Logo image
Logo image

Bukalemun Kişiliği ve Tehlikeleri

4 dakika
Bukalemun Kişiliği ve Tehlikeleri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçoğumuz aşağıda anlatacağımız gibi birini tanır. Tatlı, itaatkar ve partnerinin tüm kararları almasına izin veren biri. Sadece en önemli olanlarını değil, aynı zamanda alışveriş listesine dahi ne yazılacağı gibi en ufak olanlarını bile. Bu şekilde yaparak partnerini kendine bir rehber haline dönüştürür. Hiç tereddüt etmeden ve alternatif bir fikir ortaya koymadan onu kör bir şekilde takip eder. Bu kadında bukalemun kişiliği vardır.

Bukalemun kişiliği olanlar ilişkileri eşit olmayan bir şekilde kavrarlar. Bir partnerin buyruklar vermesi gerektiğine ve diğerinin ise yerine getirmesi gerektiğine inanırlar. Bu tür bir kişiliğe sahip olanlar “Ama ne düşündüğünü bilmek isterim” veya “Kendi fikrin olması gerekir” diyen bir partnerle birlikteyken kendilerini kaybolmuş gibi hissederler.

Bugün size Samantha’nın hikayesine anlatacağız. Bunu yaparken bir bukalemun kişiliği olan biriyle bir ilişkinin nasıl yürüdüğünü de keşfedeceğiz. Bundan ne gibi avantajlar elde ettiklerini ve aynı zamanda neleri de kaçırdıklarını göreceğiz.

Samantha: Bukalemun kişiliği olan bir kadın

Çocukluğundan beri Samantha, her zaman çok tereddütlü ve kararsız bir kızdı. Öyle ki, kendisini aynı anda iki erkekle birlikte buldu ama hangisini seçeceğini bilemedi. Ancak onun bir şey dikkatini çekti. Hangisiyle birlikte olduğuna bağlı olarak farklı biri oluyordu.

Sevgilisi olan Angel, bir futbol ve doğa sporları hayranıydı. Bu nedenle Samantha, tutkulu bir futbol hayranı ve aynı zamanda da bir adrenalin bağımlısı oldu. Ancak kocası Ricardo, çok ciddi ve zarif bir avukattı. Samantha onun yanındayken zarif olurdu ve kusursuz davranışlar sergilerdi.

Some figure

Samantha, kiminle olduğuna bağlı olarak bu şekilde çok değişmesinden rahatsız oluyordu. Ancak ne sevgilisinden ne de kocasından ayrılamayacağını da hissetti. Ama bir gün her şey değişti. Samantha, her yönden kendisiyle zıt olan bir kadınla Ricardo’yu yatakta yakaladı. Bu kadın ayrıca hem vahşi ve hem de hayat dolu olduğu için Ricardo’dan da tamamen farklıydı.

Samantha ne yaptı?

Samantha o günden sonra mahvoldu ve korku hayatını doldurdu. Ricardo ile olan ilişkisini sonlandırmadı. Bunun yerine davranış şeklini değiştirdi. Onun istediğini düşündüğü şeyi sunma çabasıyla tutkulu ve cesur oldu. Bu tutum değişikliği nedeniyle de Ricardo, onun kendisini aldattığına inanmaya başladı.

Diğer yandan ise Angel’e daha zarif bir şekilde davranmaya başladı. Kararlılık ve daha ciddi şeyler arıyordu. Ancak Angel bu durumdan sıkıldı ve başka kızlara ilgi göstermeye başladı.

Samantha ilişkilerini devam ettirebilmek için bildiği tek şeyi yaptı. Ancak, bu sefer bukalemun kişiliği ona ihanet etti. Dünyası alt üst oldu ve bu yüzden her şeyi düzeltmeye çalışmak adına her iki ilişkisinde de rol değiştirdi. Ama işe yaramadı.

Samantha partnerlerinin kişiliklerine uyum sağlamıştı. Ancak olanlardan ve onun davranış değişikliklerinden sonra, her iki ilişkisi de sona erdi. Samantha ne olduğunu anlamadı. Onun ani davranış değişiklikleri ilişkilerinde başarısız olmasına neden oldu.

Partnerinizin yaşam stiline uyum sağlama

Samantha’nın hikayesinde de gördüğümüz gibi, bukalemun kişiliğe sahip olanlar her zaman partnerlerinin yaşam stiline ve zevklerine uyum sağlarlar. Kısaca, diğer kişinin onlardan beklediği tarzda olmak adına gerçekte kim olduklarını gizlerler. Ancak bunun avantajları ve dezavantajları vardır.

Some figure

Bu durumun avantajı her şeyi paylaşabileceğiniz bir partnere sahip olmanızdır. Aynı aktiviteleri yapar, aynı şekilde düşünür ve birbirinizi mükemmel şekilde anlarsınız. Bunlara ek olarak da tüm karar vermeleri partnerinize bırakarak, her zaman güzelce geçinir gidersiniz!

Dezavantajı ise bu kişiliğe sahip olan bireyin her zaman diğerini memnun etme ve boyun eğme eğilimi göstermesidir. Asla inisiyatif alamazlar ve her konuda partnerleriyle tamamen aynı fikirde olurlar.

Bu ise ilişkiyi adeta kemirir ve diğerini de çok yorar. Her zaman aynı şeyleri düşünür ve asla farklı zevkleri veya fikirleri olmazsa, ilişkilerinin alevini yitirmesi ve sönmesi çok muhtemeldir.

Some figure

Bukalemun kişiliği olan insanlar o kadar uyumludurlar ki, ilişkilerindeki herhangi bir sürprizi ve doğallığı tamamen ortadan kaldırırlar.

Zıt kutupların çekimi

Gerçek şu ki, bir çiftin aynı zevklere sahip olması ve aynı etkinliklere ilgi duyması gerekmez. Ve kesinlikle partnerlerine benzemek için kendilerini değiştirmek zorunda da değiller. Bir ilişkide yapabileceğiniz en iyi şey kendiniz olmaktır. Bunu yapar ve uyumlu olmadığınızı fark ederseniz de yol yakınken ayrılmanız en iyisidir.

Bukalemun kişiliği olan insanlar kendilerinin bir klonunu bulmak istiyor gibi görünebilir. Karşılarındaki kişiden ayrılma veya onsuz olma düşüncesi onları ölümüne korkutur. Bunun bir sonucu olarak da karşılarındakine adapte olurlar ve kendilerini onun kalıbına sokarlar. Ancak bu durum gördüğümüz gibi ilişkilerine büyük zarar veriyor.

Kendiniz olmak ve sağlıklı bir öz güvene sahip olmak hem kişisel hem de ilişki bazında çok önemlidir. Kişiliğinizi nasıl koruyacağınızı bilmiyor ve onu en yüksek “teklif verene” satarsanız, kendinize olan güvensizliğiniz sizin yıkılışınız olur. Kendiniz olun ve zıt kutupların çekimiyle ilişkilerin zenginleşeceğini keşfedin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.