Zor İnsanlarla Başa Çıkmak İçin 4 Tao Öğretisi

Zor İnsanlarla Başa Çıkmak İçin 4 Tao Öğretisi
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Tao bize, zor insanlarla, bizden enerjimizi alan ve sık sık yollarımızı tıkayanlarla uğraşmak için akıllıca bir tavsiyede bulunuyor. Lao-Tze’nin ilkelerine göre, bu durumda en iyi şey sakin kalıp negatif duyguları boşaltmak ve huzurunuzu kaçıranlardan güç almaktır.

İletişim tarzımızı nasıl geliştireceğimiz ve iş hayatında nasıl başarılı olacağımıza dair en son yayınlara bakacak olursak, yinelenen bir tema var: zor insanlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek. Bu sözün kafa karıştırabileceğinin farkındayız, bu yüzden her şeyden önce, zor insanlar derken ne demek istediğimizi tanımlamalıyız.

İş dünyası ve koçluk dünyasında, sosyal bağlamlarımızda hayatta kalmak için, çok özel kişilik profilleri ile kuvvetli bir şekilde bir arada yaşamak zorundayız. Özellikle, pasif agresif insanlar ve narsisist insanlar. Hemen hemen her senaryoda bulunurlar, sözlü olarak kötüye kullanırlar, manipüle ederler ve bazen sadece onların varlığı bizi rahatsız eder.

Son birkaç yılda, bu yayınların nasıl yönetileceği hakkında konuşmak için birçok yayın evi Tao’nun öğretilerini kullandı. Birincisi duygularla nasıl başa çıkılacağını iyi bildikleri için, ve ikinci olarak da gücün kötüye kullanımıyla yüzleşelim ve sınırlar koyarak iletişimi güçlendirelim diye.

Lao-Tze’nin metinlerinin çok eski olması önemli değil. Onun mirası hala kullanışlı olmaya devam ediyor.

adam ve yılan

1. Mücadele etmek zorunda olmadan zor insanları kontrol etmeyi öğrenin

“Savaşla ilgili en ince sanat savaşmadan düşmanı alt etmektir.”

– Sun Tzu

Taoculukta yaşam akan bir nehre benzetilir. Uyumun tadını çıkarmak için kendimizi direniş olmadan yönlendirmeliyiz.

Mücadele, çatışma ya da direniş gibi kavramlar, bu düşüncenin, cesaret ve esneklikle ilerlemeye teşvik ettiğimiz kavramın antitezi. Yani, örneğin, sürekli olarak zor insanlarla yüzleşmek için, tartışmaya girmeyi seçenler, sadece daha fazla cesaretlendirilir ve büyük ölçüde hüsrana uğrayacaktır.

“Savaşmamayı” tercih etmek pes etmek ya da boyun etmek anlamına gelmez her zaman. Değmeyecek insanlara güç vermemek ve şiddet yerine bilgeliği seçerek endişe yaratmak yerine sakin kalmak demektir.

2. Olumsuz duygularınızı boşaltın

“Boşluk her şeyin başıdır. Benim suyumdan tatmak istiyorsan önce bardağındakini boşaltmalısın. Dostum tüm önyargılarından ve sabit fikirlerinden arın ve doğal ol. Bu kap neden işe yarıyor biliyor musun? Çünkü boş.”

– Bruce Lee

Zor insanlar bazen tek bir söz ile bütün günümüzü mahvederler. Dedikleri ne kadar rahatsız edici olursa olsun bu bizi her zaman etkiler. Tao’ya göre ise ne kadar az tepki verirsek doğru yargıda bulunmak için o kadar alanımız olur.

Bu yüzden hayal kırıklığınızı ve olumsuz duygularınızı kontrol edin. Zor insan yapacağını yaptıktan sonra ona kadar sayın ve derin bir nefes alın. Kimsenin gününüzü mahvetmeye hakkı yok.

Zihniniz boş bir oda gibi kalmalı. Zehir bir pencereden girip diğerinden çıkmalı.

3. Tepki vermeyin, harekete geçin

bazen zor insanların kurbanı oluruz. Azar azar, bu öyle çok nefret, rahatsızlık ve hüsran biriktiririz ki en kötü şekilde tepki verme riskini üstleniriz. Bu iyi değil. Er ya da geç bu tepkiden pişman olur ve özellikle önceden belirlenmiş sınırlara sahip olmaktan pişman oluruz.

“Köle olmayacağım gibi sahip de olmam. İşte benim demokrasi anlayışım budur.”

– Abraham Lincoln

taocu adam

Tao bize harekete geçmeyi öğütler. Peki bu ne demek? Bir şeylerin olmasını izlemek yerine gidişatı değiştirecek adımlar atmalıyız.

Kendimizi her zor insanla karşılaştığımızda onun yerine koyup “bu kolay olmamalı” demeliyiz.

Bu birçok şeyi anlamamızı sağlar. “İş arkadaşımın herkesle ilgili sorunları çözmesi, duyguları üzerinde çok az sabrı olması ve duyguları üzerinde çok az kontrol sahibi olması kolay olmamalı. “Erkek kardeşimin iş bulmasında, borç almasında ve aynı zamanda o kişiliğe sahip olmasında sıkıntı çekmesi kolay olmamalı”.

Başkalarının bakış açısını anlamak durumu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Böylece yardım edebilir ve yapıcı eleştiri yapabiliriz.

4. Bambunun gücü

“Sert ve ayrımcı olmak ölümün, nazik ve verimli olmak ise yaşamın öğretisidir.”

– Tao Te Ching

Bazen bu zor insanlar yüzünden sınıra dayanır ve aşağılanmış hissederiz. Bu zamanlarda Tao bambuyu görselleştirmeyi tavsiye eder.

Bambu da eğilir ve bazen kendisini kontrol etmek isteyen rüzgara kapılır ama hiçbir zaman kırılmaz. Çünkü bambu gücünü esnekliğinden alır.

Biz de bambu gibi olabiliriz. Sınıra ulaşmış hissettiğimiz zaman şiddet yerine kendi gücümüze başvurmalıyız. Başkalarının bizi olmadığımız zayıf insanlara dönüştürmelerine izin vermemeliyiz.

bambuların arasında patika

Sonuç olarak Tao bize yol gösterecek ve aydınlatacak bir sürü öğretiye sahip. Bugünün dünyasına daha bilge bakıp tepki vermemizi sağlayacak yollar var.

Bunları öğrenip mümkün oldukça uygulamaya çalışalım.

İlginizi çekebilir ...
Tao Felsefesine Göre Arındırıcı Ağaçlar
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Tao Felsefesine Göre Arındırıcı Ağaçlar

Ağacın olduğu yerde oksijen ve elbette hayat vardır. Araştırmacı Matthew Silverstone bu konu üzerinde Blinded by Science isimli bir kitap yayınladı...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.