Zihninizden Çıkıp Şu Anda Yaşamaya Başlayın

Zihninizden Çıkıp Şu Anda Yaşamaya Başlayın
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zihninizde mi yoksa şu anda mı yaşıyorsunuz? Bu soru garip görünse de, geçmiş ve geleceği düşünürken aslında en önemli olan şeyi yani şu anda yaşamayı ihmal ediyoruz. Çoğumuz dün ve yarın arasında, adeta otopilotta yaşıyoruz.

Endişe ve beklentilerimiz tarafından hapsedilen zihnimizde yaşamak rahatsızlık yaratır çünkü düşüncelerimize bağımlıyızdır. Bu yüzden varlığımızın gerçekliğiyle karşılaştığımızda kendimizi yalnız hissediyoruz. Sorun şu ki her şeyi çabucak çözmemize izin veren sihirli formüller yok. Yaşamaya başlamanın sırrı şu basit kelimelerde yatmaktadır: zihninizden çıkın.

Bu derin mesajı anlamak için, zihnimizi konfor bölgelerimizden biri olarak görebiliriz. Başka bir deyişle, aklımız, zamanla biriktirdiğimiz ve bizi farkında olmaktan alıkoyan düşünceler dizisidir. Her an dikkatimizi dağıtan ve bizi geçmişte ya da gelecekte yaşamaya zorlayan seslerdir bu.

Farkındalık sayesinde zihninizden çıkın

Zihnimizdeki hapishaneden çıkmamıza yardım edebilecek yöntemlerden biri, farkındalıktır. Bu uygulama oturup hareketsiz kalmak ve zihninizi boşaltmaktan ibaret değildir. Esasen,şimdiye kadar muhtemelen benzer bir şeyi denediniz ve işe yaramadığını düşündünüz.

Farkındalık konusunda uzmanlaşmamış kişiler, düşüncelerinin yığıldığını hissedebilirler. Bu düşünceler kafa karıştırıcıdır ve “Aptal! Düşünmeyi bırakamazsın! ” diye haykırır. Farkındalık uygulamaya başladığınızda genellikle bu gerçekleşir. İşin gerçeği şu ki onları yargılamadan veya saklamadan düşüncelerimizin doğal olarak akmasına izin vermeye alışkın değiliz.

şu anda yaşamayı öğrenmek

Her ne kadar başarması biraz zor olsa da, bunu yaptığımız zaman nihayet “zihninizden çıkma”nın ne anlama geldiğini anlayacaksınız. Düşüncelerinizi yargılamayı bıraktığınızda ve onları adeta bir film izliyormuş gibi gözlemlemeye başladığınızda, gerçekliğinizi etkilemeyi bırakırlar ve daha net bir bakış açısına sahip olursunuz. Gerçeği görmeye başlarsınız.

“Farkında olmak, bir süreliğine yargılamayı askıya almamız, geleceğe yönelik hedeflerimizi bir kenara koymamız ve şu anı olmasını istediğimiz gibi değil de olduğu gibi kabul edip yaşamak anlamına gelir.”

– Mark Williams

Şu anda yaşamak

En son ne zaman, biraz temiz hava almanın tadını çıkardınız? Her sabah duş aldığınız sıcak su için minnettarlık duyuyor musunuz? Şüphesiz, zihniniz daima “İşe geç kalıyorum…”, “çocukları almam lazım…” ya da “Bugün marketten ne almam gerek?” gibi düşüncelerle meşgul.

Zihniniz geçmiş ve gelecek hakkındaki düşüncelerle doludur. Bununla birlikte, şu anı oldukça bariz bir şekilde görmezden geliriz. Düşüncelerinizle stres yaratırsınız. Zihinsel aktiviteniz yaşadığınız problemlerin çoğunu yaratan şeydir. Oysa bunların hiçbiri gerçek değil. Bugüne odaklanana kadar hayal gücünüzde yaşayacaksınız.

şu anda var olmak

Dolayısıyla, bir an evvel zihninizden çıkmanız gerekiyor! Hayatınızın tadını çıkarmanıza engel olan ve rahatsız edici duygular hissetmenize neden olan bu düşünceleri temizlemek için kendinize biraz zaman ayırın.

Sebepsiz yere korku ve anksiyete duyduğumuz zamanlar gibidir. Gerçekten kaçmak zorunda olduğumuz bir şey var mıdır? Hayır! Ama zihnimizde, bir filmi bir araya getirir ve bunun gerçek olduğuna inanırız.

“Yılda hiçbir şey yapamayacağımız sadece iki gün vardır. Biri dün, diğeri yarındır. Bugün; sevmek, inanmak, harekete geçmek ve kısacası yaşamak için doğru gündür.”

– Dalai Lama XIV

Bu nedenle, zihninizden çıkıp yaşamaya cesaret edin. Henüz yaşanmamış şeyleri düşünmek yerine yaşanmasını bekleyin. Geçmişi düşünmeyi bırakın. Geçmişinizi bugününüz hâline getirmeyin çünkü geçmiş, şu anın bir parçası değildir. Her gün için minnettar olun.

Çalışırken bile varoluşunuzun her anından haberdar olun. Parmaklarınızın klavyeye nasıl dokunduğunu fark ediyor musunuz? Bacaklarınız sizi nasıl destekliyor ve bir yerden başka bir yere gitmenize izin veriyor? Hayatınızla bağlantı kurun, kendinizle bağlantı kurun ve zihninizden çıkıp şu anda yaşayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.