Logo image
Logo image

Zombilik: Ortadan Kaybolan Biri Döndüğünde

4 dakika
Zombi, hayatınızdan iz bırakmadan kaybolduktan sonra aniden size mesaj gönderen kişiyi ifade eder. Bu dönüş sıradan bir durum değil; bu zombi egosunu beslemek ve benlik saygısını güçlendirmek için daha fazlasını istemek zorunda.
Zombilik: Ortadan Kaybolan Biri Döndüğünde
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhtemelen “hayalet olma” (bir kimsenin hayatından açıklama yapmadan yok olmak) veya “yörüngeye alma” (biriyle ilişkinin bitirilmesine rağmen sosyal medya üzerinden etkileşimi sürdürme) terimlerini biliyorsunuzdur. Şimdi de, bu konuyla ilgili başka bir terimi öğrenme zamanı: zombilik.

Bu kelimeleri veya kavramları seviyor da olsanız, sevmiyor da olsanız, kesin olan bir şey var ki, günümüzde, yani yeni teknoloji dünyasıyla bağlantılı bu doğal durumlara bir isim koymak gerekiyor. Neden mi? Çünkü bu ortamlar insanların birbirleriyle etkileşim kurma biçimlerini değiştiriyorlar. Günümüz sosyal ortamları, insanların hem romantik hem de platonik ilişkilere başlama ve bitirme şekillerini bile değiştirdiler.

Zombilik, muhtemelen size tanıdık gelen bir tür davranış: bu kavram, hayalet gibi ortadan kaybolup hiç bir şey açıklamadan sizi terk eden bir kimsenin, mucizevi bir şekilde “hayata geri dönüşü” anlamına geliyor. Bunu kısa mesaj veya diğer herhangi bir mesajlaşma uygulamasıyla yapabilir veya sosyal medya hesabınıza yorum yaparak da gerçekleştirebilirler. Sonsuza dek gittiğini düşündüğünüz biri, hayatınıza tek bir amaç için geri dönecektir: ilişkiyi canlandırmak.

Garip veya tuhaf gibi görünen bir davranış olsa da, bu çok yaygın bir uygulama aslında. Ve aslında bunun en kötü yanı, çok fazla acı çekilmesine neden olması.

Duygusal bir bağlantınız olan birinin açıklanamayan bir biçimde ortadan kaybolmasıyla baş etmek zor bir süreç. Bununla birlikte, onların geri gelmesi, son derece tuhaf bir ikilem olabiliyor. Haydi, bunu daha derinlemesine inceleyelim.

Some figure

Zombilik: veda bile etmeden ayrılan biri geri geldiğinde

Belki işinize dalmış gitmiş olduğunuz bir günde ya da arkadaşlarınızla ​​takılıyor olduğunuz bir ortamdasınız. Ya da, belki de, yeni partnerinizle birliktesiniz. Sonra, bir anda telefonunuza bir bildirim gelir, bir göz atarsınız ve işte oradadır.

Sizin için önemli olan ve ortada hiçbir sebep yokken birden bire size yanıt vermemeye karar veren biri aniden geri döner. Genellikle bunu neşeli bir biçimde, masumiyet maskesi takarak ve hatta biraz çekicilik katarak şirinlikler ile yaparlar.

Bunu, genellikle, “Merhaba, nasıl gidiyor?” gibi oldukça genel bir selamlama şekli ile yapıyorlar. “Nasılsın?”, “Seni özledim”. Ya da belki de “Son zamanlarda Instagram’da harika görünüyorsun. Bir ara bir şeyler içmek ister misin?” gibi şeyler de yazabilirler. Bu başınıza geldiyse, 2016’da ortaya çıkan bir terim olan zombi ile karşı karşıyasınız.

Bunun yanında, bu 21. yüzyıl zombilerinin, yokluklarının acısını yaşadığınız sürecin sonunda, geri dönmeleri durumu, son derece alışılmadık, neredeyse doğaüstü bir biçimde yüksek bir olasılığa sahip. Aslında, hayatınızı, terk edilmekten kaynaklanan acıyı biraz olsun iyileştirmek için duygusal bandajlar ve dikişlerle yeniden inşa ettiğiniz bir dönemde bu hayalet kişilikler bir anda ortaya çıkar ve kapınız çalarlar.

Peki siz bu durumda ne yapardınız? Ve daha da önemli bir soru: bu tarz bir davranışı ne tür insanlar yapıyor?

Bu zombilerin egolarını beslemeleri gerekiyor

Zombilik yapan insanlar sadece Cadılar Bayramında ortaya çıkmazlar. Aç kaldıklarında içlerinden gerçek bir zombi çıkar. Egolarını büyütme özlemleri ve yaşadıkları açlık, onlara bir zamanlar ihtiyaç duyduklarını veren biriyle temas kurmalarını sağlar: hayranlık, sevgi ve özen.

Bu tür insanları, rahatlıkla narsisistler olarak etiketleyebilir ya da sadece empati yeteneği çok az olan ve gelişimlerini tamamlayamamış insanlar olarak nitelendirebilirsiniz. Ancak, aslında bu davranış, birden çok durumu bir arada barındırıyor. Bunlardan biri kötü ilişkilere sahip olmak. Bir çeşit kişilik bozukluğu olduğunu söylemekten çok, bunu sosyal bir davranış biçimi olarak görmelisiniz. Ne yazık ki, bu tarz bir yapı, son dönemde giderek yaygınlaşan bir model.

Bir gün aniden sizden ayrılan bir kişinin geri gelmesi için bir mazerete ihtiyacı yoktur. Bunu yaparlar çünkü ilişkinin sahip olduğu bağa hiç değer vermezler. Vicdanları rahattır ve davranışlarında herhangi bir sorun görmezler. Daha önce “hayalet” gibi ortadan kaybolan kişi, ani bir biçimde bir zombi olarak geri döner: her şey iştahları ve ihtiyaçları ile ilgili olacaktır tabii ki. Aşk, onlar için tek kullanımlıktır, kullanmak ve sonra atmak veya hatta mümkünse bir çeşit geri dönüşüm için kullanılır.

Bu eski partneriniz sizi terk ettikten sonra hayatınıza geri dönerse, bunu kesinlikle egosunu beslemek için yapıyor olacaktır. Ayrıca, bu insanların mevcut gerçekliklerinin muhtemelen çok ilgi çekici olmadığından da emin olabilirsiniz. Yeni bir moral ve motivasyon takviyesine ihtiyaçları olacaktır ve daha önce yaptığınız gibi bunu ona sizin vereceğinizi umuyordur.

Some figure

Yapılacak en iyi şey zombilik yapan kişiye kapıları açmaktan kaçınmak

Zombi ile uğraşmak sizi karmaşık bir duruma sokar. En sonunda bir şekilde elde ettiğiniz dengeden sonra eski yaraları açarlar. Onların ani yokluğu sizi sarsmıştır ve hem bu sürpriz durumu ve hem de bu durumun yarattığı öfkeyi bir şekilde aşmak zorunda kalmışsınızdır. Ve, nihayetinde, hayatınıza geri dönen bu insanlar bunu yetenekli bir biçimde ve oldukça büyük ustalıkla yaparlar ve sanki hiçbir şey olmamış gibi dikkatinizi çekmeye çalışırlar.

Bu koşullarda ne yapmalısınız? İlk olarak, çok ama çok dikkatli olun. Yaşamış olduğunuz olaya karşı geliştirdiğiniz bakış açınızı kaybetmemelisiniz ve mesajlarını okurken, yazdıklarına kapılıp sizi mutlu anlara geri götüren davetkar hareketlerine cevap vermemelisiniz. Çünkü dönüşleri asla sıradan veya zararsız bir durum olmayacaktır. Bir zombi, her zaman için sizden bir şeyler alır, her zaman bir şekilde aç kalır ve eski yaraları açmak konusunda da harika bir iş çıkarır.

Eğer hayalet olmak konusunda öğreneceğiniz bir şey varsa, o da birisine bunu tekrar yapma şansı vermemeniz gerektiği. Sevgi, hayalet gibi ortadan kaybolmaları veya zombilik gibi hareketleri içermez; sizi inciten, yaralayan veya zorlayan her ilişki gerçek dışıdır ve siz hiç bir şekilde bu acıyı hak etmiyorsunuz. Bu yüzden, bu tür insanlardan uzak durun. Bu nedenle de, onları haberleşme cihazlarınızdan engellemekten korkmayın. Ve, kalbinizin kutsal bir yer olduğunu da unutmayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.