Logo image
Logo image

Kalabalıklar İçinde Yalnız Olmak

3 dakika
Kalabalıklar İçinde Yalnız Olmak
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaç insan tanıdığınız ya da sosyal medyada ne kadar çok arkadaşınızın olduğu fark etmez. Esas önemli olan, etrafınızdaki kişilerin sizin için ne anlam ifade ettiğidir. Bu insanların sizin için nasıl bir değeri var? Rakamların bir önemi yoktur çünkü çevrenizde pek çok insan olsa da yalnız hissetmeye devam edebilirsiniz.

Hiç ne kadar sarınıp sarmalansanız da bir türlü ısınamadığınızı hissettiğiniz oldu mu? Hiç çevrenizde çok sayıda insan olmasına rağmen iletişim ihtiyacınızı karşılayamadığınızı hissettiniz mi?

Size hiç kimse yardım edemeyecekmiş gibi ve yalnız hissettiğiniz oluyor mu? Bu boşluk hissi, onu dışarıdan bulacağınız şeylerle doldurmaya çalıştığınız sürece sizi rahat bırakmayacaktır. Bu içsel bir sorundur ve yardımı başkalarında aramadan önce kendi içinizde çözmeniz gerekir.

Yalnızlık, kendinizle vakit geçirebilmeniz için bir fırsattır. Yalnızlık, içsel diyaloglar kurmanıza izin verir. Böyle zamanlarda kendinizi daha iyi tanıyabilir, ne istediğinizi ve hangi yönde ilerlediğinizi daha iyi anlama fırsatı elde edebilirsiniz. Yalnız kaldığınızda kendi başınıza olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

“Birlikte olduğunuz insandan hoşlanıyorsanız yalnız kalamazsınız.”

– Wayne Dyer

Kendi arkadaşlığınızdan hoşlanırsanız ve kendinizle barışıksanız hiçbir zaman yalnız hissetmezsiniz. Aslında, sadece bunlara erişebildiğiniz zaman dışarıdan geleceklere bakmalısınız. İçinizde yalnızca gürültü ve kafa karışıklığı varsa dışarıdaki müziği nasıl duyabilirsiniz ki?

Etrafınızda olan şeylerin değeri

Dostluk arıyorken niceliği önceliğinize koymak bir hatadır. Bunun anahtarı nitelikte yatar. Size hiçbir şey sunmuyorlarsa etrafınızda kaç kişi olduğunun bir önemi yoktur. Zamanı verimli geçirmiyorsanız zamanınızın ne kadarını insanlarla geçirdiğiniz de fark etmez.

Kendinizle ya da diğer insanlarla vakit geçirmek sizi mutlu etmiyorsa her zaman kendinizi yalnız hissedersiniz. Aynı hikayeyi kaç kere anlattığınız fark etmeksizin sürekli olarak kimsenin sizi anlamadığını düşünürsünüz.

Ayrıca eğer kendinize değer vermezseniz sürekli kimsenin sizinle zaman geçirmek istemeyeceğini düşünürsünüz. Ne de olsa zaman, sadece öncelikle kendinizle paylaştığınızda değerli olacaktır.

Some figure

Önce kendinizle olmak üzerine çalışın. Yalnız değil, kendinizle birlikte. Sizin için her zaman orada olacak kişi yalnızca kendinizsiniz; ve bu yüzden kendinizi sevmelisiniz. Nasıl olduğunuzla bağlantı kurduğunuz anlarda yalnızlığın tadını çıkarın. Kendinizle konuşun ve kendinizle barışmanın dış dünyadaki hedeflerinize doğru ilerlerken size yardımcı olacağını unutmayın.

“Bir gün yalnızlık beni öyle sıkı kucakladı ki, ona karşı duygusal bir yakınlık hissettim. Tıpkı bir çocuk gibi ağladım ve ona binlerce hikaye anlattım. İki eski arkadaş gibi uzun uzun konuştuk, ardından birbirimize veda ettik ve kendi yollarımıza gittik. Hala zaman zaman görüşüyoruz ve her zaman onu gördüğüme memnun oluyorum. O her zaman aynı: her zaman dürüst, bilge ve zeki.”

– Kelbin Torres

Yalnız olmaya anlam kazandırın

Kendinizden memnun değilseniz ve içinizde bir boşluk hissediyorsanız, bu duygularınız en kötü düşmanınız haline gelebilir. Bu duygular, siz arka fondaki müziği değiştirmeye çalışırken sürekli size bağıran ve çözüm talep eden bir ses gibidir. Gerçek çözüm, dış dünyadan ayrılıp iç benliğinizle bağlantı kurmaktır.

Some figure

Kendinizle sağlıklı bir ilişki kurmayı hedefleyin – bu, yüksek seviyede kaliteli bir ilişki olsun. Kendinizi nasl dinleyeceğinizi ve pohpohlayacağınızı bilin. Kendinize iyi bakın ve kendi kendinize yoldaşlık ettiğiniz sakin ve sessiz zamanları takdir edin.

Kendiniz için iyi bir yoldaş olursanız yalnız hissetmezsiniz ve bir bütün olursanız yoksunluk çekmezsiniz. Dışarıdaki dünya sizin içsel sorunlarınızı kapatan bir yara bandı olmak yerine sizi daha çok tatmin eder.

Kendinizi daha önce hiç sevmediğiniz gibi sevin. Her gün bir süre yalnız olmayı isteyecek kadar barışın kendinizle. Başkasının hiç dinlemeyeceği gibi dinleyin kendinizi. Sahip olmak istediğiniz en iyi arkadaşınız olun. İçinizdeki boşluğu doldurabildiğinizde, dışarı çıkıp diğerlerinin size önerdiklerinden keyif alacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.