Hepimizin Destek Kaynaklarına İhtiyacı Vardır

Hepimizin Destek Kaynaklarına İhtiyacı Vardır

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Tıpkı şu dinozorla ilgili hikayede olduğu gibi her zaman yanınızda olan insanlar vardır. Onlar bizim, yolumuzu bulamadığımızda kuzeyi gösteren yıldızlarımızdır. Sahip olduklarıyla içsel ışıkla bize rehberlik eden ve gittiklerinde bile bizim yanımızda olduklarını hissedebildiğimiz insanlar.

Korumasız olduğumuzda bizi korurlar ve en çok ihtiyaç duyduğumuz anda ellerini uzatmaya her zaman hazırdırlar. Onlar bizim değişmez sabitlerimizdir. Eğer bir şeyler yolunda gitmezse, bizi rahatlatmaları ve destek olmaları için her zaman onlara güvenebiliriz.

Destek kaynağım

Herkes tökezlediğinde tutunabilecek destek kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu kaynaklar sevdiklerimizden oluşur. Onlar, kriz zamanlarında bizi dengede tutan dayanaklardır. Sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edebilmemiz için bize güç verirler.

Bir kız kardeşin vereceği güç, bir partnerin vereceği karşılıksız sevgi ya da bir arkadaşın vereceği kırılmaz destek. Bunlar, hayatta istemeden deneyimlediğimiz çalkantılı günlerde dengemizi yeniden sağlayabilmemiz için yeterlidir.

ayı iple yakalayan insanlar

“Bana dayanabileceğim bir güç ver de dünyayı yerinden oynatayım.”

– Archímedes

Günlük hayatta karşımıza çıkan zorluklarla baş etmeye çalışsak da, bazen yenilgiler ve başarısızlıklar bizi zayıflatır. Düşmek kaçınılmazdır ancak bu kişiler ayağa kalkmamızı ve ilerlemeye devam etmemizi çok daha kolay hale getirir.

Bana güvenebilirsin

Bir ilişki için en az iki kişiye ihtiyaç vardır. Sevdiğimiz insanlarla kurduğumuz bağlar karşılıklı olmaya meyillidir. Tek yönlü bir patikadan çok gidiş dönüşlü bir yolculuk güzergahıdır.

valizde birbirine sarılan oyuncak ayılar

Böylece, bu güzergahı seçildiği için, ilişkideki taraflardan biri kendi yolunda gitmeyi seçse de, onları her zaman yanımızda bulabiliriz. Onların bize ihtiyacı olduğunda da her zaman onların yanında oluruz. Çünkü, zaman zaman bocalasak da, ihtiyaç duyduğumuz her an birbirimizin yanında olmaya söz verdik.

Sözcüklere ihtiyacımız yok

Duygularınızı ifade edebilmek için bitmek bilmeyen “Seni seviyorum”lara ve sonu gelmeyen karmaşık kelimeler içinde kaybolmanıza gerek yok. Bazen, karşınızdaki kişinin onu sevdiğinizi bilmesi için sözcüklere ihtiyaç yoktur. Tek bir kelime, bir jest ya da bir bakış, bizim için ne kadar değerli olduklarını anlamaları için yeterlidir.

bakan gözler


Birlikteyken kahkahalarınızın sesi daha gür çıkıyorsa, onun gözlerindeki hüznü ya da mutluluğu fark etmek sizin için çok kolaysa, sadece basit bir jest onları anlamanıza yetiyorsa, sizi bulmaya geldiğinde onun için oradaysanız ve size ihtiyaç duyduğunda yanındaysanız, kendinizi hepimizin ihtiyacı olan o masaldaki dinozor olduğunuz için şanslı hissedebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.