Logo image
Logo image

Yapay Zeka Sandığınızdan Da Yakında

3 dakika
Yapay Zeka Sandığınızdan Da Yakında
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2018

Yapay zeka dünyanın dört bir yanından parlak zekaya sahip insanların ilgisini çeken bir gelişme. Şu an için ne kadar ileriye gidildiğini bilmiyoruz. Atılan her bir yeni adım bilgi olarak sınıflandırıldığı için yalnızca bilmemizi istediklerini bilebiliyoruz. Fakat bu alandaki bazı gelişmeler kamunun da bilgisine sunuldu.

Örneğin, biliyoruz ki yapay zeka tekrar edilen birçok aktivitede kullanılıyor. Yakın gelecekte robotlar bu tarz işlerde insanların yerlerini alacaklar. Bu, daha da sofistike cihazların yıldız gibi parladığı teknoloji devriminin yalnızca başlangıcı olacak.

“Ne yaptığının farkında olan bir bilgisayar henüz üretilmedi fakat çoğu zaman biz de ne yaptığımızın farkında değiliz.”

– Marvin Minsky

Bu gelişmelerin kültürü nasıl etkileyeceği konusunda hala tam bir fikrimiz yok. Fakat şunu biliyoruz ki nasılsa yeni teknolojiler günlük yaşamımızı etkiliyorsa, yapay zeka alanındaki yeni gelişmelerde hayatımıza büyük değişiklikler katacak. Çoğu insana göre bu değişiklikler çok da uzakta değil.

Some figure

Yapay Zeka ve Geleceğe Bakmak

Antonio Orbe yapay zeka alanında uzman olan bir psikolog. “Una Mirada Al Futuro” (Geleceğe Bakmak) adlı bir kitap yayınladı. Bu kitapta yapmaya çalıştığı şey kısa ve orta vadede dünyanın nasıl bir yere dönüşeceğini anlatmak.

Diğer düşüncelerinin yanı sıra, belirttiği en net şeylerden biri çoğu mesleğin yakın zamanda yok olacağı. Bu gelişmelerin ilk sonucu olarak eşitsizlik ortaya çıkacak. Bazı çalışanlar işlerini kaybedecekler. Bu yeni durumun üstesinden gelinebilmesi için politik, ekonomik ve sosyal adımlar atılması gerekecek.

Yine de Orbes duruma iyimser bir yönden yaklaşıyor. Her şeyin iş hayatına odaklı olduğu yeni bir dünya düşlemeye değer diyor. Boş zamanda yapılabilecek aktivite ve üretime odaklanarak insanlık daha büyük roller üstlenebilir. Eğer bu olursa, katılımcı bir ortamda herkesin iyiliğine katkı sağlayacak şeyler geliştirilebilir.

Bunu da okuyun: Yaratıcılık İlgilenmemiz Gereken Bir Bitki

Teknolojiyle Yarışan İnsanlık

Orbe aynı zamanda yapay zeka alanındaki gelişmelerin insanlar ve teknoloji arasında bir yarışa sebep olacağını söylüyor. Yapay zeka alanındaki gelişmeler sayesinde insanların yaptığı işlerin büyük bir kısmı robotlar tarafından yapılabilecek. Fakat bu yalnızca iş dünyasına değil özel yaşama da yansıyacak.

İnsanların yeni teknolojilere ne kadar zor uyum sağlayacağından da bahsediliyor. Gelişmeler o kadar hızlı olacak ki bizlerin de kalıcı olarak uyum sağlaması gerekecek. Bu aslında birçok bireysel vakada başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Fakat sosyal seviyede uyum sağlama çok hızlı gerçekleşmiyor. Yapay zeka roket hızıyla ilerlerken toplumlar bisiklet hızında ilerliyorlar. Bu bazı durağanlıklara ve gerginliklere yol açabilir.

Some figure

Yapay Zekanın Geleceği

Orbes robotların dünyayı ele geçireceği (bazı bilim kurgu filmlerinde olduğu ve bu konudaki ortak görüşlerin de bulunduğu gibi) korkusundan bahsetmiyor. Hala “genel” yapay zekadan çok uzakta olduğumuzu söylüyor. Bu genel yapay zeka herhangi bir sorunu belirttiğinizde kendi kendine çözebilen yapay zeka.

Şu an sahip olduğumuz yapay zeka özel yapay zeka. Bu tarz bir yapay zeka yalnızca belirli görevleri yerine getirebilir. Oldukça iş görür fakat bundan öteye gidemez. Teknolojik gelişmeler şu anda özel yapay zekaya odaklanmış durumda. Bu sebepten ötürü birçok farklı işte yapay zeka yerimizi alacak.

Bunu da okuyun: 21. Yüzyıl İş Dünyasında Sahip Olunası En Kullanışlı Beceri Nedir?

Some figure

Teorik olarak yapay zekanın kendi bilincine sahip olması büyük ihtimalle mümkün olacak. Temel olarak bu makinelerin insanların entelektüel yetilerini kopyalayabilecekleri anlamına geliyor. Fakat şu an olduğumuz yeri göz önünde bulundurduğumuzda, bundan hala çok uzakta olduğumuzu görebiliriz.

Son olarak, Orbes yapay zekanın en ilginç özelliklerden birinden bahseder. Bizlerden insan olmanın anlamını sorgulamamızı ister. Eğer makineler bunu yapabiliyorlarsa ben neler yapabilirim? Bu bağlamda benim hareketlerim ne gibi değerler yaratabilir ya da nasıl etkiler oluşturur? Beni makineden ayıran şey nedir? Bu sorular günümüzde önceki zamanlara göre çok daha önemli sorular…

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.