Yara İzleri Dirençli Olmanın İşareti Mi?

Yara İzleri Dirençli Olmanın İşareti Mi?

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2017

21 yaşındayım ve sakarlar şampiyonu olmadığım halde hayatım boyunca en az 21 kaza geçirdim. “Yara izi” derken psikolojik olanları kastediyorum. Hayatta kaybolmuş hissettiğiniz; her şeyin griye dönüştüğü ve şüphelerle dolduğu zamanlardan söz ediyorum. Böyle zamanlarda, normalde kalbinizi ısıtan şeyler bile sizi mutlu etmez ve zevk vermez.

Hiç böyle hissettiniz mi? Ya da şu an böyle bir dönemden geçiyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, aynı durumdayız. Kesinlikle normal bir durum ve evrimsel açıdan değerlendirecek olursak, bilişsel yeniden yapılanmaya geçmek ve yolumuza devam etmek için kriz anlarını yaşamak gerektiği söyleniyor.  Bu teorinin çok mükemmel olduğunu düşünebilirsiniz ancak ya yataktan çıkmak için gücümüz yoksa? Bu yüzden size çağdaş psikolojide popüler olmuş bir terimden söz edeceğim; toparlanma.

Direnç Nedir?

Buz Devri filmindeki sincap Scrat’ı hatırladınız mı? Muhtemelen çoğu kişi hatırlıyor. Scrat kesinlikle toparlanma için en iyi örnek. Direnç, yapıcı şekilde acının üstesinden gelme olarak tanımlanabilir. Böylece ayak bağı olan şeylerden kurtulur ve başınıza gelenlerden ders çıkarırsınız. Bu yetenek, yeterli çaba ve özveriyle elde edilebilir.

Televizyon programları ve çizgi filmlerde bunun örnekleri çok. Böyle karakterler gördüğümüzde sanki biz bu “büyülü” yeteneğe sahip değilmişiz gibi, başarılarını kararlı ve güçlü olmalarına bağlarız.  Dirençli olmanın sırrı iletişim becerileri, baş etme yöntemleri ve sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek.

Dirençli Olma Yolları

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, aşağıdaki adımları izlemekte fayda var.

  • Yararlı sosyal ilişkileri sürdürün. Yardım edin ve yardım istemekten çekinmeyin.
  • Engelleri aşabileceğinizi düşünün. “Hayat size limon veriyorsa, limonata yapın o halde.” Bardağın dolu tarafını görmeyi deneyin ve bunun faydasını görün.
  • Değişim gerekli ve karşı konulamazdır.

Koşullarınızı kabul edin ve değiştirebileceklerinizi belirleyip ulaşılmaz olanları bulun.

  • Görselleştirme yoluyla iyimser olmayı öğrenebilirsiniz. Beklentileriniz gerçeklik algınızı etkiler. Plasebo etkisi ve görselleştirme tekniği bu fikre dayanır. Hedeflerinize ulaşmak ve pek çok duyguyla zihinsel tasarı yapmak için alternatif bir gelecek yapmak buna dahildir. Örneğin, yol boyunca kayan aracınızın yanan lastik kokusunu almak gibi.
  • Kendi hayatınızda başrol sizsiniz. Dizginleri ele alın ve zorluklarla yüzleşmekten korkmayın.
  • Kendinizi yeniden keşfedin. Hangi yönleriniz değişti? Bu sorunun sonucunda nasıl kazanımlarınız oldu?
  • İnançlı olun. Dini konulardan söz etmiyorum. Kendinize, arkadaşlarınıza, çocuklarınıza ve gelecek iyi ihtimallere güvenin.
  • Sağlıkla zihin, sağlıklı vücut. Kendinizi sevin; kimse sizi sizden iyi tanıyamaz.

Arzularınızı ve ilgi alanlarınızı belirleyip bunlara yoğunlaşın.  Nefes alın, yürüyüşe çıkın, köpüklü bir banyo yapın, ya da çay yapıp en sevdiğiniz filmi izleyin. Hepsi kendiniz için.

  • Acınızı yaşayın. Nasıl hissettiğinizi yazın, meditasyon yapın, resim çizin ya da biriyle sohbet edin.

Dirençli olmayı kolaylaştıran aktiviteler

Zihninizi boşaltmak ve doğru yolu bulmak için başka alternatifler de var. Birçok aktivitenin yanında özellikle müziğin hem sağlıklı hem de hasta insanlar için iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. Müzik terapisi duygu ve hislerinizi yoluna koymak için oldukça etkili bir yöntem.

Akademik başarının Alzheimer, OCD ve otizm gibi sonuçları olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Müziğin faydaları özellikle gençler arasındaki psikolojik veya duygusal bozukluk sözlü iletişim zorlukları yaşattığı zaman önem kazanıyor.

Diğer aktiviteler ise kitap okumak veya yürüyüş yapmak olabilir. Günde yarım saat yürüyüş yapmanın zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilediğine dair kanıtlar var. Nasıl mı? Çünkü egzersiz yapmak beyinde serotonin adı verilen mutluluk ve tatmin duygusu geliştiren nerotransmitterleri harekete geçirir. Depresyon ise serotonin eksikliğinden kaynaklanan tersi bir durumdur.

Direncin matematiksel bir formülü yok

Şahsen benim için yazmak, gitar çalmak ve ailemle evde olmak oldukça faydalı birkaç yöntem. Kelimelerle ifade edemeyeceklerimi sanatla dışa vurabiliyorum. Herkesin farklı olduğunu düşünürsek, sevdiğiniz şeye biraz zaman ayırma bu işin sırrı diyebiliriz. Ya da kaya tırmanışı gibi daha aktif olacağınız bir şey seçebilirsiniz.

Kendinizi tanımak için kendinize iyi bakın ve kendi tedavinizi yapın. Dediğim gibi, siz kendi hayatınızın başrolüsünüz.  Yara izinizi saklamak veya Harry Potter gibi gururla sergilemek size kalmış.

Dirençli olmaya örnek olarak sizi Malaga’dan Pablo Raéz’in hayatını incelemeye davet ediyorum.  Aşağıda görebileceğiniz #retounmillón (#onemillionchallenge) kampanyası sayesinde kemik iliği bağışı yapmaya ikna olan binlerce kişinin ilham kaynağı olmuştur. Huzur içinde uyu, Raéz!

Güven verip bana güvenen Bea’ya ithafen.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.