Logo image
Logo image

Cinsel İsteksizlik Bir Sorun Mudur?

2 dakika
Cinsel İsteksizlik Bir Sorun Mudur?
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cinsel sorunlar dendiği zaman aklımıza genelde orgazm olmakla ilgili problemler geliyor. Erken boşalma ya da bazı kadınlarda orgazm olamama gibi sorunlardan söz ediyoruz. Peki hepsi bu kadar mı?

Elbette değil. Cinsel hayatımızı etkileyen sorunlardan başka bir de neden kaynaklandığını ve nasıl çözeceğimizi bilmediğimiz sorunlar var. Bu yazıda cinsel hayatla ilgili daha farklı sorulara, cinsel isteğin ne zaman başladığına ve nasıl beslendiğine ilişkin soruları yanıtlayacağız. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Cinsel tepki nedir?

Başlamadan önce insanda cinsel tepki nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Bu tepki beş evreden oluşur.

  • Arzu: Cinsel tepki burada başlar. Buna cinsel düşünceler ya da fanteziler kurmak, cinsel ilişki istemek ve bazı hormonal değişiklikler dahildir.
  • Tahrik: Bu ikinci evredir. İnsanlar bu evrede belirli bir şeyden tahrik olur. Bununla da sınırlı kalmaz ve vücut cinsel aktiviteye hazırlanır. Başka bir deyişle kadın ve erkek vücudunda seks öncesi değişimler meydana gelir.
  • Orgazm: Erkek ve kadın bedenindeki birçok zıtlığa ek olarak orgazm her iki taraf için de belirli bir zevk ve tatmin duygusu yaratır.
  • Rahatlama: Orgazm sonrası rahatlama hissedilir. Vücut seks öncesi haline geri döner.
  • Cinsel tatmin: Bu cinsel sürecin en sonunda gelen tatmin olma hissidir.
Some figure

Bu evrelerin her birinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir.Bu zorlukları

Her durumda olması halindeyse buna genel diyebiliriz. Ancak sadece belirli şartlara bağlıysa buna durumsal deriz. Şiddet derecesinde ise kısmen ya da tamamen en yüksek derece olması söz konusudur. Etiyoloji için ise nedene bağlı olarak organik ya da işlevsel olduğu söylenebilir.

Cinsel istekle ilgili sorunlar

Cinselliğin sözünü ettiğimiz ilk evresinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de düşün cinsel istektir. Ama aynı zamanda yüksek cinsel istek de bir sorun yaratabilir.

“Harekete geçiren tek bir güç vardır: arzu.”

– Aristotales

Peki isteksizlik neden olur? Aslında nedenleri oldukça çeşitlidir. İlişkiden başlayalım. Eğer ilişkide anlaşmazlıklar varsa ya da çift bir döngüye sıkışmış hissediyorsa veya taraflardan biri cinsel işlevinde eksikse cinsel arzunun eksikliğinden söz edilebilir. Arzu zevkli bir anı tahmin etmekle ilgilidir. Bu nedenle eğer seks tam anlamıyla zevkli bulunmamışsa isteksizlik görülebilir.

Başka nedenler de var. Fiziksel anlamda bazı tıbbi problemler veya ilaç kullanımları büyük rol oynar. Doğu kontrol hapları ve fiziksel yorgunluk bunlardan bazılarıdır.

Bunlar da bulduğumuz diğer psikolojik kişisel nedenler:

  • Anksiyete, stres, depresyon
  • Karmaşık cinsel oryantasyon
  • Travmatik bir cinsel deneyim geçirmiş olmak. Bu da kişide aşırı derecede cinsellikten nefret etme ve iğrenme hissi yaratabilir.
    Some figure

Cinsel istek cinsel hayatın ilk aşaması olduğundan bu aşamada ortaya çıkabilecek bir sorun büyük sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle eğer bu tür bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destek almak önemlidir. Yardımcı olacak birçok seçenek var!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.