Logo image
Logo image

Kardeşler, Seçmek Zorunda Kalmadığımız Arkadaşlardır

2 dakika
Kardeşler, Seçmek Zorunda Kalmadığımız Arkadaşlardır
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2018

Kardeşlerimiz en iyi arkadaşlarımızdır ve düşünsenize, onları seçmemize gerek bile olmadı. Bizi reddetmek istediler, bizi rahatsız ettiler, bizi görmezden geldiler ve bizi sayısız kez çıldırttılar. Ama her şeye rağmen, her zaman bizim için orada oldular ve biz de her zaman onlar için orada olacağız.

Kardeşlerin arasındaki ilişki, en inişli çıkışlı, en yoğun ilişkilerden biridir. Ancak, koşulsuz bir sevgi duygusunun hüküm sürdüğü, kalıcı bir bağ oluşturan ve bize yaşam yolculuğunu birlikte geçirme fırsatı veren neredeyse bir kanundur.

Her kardeş ilişkisi pozitif olmasa da, çoğu kardeş birlikte kalır ve sevgiyi, oyuncakları ve mutluluğu onlarla paylaşmak, sahip olduğumuz en güzel hatıralardan biri haline gelir.

Some figure

Kardeş nimeti

Söylediğimiz gibi, hayatlarımız boyunca bir kardeşe güvenmenin duygusal faydaları saymakla bitmez. Diğer nedenler bir kenara, kardeşler birbirlerini yalnızlık, korku ve üzüntüden koruyabilirler.

Yani kardeşlerinin olması her zaman çocuklar için ve tabii ki de yetişkinler için olumludur. Kardeş tartışmalarının bile duygusal bir faydası vardır, çünkü duygularımızı kontrol etme, paylaşma, esnek olma ve acı ve kıskançlık gibi olumsuz duyguları bir kenara koyma yeteneğimizi geliştirmemize yardımcı olurlar.

Aynı şekilde hayatlarımızı kardeşlerimizle paylaştığımız için geliştirdiğimiz birçok başka yetenek de vardır:

  • Öz saygımızı yükseltiriz.
  • Daha cömert olmayı öğreniriz.
  • Daha sabırlı oluruz.
  • Duygusal problemlerden erkenden kaçınırız.
  • Yalnız hissetmekten korunuruz.

Açıkça, bu yetenekler bir kardeşle büyümeden de geliştirilebilir, ancak bazı yönlerden kardeşe sahip olmak, diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik belirli bir isteklilik geliştirmemizi sağlar.

Some figure

Kardeşlerimizden neler öğreniriz?

Kardeşler arasında paylaşılan sevgi eşsizdir, çünkü bize gülümseme, eğlence ve yakınlık dolu pek çok tatlı anı hatırlatır. Elleri bize oyuncak ve mutluluğu hatırlatır ve yüzleri bize sonsuz sadakati hatırlatır.

Tabii ki, tüm kardeş ilişkileri pozitif değildir. Bazıları, herhangi bir pozitif duyguya sahip olmayan kötü niyetli rekabetlerdir.

Her ne kadar kardeş rekabeti herhangi bir hata ya da saygısızlık olmadığı sürece doğal olarak ortaya çıkmış olsa da, belki de bu rekabetin kötü yönetilmesi, olumsuz duyguların gelişmesine ve harika olması gereken bir ilişkiyi lekelemesine neden olabilir.

Some figure

Ancak, ne olursa olsun kardeşler ailedir. Zaman ve mesafe bizi ayırsa bile, kardeşlerimizin bir kez gülümsemesini görmek için her zaman her şeyi yaparız.

Her ne olursa olsun, ağacın dalları dağılsa bile, her zaman köklerimizi paylaşırız. Sonsuza kadar birbirimizin yanında ağlayarak, yaşayarak ve gülerek… Çünkü birlikte yaşadıklarımızı asla unutamayacağız. Bakışları, oyunları, konuştuğumuz her şeyi ve koşulsuz sevgiyi bilenleri hep hatırlayacağız.

Ana görsel referansı Claudia Tremblay

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.