Sonsuza Dek Genç Kalmanın Sırrı

Aralık 12, 2016

Sonsuz gençliğin sırrı nedir? Gece ve gündüz krem kullanmak mı? Gizli tariflerle hazırlanmış çeşitli karışımlara, yağlara, iksirlere başvurmak mı? Ya da vampire dönüşmek mi? Bazı insanlar sonsuza dek genç kalmanın sırrını bilmek için neler vermezdi, değil mi?

 Amazon ormanlarındaki eski yerli kabileler bu sırrın anahtarını gerçekten bulmuş gibi görünüyor.  Bu sır sayesinde hem yüz yıldan fazla yaşamayı, hem de genç görüntüleri, canlılıkları ve ciltlerindeki parlamayla kendilerini herkesten farklı kılmayı başarmışlar.

Çünkü bu kabileler, bilimsel ismi Myrciaria Dubia olan, halk arasında ise kamu kamu meyvesi olarak bilinen ve aynı isimli ağacın meyvesi olan bitkinin ne kadar önemli olduğunun farkındaydı. Bitki, genelde 3-5 metre arası yüksekliklere ulaşıyor ve Amazon yağmur ormanlarındaki bazı nehirlerin kıyısında yetişiyor.

Sırasıyla en fazla Peru’daki Amazon ormanlarında, Uyacali’de ve Amazon nehirlerinde bulunan bitki, aynı zamanda Brezilya’da, Kolombiya’da ve Venezuela’da da yetişiyor. Olgunlaşma dönemi yağmurlu sezonda gerçekleşiyor.

Yalnızca küçük, güzel kokulu çiçekleri bile kamu kamunun özel bir meyve olduğunu göstermeye yetiyor. Meyve, tüm meyvelerden ya da bitkilerden daha yoğun miktarda C vitamini ve antioksidan içerdiğinden “süper besin” kategorisinde anılıyor.

Kamu kamunun içerdiği vitamin miktarının ne kadar fazla olduğunu daha iyi anlamak için, bir portakaldan 16 kat, bir limondan ise 60 kat daha fazla C vitamini içerdiğini söylemekte fayda var. C vitamini, iyi bir cilt ve sıkı bir yüz dokusu için çok önemli bir protein olan kolajenin üretilmesine çok büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra, kamu kamudaki antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerin yarattığı zararlı etkilerin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Antioksidanlar neden önemli?

Meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlar, vücudumuzdaki hücrelerin korunmasına ve yaşlanma sürecinin geciktirilmesine yardımcı oluyor. 

Yaşımız büyüdükçe, hücrelerimiz de hayat yolculuğunda bize katılıyor, kaçınılmaz bir şekilde yıpranıyor. Bu yıpranmanın sonuçlarından biri de kırışmış, lekeli ve gevşek bir cilt oluyor.

Ancak, birkaç iyi günlük alışkanlık edinerek zamana karşı koymak mümkün. Beslenme alışkanlığımız, stres seviyemiz, sigara ve alkol kullanımı ve güneş, hücrelerimizin sağlığını etkileyerek doğal yaşlanma sürecinin hızlanmasına sebep olabilecek faktörlerden bazıları.

Beslenme alışkanlıklarına kamu kamuyu dahil ederek, vişneye benzeyen sarıyla karışık renkli, ekşi tatlı bu meyveyi yiyen Amazon’daki eski yerli kabileler, vücutlarındaki serbest radikallerin etkisiz duruma gelmesine yardımcı oluyordu.  Serbest radikaller hücresel oksitlenmenin sebebi, yaşlanma ise hücrelerimizin dejenere olmasıyla gerçekleşiyor. Bu nedenle kamu kamu yiyen Amazon kabileleri yaşlanma işaretlerini yavaşlatıyordu. 

Eski Amazon kabilelerinde görülen ışıldayan yüzler, sağlıklı diş etleri ve olduğundan çok daha genç görünen ciltler, kamu kamu tüketiyor olmalarıyla doğrudan ilişkiliydi.

genclik-sir

Kamu kamunun vücudunuza faydaları

Bu meyvenin birçok faydası var: Antioksidan ve antidepresan işlevi görüyor, vücudun temizlenmesini sağlıyor, stresi engelliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sinir sistemini onarıyor, migrenle savaşıyor, kalp sağlığını artırıyor, sindirime yardımcı oluyor ve enfeksiyonları gideriyor.

Kamu kamu, çocukların, hamilelerin, emziren kadınların ve yaşlıların C vitamini seviyelerinin yeterli miktarda olmasını sağlıyor.

Çiğ tüketildiğinde vücudumuz için bahsettiğimiz tüm faydaları sağlıyor ancak gittikçe artan talep nedeniyle, bugünlerde daha çok işlenmiş halde ya da C vitamini kaynağı olarak kapsül halinde paketlenmiş şekilde bulunabiliyor.

Genç kalmanın sırrı elimizin altında

Sonuçta, kamu kamuyu tüketsek de tüketmesek de genç kalmanın anahtarlarından biri hepimizin elinin altında; çünkü aslında kaç yaşında hissediyorsak o yaştayız.

Kendimizi iyi hissetmek, olduğumuz gibi kabullenmek, sağlık, bizi seven insanlar gibi hayattaki en önemli şeylere gereken değeri vermek ya da hayatı bir çocuğun gözlerinden görebilmek, günün her dakikasını keyifle geçirmek, daha pozitif bir yaşama sahip olmamız için yapabileceğimiz şeylerden bazıları.

Unutmayın: en değerli şey elimizdekilerle mutlu olabilmek.