Logo image
Logo image

Yeni Bir İşe Başladıktan Sonra Kovulmak - Ne Yapmalı

4 dakika
Pek çok insan yeni bir işe başladıktan sonra kovulurlar ve kafa karışıklığı, şaşkınlık ve çaresizlik deneyimlerler. Bunun en kötü kısmı ise yeni bir arayışa başlamalarının gerekmesidir.
Yeni Bir İşe Başladıktan Sonra Kovulmak - Ne Yapmalı
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Yeni bir işe başladıktan sonra kovuldum. Başladıktan on beş gün sonra İK beni işten çıkarıldığım konusunda bilgilendirdi.”

Bu durum düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir. Bir kontratın feshedilmesinin hukuki yansımalarının ilerisinde, genellikle fark edilmeyen bir şey vardır: psikolojik etkisi.

Herkes yaşamın başlangıçlar ve sonlar ile dolu olduğunu bilir. Pek çok insan zamanlarının büyük bir kısmını profesyonel dünyaya ayırır. Bu ilerlemeye ve gelişime katkıda bulunur, ve durağanlığı engeller.

Kovulmak sadece duygusal ve kişisel bir şoktan fazlasıdır. Çoğunlukla hasar finansal açının ötesine gider. Bunun nedeni, bu durumun bir kişinin benlik saygısını etkilemesidir. Bundan dolayı, kişinin benlik kavramına bir darbedir. Bu hisler daha yoğun ve zaman zaman endişelendiricidir, ve bu özellikle de işten çıkarılma deneme süresi sırasında ya da yeni işe başladıktan hemen sonra gerçekleştiğinde geçerlidir.

Çoğunlukla, kişinin performansı yeterli değildir. Diğer durumlarda ise daha karmaşık gerçekler söz konusu olabilir, bunların arasında iş arkadaşları arasındaki anlaşmazlıklar ya da yönetimin pozisyonu sürdürmeye dair ilgisini aniden kaybetmesi gibi durumlar sayılabilir. Neden ne olursa olsun, bu, çalışanın yüzleşmesi gereken bir durumdur.

Yeni Bir İşe Başladıktan Sonra Kovulmak – Bu Kimin Suçu?

Eğer bir işten kovulduysanız sinir bozukluğu ve hayal kırıklığı deneyimlemek doğaldır. Bunun nedeni, kendinizi yeniden inşa etmeniz ve hemen ertesi gün özgeçmişinizi yollamaya başlamanız gerekmesidir, çünkü zaman harcayamazsınız.

Senaryo basit görünebilir ancak değildir. Çünkü kimse bu kadar hızlı bir şekilde toparlanmaz. Dahası, bu şartlar altında öfke ve hayal kırıklığı olması da yaygındır. Ayrıca, tekrar başlamak için gereken cesareti bulmak da neredeyse imkansızdır. Ayrıca, bu işten çıkarılma deneme süresi sırasında gerçekleştiğinde bu gerçeklik daha da karmaşık hale gelir.

“Kovulmak, ölümün bazı avantajlarına sahip ama büyük dezavantajlarını yaşamıyorsunuz. İnsanlar sizinle ilgili ekstra iyi şeyler söylüyor, ve bunları duyabiliyorsunuz.”

-Howard Zinn-

Neden?

Ortalama olarak, her yeni çalışan çalışmaya büyük bir heves ile başlar. Ekonomi, iş piyasasının kendisi ve çevrenizdeki makro yapılar iş bulmayı zor hale getirir. Bundan dolayı pek çok insan ortalama üç ila altı ay boyunca aradıktan sonra iş bulurlar.

Bundan dolayı, bu yeni aşamanın başlangıcında duygular ve anksiyeteler birbirleri ile karışır. Elbette, deneme süresi sırasında kovulmak ilk etapta sürpriz, utanç ve yanlış anlaşılmalara yol açar. Kişi, bunun neden olduğunu bilmeye ihtiyaç duyar.

Bunlar en yaygın nedenlerdir:

  • Performansınız ve etkinliğiniz pozisyonun özellikleri ile eşleşmez ve yeterince yetkin bulunmamışsınızdır.
  • Pozisyon için yeterli eğitimi almamak. Kimse sizi eğitmeye, sizden ne beklediklerini açıklığa kavuşturmaya ve belirli görevleri nasıl yapacağınızı size göstermeye uğraşmaz. Bunların hepsi deneme süresinde başarısız olmanıza yol açar.
  • Anlaşmazlıklar ve halihazırda karmaşık ve olumsuz bir iş ortamına uyum sağlayamamak.
  • Son olarak, başka bir yaygın gerçeklik daha vardır. Şirket sizi işe almalarına neden olan pozisyonu doldurmanın gerekli olmadığına karar verebilir. Eğer sizi başladıktan kısa bir süre sonra kovarlarsa bu bir yönetim hatası ve kötü bir organizasyon dolayısıyla olabilir.
Some figure

Eğer Yeni Bir İşe Başladıktan Hemen Sonra Kovulursanız Ne Yapmalısınız

Bir işi kaybetmek kolay değildir, ve kovulmanız başlamanızdan birkaç gün sonra gerçekleşirse daha da zordur. Kişi tekrar gelir eksikliği ve yeniden bir iş arama fikri ile yüzleşmek zorunda kalır. Bu arama, sonunda biri cevap verene kadar aylarca sürebilen bir şeydir. Bu durumlarda bazı temel ana hatları takip etmek en iyisidir.

Bir Kontrat İmzaladıktan Kısa Süre Sonra Beklenmeyen Bir İşten Çıkarılma İle Yüzleşmek İçin Anahtarlar

İlk adım nedeni anlamaktır. Bunun sizin sorumluluğunuz olup olmadığını ve nerede başarısız olduğunuzu anlamak iyi bir adamdır. Eğer bu sizinle ilgili olmayan faktörler dolayısıyla gerçekleştiyse en iyisi olanı kabul etmektir. Diğer bir deyişle, kendinizi kurban olarak görmemeli ve bunun benlik saygınızı ve kişisel değerinizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

Bundan dolayı, kendinize bir hafta verin. Öfke, üzüntü ve hayal kırıklığı gibi duygularınızı serbest bırakmanız birkaç gün alacaktır. Vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesine izin verin, çünkü bu size gerçekten yardım edecektir.

Uzmanlar bu konuda arkadaşlarınız ve aileniz ile konuşmanızı önerir. Desteklenmiş, rahatlatılmış ve anlanmış hissetmek sizi biraz ferahlatacaktır.

Benlik saygınızı kurtarın ve yükseltin. Eski başarılarınızı hatırlamalısınız. Sizi onurlandıran ve gururlandıran olayları. Kötü deneyimlerinizden çok daha fazlasısınız, bunu hatırlayın.

Yeni Bir İşe Başladıktan Sonra Kovulmak Hakkında Son Notlar

Proaktif bir tutum benimsemelisiniz. Eğer kovulduysanız bununla ilgili takıntılı hale gelmek yapmanız gereken son şeydir. İdeal olarak, bir sonraki iş arama sürecinizde yeni davranışlar benimsemelisiniz. Tanıdıklarınızdan oluşan ağı şöyle bir kontrol etmek gibi şeyler yapabilirsiniz. Belki de diğer pazarlara odaklanabilir ve kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz.

Some figure

Sonuç olarak, deneme süreci sırasında kovulmak çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlaşılmaya neden olur. Ancak bu düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir. Bu, şirket tarafından uygun bir eğitim verilmesi ya da şirketin daha iyi bir seçim süreci ihtiyacı gibi unsurların önemini vurgulamaktadır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.