Logo image
Logo image

İlişkinizi Güçlendirmek için 5 Tavsiye

3 dakika
İlişkinizi Güçlendirmek için 5 Tavsiye
Son Güncelleme: 30 Mart, 2018

İlişkiniz nasıl gidiyor? Her çift için farklı bir şekilde cevaplanabilecek bu soru, çiftler arasındaki iletişim veya bağlantı seviyesinin kalitesine göre, benzerlikler taşıyabilir. Birbirlerini seven iki insan arasındaki bağ canlı olduğu zaman, iletişim, güven ve şefkat de daha akıcı bir şekilde hayatlarına nüfus edecektir.

Diğer bir taraftan ise, eşinizle olan iletişiminizde kalite düşüklüğü yaşanıyorsa, araya mesafelerin ve anlamazlıkların girmesi gayet normal bir durum haline gelir. Bu nedenle bu bağları beslemek ve güçlendirmek, araya soğukluk girmemesi açısından çok önemlidir.

İşte, eşiniz arasındaki iletişim seviyesinin kalitesini arttırmaya yardımcı olması için takip edebileceğiniz bazı küçük ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bunlar, ilişkinize dahil edilmeye değer basit ancak etkili yöntemlerdir.

Unutmayın, bir ilişki bir bahçe gibidir. Bakarsanız bağ, bakmazsanız dağ olur.  Şimdi bu ipuçlarına bir göz atalım.

“Severken asla kaybetmezsiniz, kendinizi saklarsanız, hep kaybedersiniz.”

– Barbara de Angelis

1. İletişim ve minnet

Hiçbir şey, çiftler arasındaki ilişkiyi, minnet duygusundan daha fazla besleyemez. Erkekler kadınlara, kadınlarda erkeklere, birbirlerinin hayatlarında oldukları için minnettar olduklarını göstermeliler. Sevgilinizin size her gün verdiği binlerce küçük hediye vardır: dostluğu, desteği, sabrı…

Bu liste böyle uzar da gider. Soru şu ki, sevgilinize ne sıklıkta teşekkür ediyorsunuz?

Some figure

Çoğu zaman, erkek arkadaşımızın bizimle birlikte yaşamak gibi bir zorunluluğu olmadığını unutuyoruz. Zamanla, varlığına alışır ve bu durumu normal veya rutin olarak görmeye başlarız.

Ancak bu büyük bir hatadır. Eğer, bu durumdan hoşnut olduğunuzu gösterirseniz, bunun karşılığını alır ve ilişkinizi güçlendirirsiniz.

2. Birlikte yalnız kalmak için zaman ayırın

Zaman geçtikçe, ilişkiniz normalleşmeye başlar. Birlikte geçirmeyi planladığınız zamanlarda, yanınızda hep birileri olur. Hafta sonu planlarına ve aktivitelere arkadaşlar da bir şekilde dahil olur. Bu yüzden, adım adım, birlikte vakit geçirmeyi unutmaya başlıyorsunuz.

Sevdiğini insan ile sağlıklı bir bağ kurmak için, bir çift olarak birlikte zaman geçirmeniz ilişkinizin en temel değerlerinden biri olmalıdır. Bu, her ay olması gereken bir şeydir. Aslında, imkan varsa, her gün olmalıdır.

Sevdiğiniz insan ile birlikte olmak için zaman ayırmak, ne kadar kısa olursa olsun, söylediklerini can kulağı ile dinlemek çok önemlidir. Cep telefonunuzu bir kenara koyun, televizyonu kapatın, dikkat dağıtan şeylerden bir güzel kurtulun. Bu şekilde, sevdiğiniz insana ne kadar büyük önem verdiğinizi göstermiş olacaksınız.

3. İlişkinizi güçlendirmek için basit günlük bir dokunuş

İlişkiler için rutin en kötü oluşumdur. Zamanla, günlük sevginin ifadelerinin önemini unutuyoruz. Herhangi bir günde, sevdiğimiz insana sıcak bir şekilde dokunmayı atlıyoruz. Ancak, aranızdaki mesafeyi arttırdığı ve ilişkinizin sıcaklığını düşürdüğü için, bu kadar basit bir şeyi bile unutmak, aranızdaki bağı koparan asıl etkendir.

Some figure

Bunun olmasını önlemek gerekir. Sevecenlik, sarılmak ve sevginizi göstermek için yaptığınız küçük günlük yaramazlıklar asla ortadan kaybolmamalıdır. Bunlar, bir ilişkinin en değerli bölümlerinden biridir ve bunların kaybolmasına asla izin vermemelisiniz.

Eşinizden kendinize sarılmasını isteyin. Siz de hiç beklenmedik bir anda ona sarılıverin gitsin. Eşinize, ne kadar yakışıklı ya da güzel olduğunuzu söyleyin.  Sevginizi ifade etme fırsatı hiç ama hiç kaçırmayın.

4. Sorunları görmezden gelmeyin, çözün

Aranızda bir anlaşmazlık olduğu zaman, bu sorunu çözmeye çalışmak en iyisidir. Sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmayın. Aksi takdirde, öfke, yanlış anlamalar ve gereksiz mesafeler ortaya çıkacaktır.

Eğer onları gerçekten seviyorsanız ve ilişki sizin için bir önem arz ediyorsa, o zaman önceliğiniz, ilişkinizi güçlendirmek olmalıdır.

Bu nedenle, sorunun asıl nedeni olmuş olsalar bile, iletişim köprülerini kurmaktan korkmayın. Önemli olan, ne olup bittiğini konuşmak, bütün bakış açılarını ifade etmek ve bir orta yol bulmaya çalışmaktır.

5. Duygulara odaklanma

İlişkiler her şeyden önce duygusal bir yapıya sahiptir. Yönlendirici bir role sahip olması gereken en başta hisler ve duygulardır. Eşinizle olan bağınız, iletişiminizin kalitesini duygusal açıdan büyük ölçüde etkiler.

Some figure

Gerçekten de, en önemli şey her zaman her insanın ne hissettiğidir. Anlayış kapasiteniz, bazen mantıki bir çerçeveden bakıldığında, saçma görünen duygulara ve hislere odaklanmalıdır, ancak kalbinizin en derinlerinde, bu hisler için bir hata yoktur. Mevzu bahis duygular ise, saygıda kusur etmemeliyiz.

Bir ilişki kurmak ve bunu güçlendirmek kolay iş değildir, kabul ediyoruz. bu sebeple, eğer bir ilişkiniz varsa, günlerinizi sizinle paylaşan bu insanı seviyorsanız, o zaman aranızdaki bağı beslemek ve korumak için çaba harcamalısınız.

İyi haber şu ki, ilişkiler, tıpkı çiçekler gibi, yeterli sevgiyi, muhabbeti ve ilgiyi görürlerse, en kıraç topraklarda bile yeşerip, meyve verir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.