Logo image
Logo image

Hayattaki Zorluklar Aşkınızı Çok Özel Bir Birliğe Dönüştürebilir

3 dakika
Hayattaki Zorluklar Aşkınızı Çok Özel Bir Birliğe Dönüştürebilir
Son Güncelleme: 21 Şubat, 2018

Hepimiz romantik filmleri severiz. Bununla birlikte, bazen onlarla ilgili çok büyük bir problem fark ediyoruz: ilişki daha yeni başladığında film sona eriyor. Sonuçta, çoğu çiftin yaşadığı rutinler ve zorluklar, iyi bir film yapmak için yeterli değildir.

Aslında en gerçek olan bu tür bir gerçeklik, tutkunun yanında gelen “çirkin üvey kardeş” tir. Bununla birlikte, bu zorluklar, bir ilişkinin çok özel bir birliğe dönüşüp dönüşmeyeceğini de belirler.

Hiç değişmeyen, mükemmel, film değerinde bir aşk hikayesi yaşamayı hayal etmek, bir çocuğa hiç deniz göstermeden bir avuç ıslak kum vermek gibidir. Çocuk, denizin değişen, çalkantılı, tehlikeli ve heyecan verici doğasını anlamaz.

Bir çifti ya yok eden ya da güçlendiren, kaderin meydan okumaları

Hayatı çift olarak birlikte yaşarken, çevrenizin tüm değişkenlerini kontrol altında tutmak olanaksızdır. Bu nedenle, çiftlerin problem paylaşımında sorunlara yardımcı olan iletişim kanalları geliştirmeleri gereklidir. Bu şekilde, bunları çözmek sizi daha da birleştirebilir.

Çiftlerin karşılaştığı duygusal, yaşamı değiştiren zorluklardan bazıları şunları içerir:

  • Finansal kriz: İspanyol Profesyonel Seksolog Derneği, 2012’de çift terapisi taleplerinin % 20 – 30 oranında arttığını tespit etti. Bu, büyük ölçüde ülkenin ekonomik krizine atfedilen bir şey oldu. Öte yandan çözüm, yalnızca ekonomik durumu iyileştirmek değildir. Bunun yerine, olumsuz bir ekonomik durumda neden duygusal bağların çoğunun zayıfladığını anlamaktır.
  • Sadakatsizlik: New York Times’da seksolog Tammy Nelson’ın eserlerinden esinlenen bir makale, cinsiyet ve cinsel ilişkilere ilişkin olarak belirlenen normların kaçının değiştiğini açıkladı. Bazı durumlarda, aldatma, bir ilişkiyi olumlu bir şekilde etkileyebilir. Bunun nedeni, dürüstlüğün kapılarını açması ve her üyenin ön yargı olmadan cinsel ilgi ve tutkularıyla ilgili açıkça konuşmaya başlamasıdır. Çiftleri ayıran sadakatsizlik değil, çiftlerin başa çıkmayı başaramadığı mutsuzluktur.

Hayatın denemeleri

Diğer zorluklar şunları içerir:

  • Bir çocuğun hastalığı ya da ölümü: bir çocuğun ölüm nedeni çok yıkıcı bir hastalıktır ve eğer bir çocuğun yaşamı zaman içinde giderek solarsa, anne-babalar genellikle bu olayın içerdiği strese uyum sağlayabilir. Bununla birlikte, eğer ölüm kaza anında gerçekleşirse durum aynı olmaz. Bu süreçte, illüzyon ve yaşamsal aile projesi zarar gördüğü için ilişki etkilenebilir. Bu durum ebeveynler arasında dengesizliklere neden olabilir.

Univeristario Principe de Austurias Hastanesi’nde (İspanya) bulunan anne-baba programının koordinatörü olan klinik psikolog Susana de Cryulles’ın bu konuda bir tavsiyesi var. Ebeveynlerin bu süreci birlikte yaşamasının önemli olduğunu söylüyor. Bunu, örneğin, aile kurmak ya da çocukların eğitimi hakkında hemfikir olmaları ile aynı şekilde yapmaları gerekir.

Some figure
  • Kısırlık. Ebeveyn olma hayalinde olup kısırlık çeken çiftler de çocuksuz yaşamı yeniden düşünmeli ve bununla baş etmelidir. İlk hayal kırıklığı karşılıklı anlayışın yeni kapılarını açabilir ya da nihai olarak evlat edinilir.
  • Hastalık. Iowa Üniversitesinden Ameria Karraker tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçları, Sağlık ve Sosyal Davranış Dergisinde ilginç bir makale yayınladı. Makale, kadınların (erkeklerin değil) ciddi bir hastalık teşhisi altında bulunduğu evliliklerde sağlıklı evliliklere kıyasla % 6 daha fazla ayrılma ihtimali olduğu sonucuna vardı. Bu, çiftlerin davranış kalıplarında daha büyük bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bugün bile, birçok kişi hala kadınların bir çiftte bakıcı rolü oynamak zorunda kaldıklarını varsayıyor.
Some figure

Acı, çifti ayırmak yerine güçlendirdiği zaman

Çiftler, birçok aşamadan geçecek, ancak çoğu kez, hissettikleri aşk türünü belirleyen, hayatın zorlu darbeleri olacaktır. Zorlukların kendileri, aşkın cazibesi mi yoksa güçlü bir bağ mı olduğunu bile belirleyebilir. Romantik olması için çekilmemiş bir film olan “The Painted Veil (Duvak)” filmi bunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuçta, zorlukları birlikte attıkları zaman, bir çiftin birbirine olan sevgisi çok daha heyecanlı hale gelir. Hayatta zorluklarla karşılaşmamamız nadiren görülür. Hayat sadece bizim onu zihnimizde nasıl resmettiğimiz ile ilgili değildir. Engeller ve trajediler, bir arada olma arzusu sayesinde aşılmalıdır.

Genel olarak, birbirlerini seven iki kişinin birliğini koparmak bir yana dursun, aslında ilişkilerini gerçekten çok özel bir birlik haline getiren durumlar vardır.