedin. Her duyguyu tadın.

Diğerinin farkında olun

Birbirinizin gözlerine bakın ve tek bir beden olun.

Birbirinizin enerjisini hissedin

Doruk noktasında, omurganızın dibinden başlayıp dışa doğru büyüyen, sizden yayılan bir ışık topunu görselleştirin. O zaman, ikinizin de kalbinizden ve zihninizden ışık topu içine düştüğünü hayal edin. Düşüncelerinizin ışık demetine çözülmesini sağlayın ve ikiniz için ortak bir zevk yaratın.

“En iyi ilişkinin birbirinize olan ihtiyacınızdan filizlendiğini unutmayın.”

– Dalai Lama

Stresi azaltın

Stres düzeyinizi düşürmek, cinsel yaşamınızı iyileştirmenin anahtarıdır çünkü daha fazla mevcut olmanızı sağlar. Dikkatli olma pratiği, düşüncelerinizin aklınızdan nasıl geçtiğine dair yeni bir bakış açısı sunacaktır. Bu şekilde, kendinizi dikkatinizi dağınık bulursanız, bunu fark edip ona karşı koyma olasılığınız daha yüksektir.

Düzenli meditasyon, beyindeki kortizol veya stres hormonunun seviyelerini azaltabilir. Evrimsel açıdan, kortizol “savaş ya da kaç” yanıtının bir parçası olarak serbest bırakılır. Kanı, kaslar gibi savaş ya da kaç için yararlı olabilecek bölgelere yönlendirir ve cinsel organlar gibi diğer organlardan uzaklaştırır. Bu şekilde kortizol libidoyu azaltır. Bu nedenle, kortizol seviyelerini azaltırsanız, libidonuzu artırabilirsiniz.

Bunlar, farkındalığın cinsel yaşamınızı iyileştirmede önemli bir rol oynayabilmesinin sadece birkaç sebebidir. Ve eğer cinsel yaşamınızı geliştirirse, genel olarak ilişkinizi de geliştirecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.