Önemli İlişkiler: Arkadaşlık Birlikte Gülebilmek ve Yüklerinizi Paylaşabilmek Demektir

Önemli İlişkiler: Arkadaşlık Birlikte Gülebilmek ve Yüklerinizi Paylaşabilmek Demektir
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Önemli ilişkiler bıraktığı izlerin derinliği, paylaşılan duygular ve hem iyi hem de kötü zamanlarınızda nasıl birbirinize destek olduğunuzla ilgilidir. Birlikte geçirdiğiniz yıllarla değil, değeriyle paha biçilen ilişkilerdir.

Bu ilişkilerde hemen bir şeylere ısındığımızı hissederiz. Bunu anlamamız çok vakit almaz. İki kez düşünmemiz gerekmez, kötü niyet içermezler. Anlamlı ilişkiler daima sürer; kaybolup gitmezler. Yargılamazlar, bahane yaratmazlar ya da sizi üzmezler. Her şeyi olduğu gibi ve doğru bir şekilde yansıtırlar. Destek olurlar ve sizi size yük olan duvarlardan kurtarırlar.

gezen arkadaşlar

Sizi gerçekten tanıyan biriyle içten bir bakışı paylaşmak gibisi yoktur

Ne demek istediğimizi anladınız. Sizi anlayan biriyle içten bir bakış paylaşmak kadar iyi hissettiren bir şey daha yoktur. Evinizde, yağmurlu bir gecede yatağınızda, derin bir muhabbette sizinle zihin gücüyle anlaşma yetisine sahiptirler.

Herhangi biriyle hayatla baş edemeyiz ya da dünyayı kurtaramayız. Kahkahaların paylaşıldığı bir dostluğun yarattığı birlikte yürüme gücü yalnızca bize bunu sağlar. Yeni çekilmiş kahve tadındaki paylaşılan anlar, büyülüymüşçesine akıp giden saatler bize bu gücü verir. Bu insanlar köklenmemizi sağlayan, ektiklerimizi görmemizi sağlayan kişilerdir. Çünkü en iyi duygular ait olmak ve bir yerde bir sebeple kalmakla ilgilidir.

sarmaşık arkadaşlar

İçten sevgi asla sona ermez, koşulsuzdur

Hayatın akışında çoğu yetişkin arkadaşlıkların sona erdiğini, bencil ilişkilerin gelişmediğini öğrenir. Bunlar temeli olmayan ve yok olabilen likit ilişkilerdir.

Bunu deneyimlemiş her insan gerçek dostluğun bir elin parmaklarını geçmeyeceğini bilir. Benmerkezci olan ve arkadaşlığa yatırım yapmayan biriyle arkadaş olmanın nasıl bir his olduğunu hepimiz biliriz.

Bu yüzden tüm harika etkileşimler ufak tefek etkileşimlerden daha fazladır. Öğrenme, sarf edilen sözcükler, içtenlik ve güçlü ilişkilerin temeli olan güvenin birleşimidir.

Çünkü eğer önemli ilişkilerin sağlamlığını test eden bir şey varsa o da ilişki içerisinde olduğunuz insanlayken daha az korkak ve daha mutlu bir insan olup olamadığınızdır. Birinin kalbinizde parmak izini bırakıp bırakamamasıdır.

masa altında arkadaşlar

Önemli ilişkilerin bize ihtiyacı, bizim de onlara ihtiyacımız olur

Hayatımızda bize ihtiyaçları yokmuş gibi davranan insanlara ihtiyacımız yok. Diğer kişiye güvenebileceğimiz ve sevdiğimiz insana yardım edebileceğimiz hissi var olan en mükemmel hislerden biridir. Bu anlamlı ilişkilerin temelidir.

Geçici ilişkiler bir sebepten dolayı hayatımıza girer fakat yer etmezler. Fakat etrafınızda olan biteni, korkularınızı ve endişelerinizi bilen birine sahip olmak bizi hayata bağlar. Çünkü her şeye rağmen birinin yanımızda kalmaktan korkmadığını bilmek o kişinin haklı olmadığımızda bile bizi sevdikleri anlamına gelir. Bu bizi sağlamlaştırır, hata yapmanın hayatımızın bir parçası olduğunu ve onlara takılıp kalmamamız gerektiğini anlamamızı sağlar.

Bu yüzden anlamlı ilişkiler bizi bırakmazlar. Hayatın bizim korktuğumuz kadar karanlık olmadığını anlamamızı sağlarlar. Bize daha iyi insanlar olmamız için sebepler sunarlar. Hayatı onlarla paylaştığımızda endişemiz yarı yarıya azalır.

Ana resim Claudia Tremblay’e ait.

İlginizi çekebilir ...
Arkadaşlar Seçerek Sahip Olduğumuz Ailemizdir
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Arkadaşlar Seçerek Sahip Olduğumuz Ailemizdir

Arkadaşların seçerek sahip olduğumuz ailemiz olduğu söylenir. Burada arkadaşlardan kasıt, sevgisinden emin olduğunuz gerçek arkadaşlar, yani dostla...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.