Sağlıklı Arkadaşlıklar: Büyümenize Yardımcı Olan İlişkiler

Ocak 29, 2020
Sağlıklı arkadaşlıklar bir insan olarak olgunlaşmanıza yardımcı olur.

Belli aralıklarla tekrardan dirilttiğiniz arkadaşlıklarınız vardır. Aynı şekilde, farklı durumlardan ya da zamanınız olmadığından ötürü bitenler de mevcuttur. Ama bazı arkadaşlıklar vardır ki, sizi destekler, güç verir ve yanınızda olur. Büyümenize ve olgunlaşmanıza yardım eder. İşte bunlar sağlıklı ilişkilerdir.

Sağlıklı arkadaşlıklar kuran insanlar, bunun için sevgilerini, saygılarını ve güvenlerini ilişkiye verirler. Bu yazıda, onları daha detaylı konuşacağız.

 “Dostluk kederden alır keyfe verir, ıstırabı küreklerken mutluluğu körükler.”

– Marcus Tullius Cicero

Sağlıklı arkadaşlıkların karakteristik özellikleri

Sağlıklı arkadaşlıklar sizi büyüme konusunda cesaretlendirir ve gelişmeniz için motive eder. Her zaman yanınızdadırlar.

 • Dürüstlük. Sağlıklı dostluklar dürüsttür. Bir başka deyişle içten, saygılı ve adildir.
 • Sözünü sakınmaz. Ne istediğinizi en iyi yolla söylemek bu tarz bir arkadaşlığın önemli bir özelliğidir. Sonuç olarak böyle ilişkilerde taraflar birbirinin iyiliğini düşünür.
 • Sınırlar vardır. Sağlıklı bir dostluğun içindeki insanlar hayır demeyi bilirler, çünkü kibar olacağım kisvesi altında, sırf karşı tarafı hoşnut etmek için hareket etmezler. Onun yerine herkes için adil olduğunu düşündükleri şekilde hareket ederler.
 • Güven teşvik ederler. Birbirine güven bu arkadaşlıkların en kilit noktasıdır. İlişkide tüm korkuların yenildiği ve tüm önyargıların kırıldığı bir güven ortamı oluşturmak bu tip ilişkilerin önceliklerindendir.

Gördüğünüz gibi sağlıklı dostluklar hakikidir. Size kendinizi olduğunuz gibi sunabilme şansı tanırlar. Kavga ettiğinizde veya bir konu hakkında farklı görüşlere sahip olduğunuzda, arkadaşlık, karşıdakinin fikrini çürütüp, kendininkini kanıtlamaya çalışmaktan daha önemlidir.

kahve masasında sarılan iki dost

Sağlıklı dostluklar nasıl kurulur?

Sağlıklı dostluklar eforun, değerlerin ve kabiliyetlerin bir araya gelmesinin bir sonucudur:

 • Kabullenme. Karşınızdakini ve kendinizi kabullenme, hakiki bir dostluğun temelidir. Ancak kabullenme, saygı ve toleransla birleşince sağlıklı ilişkiler kurulur.
 • İyimserlik. Şikâyetlere ve yargılara odaklanmamak iyi arkadaşlıkların temelinde bulunur. Bunu yapmak pozitif bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur.
 • Kendine güvenerek iletişim kurma. Katıldığınız ya da katılmadığınız bir konuda, aklınızdakini karşı tarafa en etkili ve doğru bir biçimde aktarabilmek iyi bir ilişki kurmanızın kilit noktalarındandır. Bu şekilde, karşı tarafa istediğinizi tam olarak aktarabilirseniz, gelecek ortaya çıkabilecek yanlış anlaşılmalardan da kurtulmuş olursunuz.
 • Saygı. Her şeyden önemlisi nereden nereye geldiğinizi bilmeniz ve karşınızdakinin de benzer yollardan geçmiş olduğunu idrak edebilmenizdir.
 • Rekabete elveda deme. Kimin ne kadar kazandığının ya da kimin hedefe ulaştığının ne önemi var? Önemli olan gelişmek, büyümek, evrimleşmek ve değişmek; çünkü hayat bir yarış değil maceradır.
 • Duyguların yönetimi. Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi bilmek kendinize olan güveninizi arttırır. Aynı şekilde, hem kendi davranışlarınızı hem de diğerlerinin davranışlarını daha iyi algılamanızı sağlar. Tüm bunlar sağlıklı bir arkadaşlık kurmak için inanılmaz yararlıdır.

Şimdi, tüm bu karakteristik özelliklerin yanında, en önemlisi unutmamamız gerekir: Kendini tanımak. Kendiniz üzerine düşünme (özdüşünüm) pratikleri yapmanız daha iyi biri olmanıza yardımcı olur.

Sağlıklı arkadaşlıkların faydaları nelerdir?

Sağlıklı ilişkiler kurmakla gelen birçok fayda vardır. Sağlıklı dostluklar:

 • Mutluluğu tetikler.
 • Aidiyet duygunuzu arttırır.
 • Stresi azaltır.
 • Özgüveninizi yükseltir.
 • Hakiki bir ilişkiyi doğurur.
 • İyimserliğe sürükler.
elleriyle kalp işareti yapan iki dost

Sağlıklı dostlukların size sunabilecekleri muazzamdır. Örneğin, böyle dostluklara sahip olmak daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmanıza neden olur. Otero Puime, Zunzunegui Pastor, François, Rodriguez Laso, Garcia de Yébenes ve Prous ‘BBVA Foundation’ için yazdıkları makalelerinde bundan bahsederler. Benzer bir şekilde makalelerinde, psikososyal bağlantıların sağlıklı bir yaşlılık için oldukça önemli olduğu da vurgulanır.

Bilhassa, yakın dostluklar kurmanın ve sağlıklı ilişkiler kurarken aktif bir rol oynamanın ne kadar faydalı olduğunu gösterirler. Buna bağlı olarak, sağlıklı ilişkiler, özellikle yaşlı insanlarda, daha iyi bir hayat kalitesine rehberlik ederler.

Bu tarz dostlukların başka bir önemli özelliği de, insanların korkularını ve endişelerini yenmelerinde yardımcı olmasıdır. Bu arkadaşlıklar insanların önlerindeki engelleri aşması için destek olur ve sizin iyiliğinizi ön planda tutarlar.

Sizi destekleyen ve daha iyi biri olmanız için uğraşan arkadaşlarınızla birlikte büyümenizi izlemek tartışmasız efsanevi bir duygudur. Bu yüzden onların değerini bilmekten asla vazgeçmeyin. Sizinle geçirdikleri zamana ve size gösterdikleri sevgiye hak ettiği kıymeti verin.

“Gerçek dostlar sorunlarınızın yok olmasını sağlayanlar değil, sorunlarla karşı karşıya geldiğinizde orada olanlardır.”

– Anonim

 • Otero Puime, Á.,  Zunzunegui Pastor, M. V., François, B., Rodríguez Laso, A., García de Yébenes, & Prous, M.J. (2006). Relaciones sociales y envejecimiento saludable. Fundación BBVA, no. 201039. Recuperado de: https://ideas.repec.org/p/fbb/wpaper/201039.html, el 24 de enero de 2019.