Yaşlanma Durdurulabilir Mi?

İlk önce simyacılar ve şimdi dünyanın her yerinden araştırmacılar bu büyük hayalin peşinde koşuyorlar: ölümü yenmek. Bilim ve ölüm arasındaki bu savaşı filmlerde gördük. Bu yazımızda ise günümüz gerçekliğine bakacağız.
Yaşlanma Durdurulabilir Mi?
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genç ve olabildiğince yaşlı ölmek istiyorum. Hücre gençleşmesindeki bilimsel ilerlemeleri ve bunun dünya nüfusunun yaşlanmasını-bütün olarak- nasıl etkileyebileceğini analiz eden bilim adamları var. Hiçbir bilimsel kanıt, insan ömrünün 120 yıllık varsayılan sınırı aşamayacağını göstermez ve çoğu kişi, yaşlanma durumunu durduracak açık bir kapı olduğuna inanır.

Aubrey De Gray, Cambridge Üniversitesi’nde okuyan bir İngiliz biyomedikal gerontologdur. İnsanların sonsuz yaşama sahip olabilme ihtimali fikrini güçlü bir şekilde savunmasıyla bilinir. Bilim adamlarının sadece insan yaşlanmasını durdurmakla kalmayıp, aynı zamanda gençliğimizi geri getirecekstratejiler geliştireceklerinden de emindir.

Bilim camiasındaki diğer sesler de bu iddiaları desteklemektedir. Önümüzdeki 20 veya 30 yıl içinde, 60 veya 70 yaşında bir insanı 40’lı, hatta 30’lu yaşlarında bir genç yetişkine dönüştürebilecek ilaçlar geliştirebilmemiz oldukça olasıdır.

“Kalp nakli yaparak 150 hayat kurtardım. Daha önce koruyucu tıbba odaklansaydım, 150 milyon hayat kurtarabilirdim.”

– Dr. Christian Barnad

Yaşlanma, gelecekte isteğe bağlı olabilir.

Genç ve olabildiğince yaşlı ölmek istiyorum

130 yaşına kadar yaşayacak insanlar zaten doğdu. İspanyol eczacı Juan Carlos Izpisua’nın iddia ettiği bu. Yayınları, kök hücre biyolojisi ve gelişimine odaklanan 26.000’den fazla alıntı içeriyor.

Çalışmaları embriyonik gelişimden sorumlu moleküler ve hücresel mekanizmaları tanımlamaya odaklanmaktadır. Yaptığı katkılar, nakil ve insan yaşlanmasına karşı mücadele alanlarında muazzam bir potansiyele sahiptir.

California Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) ve Los Angeles Üniversitesinden (UCLA) bir araştırmacı ekibi, insan yaşı olarak hücrelerde biriken hasarı ortadan kaldıran bir teknik geliştirmeyi başardı. Yöntem, yaşlanmanın ana nedenlerinden birini durdurmaya veya hatta tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Biyolog Nikolay Kandul yönetimindeki bir bilim insanı ekibi, vücut hücrelerinde enerji üretmekten sorumlu olan küçük organeller olan mitokondride biriken genetik mutasyonları ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmayı başardı. Çalışma 2016 yılında Nature Communications’da yayınlandı.

Gezegenimizdeki yaşam DNA’sı doğal olarak bilgilerini 4 “harf” halinde saklar: A, C, G ve T, bunlar insan yaşamı için gerekli olan dört temel kimyasalın baş harfleridir. Bir insan hücresinde bu harflerden yaklaşık 3.2 milyarı vardır. Bir hücrenin “alfabesindeki” minimum hata bile hastalıklara yol açar. Tüm bunlar, bu yeni hücre yenilenme ilerlemeleriyle azaltılabilir.

“2045’te ölüm isteğe bağlı olacak ve o zamana kadar yaşlanma iyileştirilebilir bir hastalık haline gelecek.”

– José Luis Cordeiro, Silikon Vadisindeki Singularity Üniversitesinin kurucusu

Yaşlanmayı bir gün durdurabilir miyiz?

İnsanın yaşlanmasının durdurulmasının mümkün olduğuna dair kanıt, doğada var olan bazı hücrelerin yaşlanmadığı gerçeğidir. Bu hücreler germinaller, kanserojenler ve bazı bakterilerdir. Biyolojide en ünlü hücreler HELA’dır ve bunları kullanarak bilim adamları 1951’de kanserin ölümsüz olduğunu ve yaşlanmadığını keşfettiler.

Bu yeni ölümsüzlük, tüm insan toplumu kavramını değiştirecek. Kök hücreler hiç yaşlanma göstermediği için, aynı kavramı vücuda bir bütün olarak uygulayabiliriz.

Yaşlanmayı durdurmak mümkün çünkü doğada ölümsüzlük var.

Ancak, ufukta bir başka önemli tarih daha var: 2029. Alan Turing’in testinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bu yıl göreceğiz. Bu İngiliz bilim adamı, bir insanın başka bir insanla mı yoksa bir yapay zekâ ile mi konuştuğunu bilmeyeceği günün geleceğini söyledi.

Her teknolojik ilerleme daha fazla ilerlemeye yol açar. Her şey o kadar hızlı ilerliyor ki, bilim adamları on ya da on beş yıl içinde bir insan beyninin İnternet’e bağlanabileceğini iddia ediyorlar. Teknoloji gerçekten de yaşlanmayı tersine çevirmede çok önemli bir rol oynayacak.

Bazı insanlar, ilkel konuşma kapasitemizin gelişerek gelecekte iletişimin telepatik olarak yapılacağına inanıyor. Bütün bunlar “sanki sihir gibi” çalışacak teknolojik gelişmeler sayesinde.

“Katkıda bulunmayı başaramadığınızda ölmeye başlarsınız.”

– Eleanor Roosevelt


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bolter, J. D., & Enberg, M. (2017). El próximo paso: La vida exponencial. Obtenido de Entornos aumentados y nuevos medios digitales: https://www. bbvaopenmind. com/wpcontent/uploads/2017/01/BBVA-OpenMind-Jay-Davi-Bolter-Maria-Engberg-Entornosaumentados-y-nuevos-medios-digitales. pdf.
  • https://elpais.com/tag/juan_carlos_izpisua/a
  • Kandul, NP, Zhang, T., Hay, BA y Guo, M. (2016). Eliminación selectiva de ADN mitocondrial con deleción en Drosophila heteroplasmática. Nature communications , 7 , 13100.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.