Arkadaş Seçmek Konusunda Beş Öneri

Arkadaşlık genellikle rastgele karşılaşmaların sonucu olsa da, arkadaşlarınızı daha iyi seçmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.
Arkadaş Seçmek Konusunda Beş Öneri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Arkadaş seçmek konusunda bildiklerinizi tekrar gözden geçirmeli ve bunu en iyi şekilde yapmayı öğrenmelisiniz, çünkü arkadaşlık, var olan en önemli kişilerarası ilişkilerden biri. Dahası, aynı zamanda da, hayatınızın en çok hayal kırıklığı yaşayabileceğiniz parçası. Bazen bir kişiyle yıllarca süren bir arkadaşlık ilişkisi yaşadıktan sonra bu kişi sizi yüzüstü bırakabilir veya aniden bu kişinin toksik bir yapıya sahip olduğunu anlarsınız. İnsanların gerçek arkadaşları olmadığı için neredeyse ağıtlar yaktıkları zamanlar gerçekten de var. Dolayısıyla, eğer bu seviyeye kadar geldiyseniz, arkadaşlarınızı doğru seçmeyi öğrenmenin zamanı gelmiş olabilir.

Teknoloji sayesinde, bugünlerde arkadaş edinmek oldukça kolay, yani en azından biz öyle düşünüyoruz. Time dergisinin yaptığı bir anketin sonuçları, birçok insanın hiç yakın arkadaşı olmadığını ortaya çıkarıyor. Belki de bu durumun ortaya çıkmasının nedeni, çoğu insanın arkadaşlarını nasıl doğru şekilde seçeceğini bilmemesi. İşte arkadaşlarınızı doğru seçmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları!

Daha doğru arkadaş seçmek konusunda ipuçları

Arkadaş seçmek çok önemli

1. Ortak ilgi alanlarınız hakkında konuşun

Arkadaşlarınızı daha iyi seçmek konusunda sizinle paylaşmak isteyeceğimiz ilk ipuçlarından biri, ortak ilgi alanlarınız hakkında konuşmak. Bir kişiyle ilk tanıştığınızda ona sempati duysanız bile, bazı fikirlerinizi veya hobilerinizi paylaşıp paylaşmadığınızı anlayabileceğiniz bir konuşma yapmak her zaman iyi bir fikir.

Peki bu neden gerekli? Çünkü onları daha iyi tanımak ve ilişkinizi güçlendirmek için arkadaşlarınızla planlar yapmanız gerekiyor. Buluşacak boş zamanınız yoksa, bir hafta sonu kaçamağı planlamaya çalıştığınızı hayal edin. Eğer ortak zevkleriniz yoksa bunu yapmak imkansız olacaktır. Bu nedenle, ortak ilgi alanlarınız hakkında konuşmak, boş zamanlarınızı paylaşabileceğiniz ve sizinle benzer düşünen insanlar bulmanızı sağlayacaktır.

2. Daha iyi arkadaş seçmek için, yalnızca size ihtiyaçları olduğunda sizinle iletişim kurup kurmadıklarını tespit edin

Arkadaşlarınızı daha iyi seçmek için ikinci ipucu, plan yapmak ve ortak bir faaliyet yaparak zamanlarını sizinle paylaşmak istedikleri için size yaklaşıp yaklaşmadıklarını veya tam tersine, yalnızca size ihtiyaçları olduğunda sizi arayıp aramadıklarını belirlemeye çalışmak. Bunu kolayca fark edersiniz, çünkü muhtemelen her görüştüğünüzde sizden küçük de olsa bir iyilik yapmanızı isteyeceklerdir.

Bu durum zaman içerisinde de devam ettiğinde, yavaş yavaş kendinizi kötü hissetmeye başlayacaksınız. Aslında, onlardan kahve içmek ya da sohbet etmek için buluşmalarını isteyen tek kişinin siz olduğunun farkına varacaksınız. Ayrıca konuşmanız ve stres atmanız gerektiğinde de nadiren yanınızda bu insanları bulabileceksiniz. Bunlar, dikkate almanız gereken önemli şeyler.

3. Başkalarına nasıl davranırlar?

Bu tavsiye, önemli olduğu kadar gerekli de. Evet, bir kişi size iyi davranabilir, ancak bu onların sizinle aynı değerlere sahip olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, bu kişi, size iyi davranıyor olsa da, arkadaşlık kurmak isteyeceğiniz bir kişi olmayabilir. Yani, diğer insanlara, özellikle de diğer arkadaşlarına ve ailesine nasıl davrandıklarını analiz etmeniz zorunluluk gibi birşey.

Bir arkadaşınızın yanındayken her zaman için çok rahat olduğunuzu düşünün. Onunla fikirlerinizi paylaşırsınız ve her türlü konuyu sorunsuz bir şekilde tartışabilirsiniz. Bununla birlikte, bir gün, size kişiliklerinin, bilmediğiniz ve eşlerine veya ebeveynlerinden birine karşı, sevmediğiniz bir parçasını gösterirler. Bu nedenle, bu duruma dikkat etmek, kendinize hitap edecek sonuçlar çıkarmanıza ve bir karar vermenize izin verecektir.

4. Tartışmalı konuları ele alın

Örneğin siyaset hakkında konuşmak, bu noktayı uygulamaya koymak için uygun bir tartışmalı konu olabilir. Bu tarz konularda nasıl tepki verdiklerini öğrenmek için arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz en hassas noktaları seçebilirsiniz. Belki de bu konulardan bazılarının arkadaşınız için tabu olduğunu veya başkalarının kendi fikirlerinin önemli olan tek şey olduğunu düşündüklerini anlarsınız.

Tartışmalı konuları ele almak, arkadaşlarınızın sahip olduğu tolerans derecesini ölçmenize de yardımcı olacaktır. Belirli bir konu hakkında aynı şeyi düşünmeseniz bile, başkalarının fikirlerine saygı duymanız önemli. Ayrıca, sizin de diğerlerinden beklediğiniz gibi onları dinlemeniz de önemli.

Gençler zaman geçiriyor

5. Mükemmel bir arkadaş seçmek konusunda takıntılı olmayın

İpuçlarından sonuncusu, mükemmel arkadaşı bulma konusunda takıntılı olmamaktır. Bu sadece sürekli arayış içinde olmanıza ve kimseye uymadığınızı hissetmenize neden olur. Bu durum, Amerikan Psikoloji Birliğinin web sayfasında yayımlanan “Arkadaşlık seçimi işlemini maksimize etmenin olumsuz sonuçları” (“The negative consequences of maximizing friendship selection”) başlıklı makalede de belirtilmiş. Arkadaşlıklarınızı daha iyi seçmelisiniz ama bu konuda biraz da esnek olmalısınız.

Gördüğünüz gibi, amacınız hayatınıza gerçekten olumlu bir şey getiren insanları seçmek olmalı. Ayrıca, şu anda sahip olduğunuz veya uzun süredir birlikte olduğunuz arkadaşlıkları da iyi analiz etmelisiniz. Sizce gerçekten de hayatınıza katkıları pozitif mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.