Logo image
Logo image

Mutluluk Kavanozu Tekniği: Nasıl Uygulanır ve Çalışır?

3 dakika
Mutluluk Kavanozu Tekniği: Nasıl Uygulanır ve Çalışır?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İlginç bir şekilde, gizemin ve şüphenin kraliçesi Agatha Christie’nin söylediği en harika söz, gizem ve şüpheyle ilgili değildir. Ünlü yazar, “Bir insanın başına gelebilecek en talihli şey mutlu bir çocukluktur,” demiştir.

Bu nedenle bu yazıda, mutluluk kavanozunun hem yaşlıları hem de gençleri nasıl mutlu edebileceğini size anlatacağız.

Her zaman olumlu düşünmek kolay değildir, genelde olumsuz düşünmeye meyilli olan yetişkinler bu konuda özellikle zorlanırlar. Görünüşe bakılırsa olumlu düşünmeyi en iyi gerçekleştiren çocuklardır. Oyunlarıyla, gülmeleriyle ve eğlenmek istemeleriyle olumlu düşünmenin en doğal halini onlarda görürüz. 

Olumlu bir tavır takınmak

Çalışmalar, olumlu düşünmenin tüm engelleri aşmak için en güçlü silahlardan biri olduğunu tekrar ve tekrar gösterdi. Bu nedenle çocukları olumlu düşünmeye teşvik etmek ve bu şekilde gelişmelerini sağlamak çok önemlidir. Bu tutuma sahip olmaları, hayattaki en büyük kazançları olacaktır. Bunu başardıkları zaman gelecekleri için daha umutlu olacaklar.

“Çocuklar, dünyadaki en önemli kaynaktır, gelecek için en büyük umuttur.”

– John Fitzgerald Kennedy

Some figure

Mutluluk kavanozu tekniği bir oyun olarak tarif edilebilir. Çocukların doğal olarak sahip olduğu olumlu tutumları teşvik etmektedir, olumlu olmayan çocukları da bu yöne kaydırmayı hedefler.

Çocuklar düşündüğünüz kadar baskı altında değildir, ve birçoğu pozitif tavırlar içinde sorunlarla mücadele edebilir ve onlara çözümler bulabilir.

Mutluluk kavanozu tekniği nasıl çalışır?

Bu teknik, problemleri olumlu düşünerek nasıl çözebileceklerini insanlara öğretmeye çalışır. Buradan yola çıkarak, ünlü felsefeci Elsa Punset bu oyunu ortaya çıkarmıştır.

Bu oyun aile olarak ve arkadaş grubu olarak oynanabilir. Oyuna katılan herkes, hacmi yeterli olabilecek cam bir kavanozu seçer ve onu mutluluk kavanozu yapar. Seçilen kavanoz, herkesin görebileceği şekilde işaretlenir ve evin görünür bir köşesine kaldırılır.

Her gün herkes, son 24 saatte başına gelen en iyi şeyi bir kağıda yazar.

Gün içinde başınıza gelen çok basit olaylardan bahsediyoruz. Mesela aldığınız iyi bir not, lezzetli bir yiyecek, beklediğinizden daha iyi geçen herhangi bir şey ya da biriyle karşılaşmanız gibi son derece basit olaylar.

Herkes yazdığı kağıdı katlar ve kavanozun içine atar. İster inanın ister inanmayın, beyniniz bu küçük mesajları kaydedecektir.

Sonrasında ise her altı ayda bir, muhtemelen ağzına kadar dolmuş olan bu kavanozular açılır. Kağıtlar çıkarılır ve bu süre boyunca yaşanan tüm pozitif olaylar sesli bir şekilde okunmaya başlanır. 

Mutluluk kavanozu tekniği: peki bu tekniğin amacı nedir?

Peki bu mutluluk kavanozu tekniğinin amacı nedir? Bu oyun sadece sade bir fikirden ibaret değildir. İnsan beyninin sürekli olarak öğrenmeye açık olduğunu biliyoruz. Ve bunu klasik olan deneme yanılma yöntemi ile yapıyor. 

Çok temel bir teknik olabilir, ancak küçük bir çocukken sizi yüksek bir sandalyeye oturttukları zamandan beri bu tekniğe aşinasınız. Oyuncaklarınızı yere attığınızda onların başına neler geldiğini bu şekilde öğrendiniz.

Olumlu bir tavır takınmanın, olumsuz durumları avantajlı bir hale getirdiği bilinen bir gerçektir. Bunu başarmak göründüğü kadar kolay değildir ancak böyle bir tutuma sahip olmak problemleri fırsatlara çevirme ihtimalini size sağlayabilir.

Bu nedenle bu teknik şu durumları meydana getirir:

  • Çocuklar günün sonunda başlarına gelen tüm güzel şeyleri yansıtmayı öğrenirler. Bazen daha çok dürtüsel hareket edip sabırsız görünebilirler, bazen her şeyin korkunç olduğuna inanırlar. Bu teknik, bu şekilde düşünmelerinin yanlış olduğunu onlara gösterir.
  • Küçük şeyleri takdir etmeyi öğrenirler. Bir öpücük, kucak veya güzel bir söz… Gün içinde herkesin başına gelen iyi şeyler mutlaka vardır, ancak onları fark edebilmek için her zaman gerekli tavır ve yatkınlığa sahip olamıyorsunuz. Bu yaşanan olumlu hadiseleri hissetmeniz ve onlardan zevk almak gerekir. Bu fark edemediğiniz olumlu şeyleri beyninize sabitleyerek, bu anlamdaki tutumunuzu değiştirmiş olacaksınız.
  • Bütün üyeler ve özellikle çocuklar, zamanla büyük problemleri daha küçüklerinden ayırt edebilmeyi öğrenmiş olacaklardır.
  • Bu teknik herkese, özellikle gençlere minnettar olmayı öğretmek için oldukça yardımcı bir tekniktir.
  • Ayrıca aile ve grup içindeki iletişimi geliştirmek için de harika bir yoldur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.