Kolayca Rahatlamanın 5 Yolu

Temmuz 5, 2017

Dikkat etmemizi ve kaygılanmamızı gerektiren çeşitli meseleler vardır daima ama kaygıların bizi esir almasına da izin veremeyiz. Ayrıca sakinleşmek için zihnimizin zamana ihtiyacı olduğunu da kabul etmeliyiz.

Sakinlik ve rahatlama sayesinde daha yaratıcı oluruz, neşemiz yerine gelir, daha iyi ilişkiler kurarız, daha az hasta oluruz ve ailemiz ve dostlarımızla daha eğlenceli zaman geçiririz. Yani rahatlamak bize daha kaliteli bir hayat sürme fırsatını verir.

Stresli bir anda rahatlamamıza yardımcı olacak bazı seçenekleri bilmek işte bu yüzden çok önemlidir.

1. Farkındalık

Aslında endişe gerektirmeyen meseleler yüzünden stres yaşamak çok yaygındır. Bunun nedeni genelde ivedilik ihtiyacımızdır. Genelde her şeyin yolunda gideceğini ve her şeyin hızla gelişmesini isteriz. Bu nedenle, strese yol açan düşüncelerin farkında olmak ve bunların gerçekten dikkatimizi hak edip etmediğine karar vermek önemlidir.

2. Nefes alın

Nefes almak, bizi canlı tutan en önemli bedensel işlevlerden biridir ve genelde farkında olmadan yaptığımız bir şeydir. Ama güçlü duygular, stres, hayal kırıklığı ya da benzer durumlar yaşadığımızda ve rahatlamak istediğimizde bazı nefes alma egzersizlerini uygulayabiliriz. Rahatlamak için bir kaç dakikalığına nefes alış verişimizin farkında olabiliriz.

3. Dinlendirici düşünceler

Dinlendirici düşünceler, kelimeler aracılığıyla o andaki perspektifimizi değiştirmemize yol açar. “Nefes al”, “sakinleş”, “kendine baskı yapma” gibi basit sözler yardımcı olabilir. Unutmamalıyız ki zihin, ihtiyaç duyduğumuz ve istediğimiz şeylere göre bize bir şey hissettirebilen mükemmel bir makinedir.

4. Bir tür aktiviteyle ilgilenin

Dikkatimizi bir tür aktiviteye vermek, bizi kaygılandıran şeyleri bir süreliğine unutmamıza yardımcı olabilir. Dikkatimiz geri döndüğünde ise genelde farklı bir bakış açısı kazanmış oluruz. Herhangi bir aktivite faydalı olacaktır: koşmak, yemek yapmak, çizim yapmak, el işi yapmak,okumak, film izlemek vs.

5. Uyku

Çoğu zaman başka seçeneğimiz yoktur ya da aynı şeyi düşünüp dururuz. Bu durum, zihnimizin fikirleri doğru bir şekilde asimile etmesine engel olur ve stres yaşarız. Dolayısıyla, uyku bir rahatlama stratejisidir çünkü bu sayede zihnimiz dinlenebilir. Yoğun çalışan ya da yorucu işleri olan kişiler bile birkaç dakika uyuduklarında günlük aktivitelerinde önemli bir değişim görecektir.

Rahatlamış bir şekilde kalmak, fiziksel ve duygusal sağlığımız için çok önemlidir. İşin güzel yanı ise bunu çok basit bir şekilde başarabilecek olmamız. İhtiyacımız olmasa bile bu teknikleri uygulamamız tavsiye edilir ve böylece daima iyi hissedebiliriz.