Logo image
Logo image

Uyumlu Bir İnsan Olmak, Kendinize Karşı Dürüst Olmak Demektir

4 dakika
Uyumlu Bir İnsan Olmak, Kendinize Karşı Dürüst Olmak Demektir
Son Güncelleme: 18 Aralık, 2017

Kuşkusuz insanların, uyum ve uyumlu bir insan olmanın anlamı hakkında konuştuklarını duymuşsunuzdur. Ya da şu tipik yorumu duymuşsunuzdur: “Uyumsuzsun! Bir şey söylüyorsun ama başka bir şey yapıyorsun. Seni kim anlayabilir ki?!”

Uyumlu olmak, belli bir şeffaflığa içsel ve dışsal olarak bağlı gibi görünüyor. İç şeffaflık, bir kişinin kendisi ile arasında olan bir şeffaflıktır. Ve dışsal şeffaflık da, birisinin kendisi hakkında dışarıya gösterdiği şeylerin aslında kim olduklarını yansıttığı durum için geçerlidir. Herhangi bir kamuflaj ya da maske olmadan, ne ve kim olduğunuzdan başka hiçbir şey göstermezsiniz.

Bunun yerine, uyumlu olmayan bir şekilde davranan insanlar, hem kendileri hem de çevrelerindeki insanlar için baş ağrısı üreten kişilerdir. Kendilerinden uzaklaşırlar, hissettikleri ya da düşündüklerinden farklı davranırlar.

Uyumluluk, hissettiğiniz ile ifade ettiğiniz şey arasındaki uyumluluktur

Bu nedenle, uyumlu olmayı, en iç durumunuz (“yüreğiniz”) ile davranışınızı dışsallaştırma arasında var olan denge olarak tanımlayabiliriz. Hem sözlü hem de sözsüz olarak. Yani, bir uyum olduğu zaman, kişinin hissettikleri ile dışa aktardıkları birbirleriyle uyumludur.

Some figure

“Kendilerine karşı gerçek olan insanlar, kim olduklarının sorumluluğunu kabul eder. Kendilerini oldukları kişi olarak özgür sayarlar.”

– Jean Paul Sartre

Örneğin, bir arkadaşım tarafından ihanete uğramak üzereyim, bunu kamufle etmeyeceğim ya da hiçbir şey olmamış gibi davranmayacağım. Bu kadar çok acı çektiğim için duygularımı yansıtacağım ve beni nasıl hissettirdiklerini görmelerini istiyorum. Böylece, acım ve hislerimle uyuşacağım.

Uyumlu insanlar başkalarına daha fazla güven verirler

Uyumlu insanlar, başkaları tarafından daha fazla güven duyulmaya meyillidirler; çünkü hissettiklerinden daha farklı bir şey göstermezler. Bu tip bir kişi iç durumunu taklit etmek ya da gizlemek için herhangi bir çaba göstermeyecektir. Kendilerini ya da başkalarını kandırmadan, duygularını nasıl dinleyeceklerini biliyorlar ve onları kabul edebiliyorlar.

Uyumlu insanlar, nasıl hissettiklerine göre farklılık göstermeksizin, kendilerini olduğu gibi gösterirler. Onlar cesur insanlardır, çünkü bize duygularımızı göstermemizi öğretmeyen bir toplumda yaşıyoruz. Üstelik, çoğu zaman, gerçek duygularımızı gizlememizi, maskelemeyi ya da topluluk tarafından daha iyi tolere edilen diğer duygularla onları örtmemizi öğrettiler.

Some figure

Bazen ölçülemez bir sevinçle kederleri örteriz… ya da uzun zamandır istediğimiz ama alamadığımız şeyleri elde etmek için hüznü kullanırız. Tabii ki bir kayıp yaşamanın hemen ardından oldukça mutlu gibi görünen birçok insan tanıyor olabilirsiniz. Kayıptan dolayı acı çekmek için kendilerine izin vermezler, çünkü “güçlü olmak zorundadırlar” ya da “hiç kimse onun gözyaşlarına değmez”.

Ve ağlamaya ihtiyaç duyduklarında, gülerler. Ve her seferinde, tecrübe ettikleri gerçek duygunun üstüne daha fazla yük biriktirirler. Her bir parçası yok olana kadar onu örterler. Bu şekilde, yapar gibi görünmekte bir uzmana dönüşürken, hissetmenize izin vermek ve olduğunuz gibi olabilmek konusunda ise bir amatöre dönüşürsünüz.

Uyumluluk, düşünce ve eylemler arasındaki benzerlikten söz eder

Uyumdan bahsederken aynı zamanda, eylemlerimiz ya da davranışlarımız ile düşünme biçimimiz arasında var olan harmoniye de atıfta bulunuruz. Çoğu zaman, kendimizi düşüncelerimize ve değerlerimize karşı şekilde hareket ederek ifade ediyoruz. Bu içimizde yabancılık ve utanç karışımı oluşturur.

Başkalarına karşı ne kadar hoşgörülü ve sabırlı olduğum konusunda övünüyorum, ancak benimkilerin dışında diğer bakış açılarını kabullenemiyorum. Dolayısıyla, muhtemelen kendimle ilgili bu fikri yeniden biçimlendirmeliyim. Çünkü belirli bir şekilde düşünüp farklı bir şekilde davranmak çok nahoş bir his oluşturur. Dolayısıyla, uyum eksikliği, o ya da bu yolla kendini yok etmeye eğilim gösterir.

Bu sebeple, uyumlu olma yolunda atılan adım gülünecek bir konu değildir. Kişinin kendine karşı dürüst olması anlamına gelir, ki bu da çok önemli bir şeydir.

Some figure

Uyumlu olmama konusundaki sorun, her şeyden önce, başkaları tarafından üretilen bir güven eksikliğinde yatar. Düşündüğünden farklı bir şekilde davranan birine güvenmek zordur. Aynı, gerçekten hissettikleri şeylere aykırı olan bir görüntü sergileyen birine güvenmek zor olduğu gibi.

Sezgilerimiz bize kimin uyumlu olduğunu ve kimin olmadığını gösterir

Bu uyumsuzlukları ve karşılığında da birinin uyumlu olduğunu algılama yeteneğine sahip bazı çok sezgisel kişiler vardır. Ve bu, minnettar olunacak bir şeydir çünkü kendileri olan insanlara karşı sizin de kendiniz olmanız çok daha az saçmadır ve çok daha kolaydır. Maske kullanmayan insanlar… Bir maskeli baloda olduğunuzu hissettiren insanlarla birlikteyken durum böyle değildir.

“Her birimiz kendi yolumuzu keşfetmek için bu gezegene konduk ve bir başkasının yolunu izlersek mutlu olmayacağız.”

– James Van Praagh

Some figure

Bütün bunlardan dolayı, kendimizi korkusuzca ve çekinmeden tanımaya devam etmek çok önemlidir. İç dünyamızda ne olduğunu gözlemlemeliyiz. Eğer neyi ve kim olduğumuzu kabul edersek, bunu gizlemek ya da inkar etmek zorunda hissetmeyiz. Bir maske ile yaşamanın yorucu bir deneyim olduğunu ve başkalarıyla gerçek bir ilişki kurmanıza izin vermeyeceğini fark edin.

Kişinin hissettiği, düşündüğü ve yaptığı şey arasındaki dengeyi bulmak, ilişkilerini daha gerçekçi ve otantik hale getirecek büyük bir başarıdır. Kendimizle sürdürdüğümüz ilişkiden yola çıkarak başlıyoruz, çünkü doğduğumuz andan ölecek olduğumuz ana kadar, istesek de istemesek de, kendimizin hayat arkadaşıyız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.