Logo image
Logo image

Yaralı Bir Kalbin En İyi İlacı Sevgidir

3 dakika
Yaralı Bir Kalbin En İyi İlacı Sevgidir
Tarafından yazılmıştır Adriana Reyes Zendrera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevgi, günlük yaşamımızda yaşayabileceğimiz en derin, en yoğun duygudur. Dünya çapında milyonlarca insanı harekete geçiren belki de en güzel duygu. Kalplerimiz kırıldıktan sonra yaralarımızı iyileştiren şey…

Ve sadece aşıkların arasındaki romantik sevgiden bahsetmiyoruz. Annesinin sevgisinde, arkadaşların arasındaki sevgiden bahsediyoruz. Başkaları tarafından tatmin ve kabul görmek, kalplerimizi tekrar bir araya getirmemize yardımcı olur. Zorlu bir yoldan geçerken yalnız olmadığımızı hissetmemize yardımcı olur.

“Yalnız doğar, yalnız yaşar ve yalnız ölürüz. Sadece sevgi ve dostluk yoluyla yalnız olmamanın anlık yanılsamasını yaratabiliriz.”

– Orson Welles

Kendinize karşı duyduğunuz sevgiyi düşünün. Katı benlik saygısı, yaralandığımızda ve kalplerimiz yaralandığında iyileşmemize yardımcı olur. Ve öz-sevgi, işlerin zorlaştığı zaman doktorun tam olarak reçete ettiği türden bir şeydir.

Nedir ve ne için iyidir?

Sevgiden söz ettiğimizde, sadece aşktan değil, genel olarak sevgiden bahsediyoruz. Sevgi bizi daha iyi insanlarla sosyalleşmeye ve etkileşim kurmaya davet ediyor. Genellikle iyi hissettiriyor. Önemsediğimiz insanlarla yakın ilişkiler kurmamızı sağlayan son derece güçlü bir duygu bu.

“İnsan hayatının amaçlarından biri, kimin onu kontrol edip etmediğine bakılmaksızın, sevilmek için yakında olanları sevmektir.”

– Kurt Vonnegut

Some figure

mutlu eder

Aşk, nörobilime göre, beyindeki nörotransmitterlerin salınması yoluyla vücutta gerçekleşen psiko-fizyolojik bir tepkidir. Bunlar arasında oksitosin, vazopressin ve dopamin bulunur. Bu hormonlar zevk, öfor, tatmin ve doygunluk hissetmede önemli bir rol oynamaktadır. Beynin belirli bölgeleri aktive edilir, insanlarla bağ kurmamıza yardımcı olan alanlar aktive olur.

Sevgi kırık kalpleri iyileştirir

Herkesin zaman zaman kalbi kırılır. Bazen bir ayrılık bazen de arkadaşlar arasındaki tartışmalar buna neden olabilir. Bu hayal kırıklıkları yüzünden insan bazen milyonlarca parçaya bölünmüş gibi hisseder.

En iyi arkadaşınızın sizi aramayı bıraktığını çünkü yeni biriyle tanıştığını düşünün. Nasıl hissederdiniz? Şüphesiz, kendinize ihanet edilip acı çektiğinizi hissediyorsunuz, ne olduğunu merak ediyorsunuz. Ancak kalp kırıklığına rağmen, kalplerimizi yeniden inşa edebiliyoruz. Sevgi sayesinde küllerden bir anka kuşu gibi yükselebiliyoruz.

Some figure

“Sevmek sadece önemsemek değildir. Her şeyden önce, anlayış göstermektir.”

– Françoise Sagan

Aslında kalplerimiz zorluklarla karşılaştığımızda daha kolay güçlenir. Buna direnç deniyor. Bu zor durumlara uyum sağlamaktır. Hayatın ne kadar acımasızca vurduğunun bir önemi yok çünkü acılardan ve hatalardan da ders çıkarıyoruz. Sadece hayatımızdan değişik bakış açılarıyla yararlanmak gerek.

Kendini sevmek yaraları sarar

Öz sevgi ayrılık sonrası toparlanmanın en iyi yoludur. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek, zayıflıklarla ve güçlü yanlarımızla birlikte, daha sevgi dolu ve merhametli olmamızı sağlar. Hem kendimize karşı hem de başkalarına karşı.

Örneğin kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Hem dış görünüş hem de içinizden guru duyduğunuzu hayal edin. Bu şekilde bir ayrılıkla baş etmek ne kolay olurdu değil mi? Bu acı kaçınılmaz olacak elbette ama en azından kendi yaralarınızı iyileştirecek kadar gücünüz de olacaktır.

Some figure

Bazen bir şeylere hoşça kal demek zordur. Hüzün, kalbimizin sonsuza kadar kalacağı izlenimini verebilir. Bununla birlikte, yara izleriyle kalsak bile, kalplerimiz sonunda iyileşir.

Sadece cesur ruhlar yardım ister

Birinin yardım eline ihtiyaç duymak sizi gocundurmasın. Bu çok normal bir durum. Yasta ya da üzgünseniz sevdiğiniz birinin desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Onlarla konuşup destek olmalarına izin verirsiniz. Sevdikleriniz yeniden iyileşmenize yardımcı olur. Bu şekilde bir sayfayı kapatıp yenisine başlayabilirsiniz.

Acınızı tek başına değil de sevdiklerinizle taşırsanız bu deneyimden güçlenmiş çıkarsınız. Bunları dile dökmek acınızı azaltır. “Zor bir dönemden geçtim ama geride kaldı” dersiniz. Zor bir duruma düşerseniz bu sözü hatırlayın.  Ayrıca belki de yeni bir bakış açısına ihtiyacınız varsa bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Kısacası kırık bir kalp kendini sevmekle ve sevdiklerinden destek görmekle yeniden iyileşebilir. Kalbiniz iyileşir ve bundan daha da güçlü çıkarsınız. Acınızı kabul edin ve üzüntünüzü yeni umutlara çevirin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.