Bilgi Kadar Değerli Yatırım Yoktur

Bilgi Kadar Değerli Yatırım Yoktur
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çocuklarınıza maddi şeyler verebilirsiniz, ancak en iyi yatırım tamamen başka bir şeydir. En iyi yatırım, onlara bilgi veren ve yaşamlarını kendi başlarına geçirmelerine, kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olan şeydir.

Benjamin Franklin’in en ünlü alıntılarından biri şudur: “Bilgiye yapılan bir yatırım, en iyi faizi veriyor.” Bu hem kendinize hem de başkalarına yapılan bir yatırım ve bu, sahip olabileceğiniz en değerli şey.

Bilgi kadar değerli yatırım yoktur

Santiago Ramón y Cajal, 1906’da Sinir Sistemi üzerine Nobel Ödülü kazanan İspanyol bir bilim adamıydı. Ayrıca insan beyninin bozuk para kazanma makinesi olduğu fikrini ortaya attı. Eğer saf olmayan metal koyarsanız, sadece önemsiz bir hal alırsınız. Ama eğer altın koyarsanız, yasal olarak geçerli bir para kazanacaksınız.

Bu fikir, beyninizi iyi beslemenin niçin önemli olduğunun bir özetidir. Yiyecekler, kitaplar ve dünya hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak bilgiler en iyisidir.

Dünya ile ilgili bilgimiz sınırlıdır, ancak bu konudaki bilgisizliğimiz sonsuzdur. Buradaki temel fikir, çok fazla bilmememizdir, ama aynı zamanda, ne kadar bildiğimiz de şaşırtıcıdır. Bundan daha da şaşırtıcı olan şey, bu kadar az bilginin o kadar çok güce yol açabileceğidir.

“Çocuklarınız için ne yaptığınız önemli değil, onlara başarılı insanlara dönüşmelerini sağlayacak ne öğrettiniz?”

– Ann Landers

Bilgi sizi özgürleştirir

Sokrates’in zamanından beri, bilginin sizi cehaletten özgürleştirebileceği açıktı. Ama sadece bilge adamlar antik dünyadaki bilgiye erişebildi. Şimdi sadece herkes internet sayesinde bilgi oluşturabilir ve dağıtabilir. Sınırsız bir bilgi ağı oluşturduk.

gözleri kapalı düşünen kadın portresi

Modern dönemde, kendi kendine eğitim için fiziksel, coğrafi, ekonomik ve sosyal engelleri ortadan kaldırdık. Şimdi elinizde tutmak için gereken her şey arzudur.

Ama durum buysa, neden daha az insan okuyor ve neden kültüre daha az yatırım var? En önemli olan dışındaki tüm engellerden kurtulduk gibi görünüyor: sadece bilginin bizi özgürleştireceğini fark etmek.

Sokrates kendisini bilge olarak görmedi çünkü etrafındaki insanlardan daha fazlasını biliyordu. Kendisini bu şekilde gördü çünkü kendi cehaletinin farkındaydı. Bu yüzden bir karar vermeden veya bir şey söylemeden önce, her zaman ilk önce bundan emin olmak isterdi.

Anlayışımızın bizi özgürleştirebileceği konusunda ikna olmuştu ki, eğer insanlar iyilik ve adaletin ne olduğunu anlasaydılar, her zaman bu yolu seçtikleri konusunda ikna olmuş olurlardı.

Kimsenin bilinçsizce kötülüğü seçmeyeceğini ve eğer yaparsa, cehaletten çıkacağını düşünmüştü. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, bir fırıncı iyi bir ekmek yapmıyorsa, bunun nasıl yapıldığını bilmedikleri içindir. Kötü ekmek yapmak istedikleri için değil.

“İyi yaşam sevgiden ilham alır ve bilgiyle yönlendirilir.”

– Bertrand Russell

Bilgi, yolunuzu bulmanıza yardım eden ışıktır

“Bilgi, yolunuzu bulacağınız ışıktır.” Rüstem Zırhı’ndaki Şövalye’nin yazarı Robert Fisher’ın bu sözleri, insan potansiyeli üzerine iyimser ve yapıcı bir bakış açısı sunmaktadır. Bilginin kendi yeteneklerinizi ve sınırlamalarınızı keşfetme anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu sınırlamaların üstesinden nasıl geleceğinizi araştırmayı da içerir.

kafasında ışık olan kadın

Bilgi, yolunuzu bulacağınız ışıktır. Bu, bildiğiniz daha çok şeyin, içinizde ne kadar fazla ışığın olacağı anlamına gelir. Ve sonunda, doğa bize bilginin değil, bilginin bütün tohumlarını verir. Yani bilgi kadar değerli yatırım yoktur o nedenle bilginize yatırım yapmaya başlayın.

“Tek başına bilgi sahibi olmayan fakirdir.”

– Talmud

İlginizi çekebilir ...
Beyninizi Eğitmek İçin 5 Adım
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Beyninizi Eğitmek İçin 5 Adım

"Beynimi düzgün bir şekilde kullanıyor muyum? İş mantıklı düşünmeye geldiğinde ben biraz yavaş mı kalıyorum?" Siz de bu soruları kendinize soruyor ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.