Neden Yanlış İnsanlara Aşıksınız?

Hemen hemen hepimiz bir süre yanlış kişiye aşık olmuşuzdur. Bununla birlikte, yaşamınızda acı veren, küfürlü veya hayal kırıklığı yaratan ilişkilerden oluşan bir kalıp oluşturmaya başladığında, sorun başkalarında değil, sizde olabilir.
Neden Yanlış İnsanlara Aşıksınız?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Neden yanlış insanlara aşık oluyorsunuz? Bu, duygusal olarak hayal kırıklığı yaratan başka bir ilişkinin sonuna geldiğinizde kendinize sorabileceğiniz bir sorudur. Doğal olarak, aşkta hatalar ve başarısızlıklar oldukça sık görülür. Bununla birlikte, bazı insanlar her zaman ilişki kurmak için uygun olmayan partnerleri seçiyor gibi görünüyor.

“Sadece narsistleri çekiyor gibiyim”, “Partnerlerim beni hep aldatıyor”, “Birkaç aydan uzun süren bir ilişkim olmadı”, “Hayal kırıklığına uğramaktan çok yoruldum”. Bunlar, kendinizi söylerken bulabileceğiniz şeylerden bazıları. Ancak bu mutsuz yorumların arkasında apaçık bir gerçek yatmaktadır. Bu, ilişkideki kendi rolünüzü düşünmeden duygusal başarısızlıklarınız için başkalarını suçlamanın çok kolay olduğu gerçeğidir.

Gerçekten de, sorunun kökü siz olabilirsiniz. Çünkü bir ilişkiye başladığınızda en önemli şeyi unutursunuz: kim olduğunuzu ve ne istediğinizi. Başka bir deyişle, kendi kimliğiniz. Aslına bakarsanız, yeni bir ilişkiye ilk başladığınızda kendinizi unutmak çok kolaydır. Bunun nedeni, tüm enerjinizi yeni partnerinize odaklanmaya harcamanızdır.

Bazen değerleriniz, kimliğiniz ve özsaygınız o kadar zayıflar ki, kendinizi dayanılmaz olanı tolere ederken bulursunuz.

tek başına duran adam

Neden yanlış insanlara aşık oluyorsunuz?

Birçok insan kendilerini aynı döngüyü tekrar tekrar yaşarken bulur. Neredeyse lanetlenmişler gibi. Birine aşık olurlar, incinirler, ilişkileri bozulur ve bir süre sonra aynı deneyimi yeni bir partnerle tekrar tekrar yaşarlar. Aynı hikayeler, farklı yüzler.

Kimi sevip kimi sevmediğinizi kontrol edemediğiniz doğrudur. Aşk, bazen kör edici bir ışıkla ortaya çıkar. Durdurmak şöyle dursun, kimse tahmin edemez. Antropolog Helen Fisher, insanların sevmek ve sevilmek için doğduğuna dikkat çekiyor. Aslında, hayatınızın büyük bir bölümünde sizi harekete geçiren bir dürtüdür. Ancak, neden yanlış insanlara aşık oluyorsunuz? İşte bazı öneriler.

Aşk kimliğinizi sulandırdığında

Birçok erkek ve kadın, romantik ilişkilerinde son derece sağlıksız bir dereceye kadar kesinlikle her şeyi verir. Aslında diğerini varlığının her zerresi ile severler ve adeta kendi kendilerine yok olacak kadar öncelerler.

Eşinize sahip olduğunuz her şeyi verirseniz, size hiçbir şey kalmaz. Diğer kişinin içinde tamamen kaybolursunuz. Sonuç olarak, kendi benliğiniz onların ihtiyaç ve arzularıyla birleşir.

Bern Üniversitesi (İsviçre), bunun düşük benlik saygısı olan kişilerde meydana gelme eğiliminde olduğunu doğrulayan bir araştırma yaptı. Bu nedenle, bir ilişkinin kalitesinin, her bir partnerin sahip olduğu sağlıklı benlik kavramına ve benlik saygısına bağlı olduğunu akılda tutmak önemlidir. Gerçekten de, yüksek benlik saygısı, yaşamın her alanında esenlik ve memnuniyetle eş anlamlıdır.

Yalnızlık korkusu

Bazen yalnız kalma korkusuyla yanlış insanlara aşık olursunuz. Ancak, bu duygusal intiharın eşdeğeridir. Çünkü sadece yanında birinin olması gerçeği için katlanılmaz olana katlanıyorsunuzdur.

Diğer bir şey ise, yalnızlıktan korkanların aşık olmaya daha yatkın olmalarıdır. Aslına bakarsanız, aralarında hiçbir ortak nokta olmasa bile, karşısına çıkan ilk kişiye aşık olma eğilimindedirler.

Eksikliğini başkalarında aramak

Güvenlik, kararlılık, açıklık, dışadönüklük, özgüven …bir çiftte eksik olan şeyi partnerinizde aramak yaygındır.

Bununla birlikte, bu mantıklı ve anlaşılır görünse de, nadiren iyi gider. Çünkü problemler içinizde yatıyor. Aslında bir ilişkiye bu şekilde yaklaşırsanız, hissettiğiniz eksiklikler her geçen gün daha da büyüyecektir.

Aşkı hak ettiğini unutmak

Bu son derece yaygındır. Nitekim bazen duygusal bir ilişkiye girer ve düşündüğünüzden çok daha fazlasını hak ettiğinizi tamamen unutursunuz.

Aşk, küçümsenmek demek değildir. Bir partnerin her şeyi verdiği ve diğerinin hiçbir şey vermediği bir karşılıklılık eksikliği anlamına gelmez.

Yanlış insanlara aşık olmak, aşkın her zaman duygusal olarak zenginleştirici olması gerektiğini unutmanız anlamına gelir. Asla psikolojik olarak geçersiz olmamalıdır.

koltukta yanyana oturmuş duran çift

Geçmişten ders çıkaramama

Kendinizi geçmişin kalıplarını tekrarlarken buluyor musunuz? Kendinizi benzer insanlarla bulmaya devam ediyor musunuz? Örneğin narsistler ve manipülatörler gibi.

Eğer öyleyse, neden olduğunu biliyor musunuz? Neden aynı uçuruma körü körüne yürümeye devam ediyorsunuz? Eh, bir bakıma, daha önce bahsettiğimiz nedenlerin çoğu burada entegre edilmiştir…. özgüven eksikliği, yalnızlık korkusu ve eksikliğini başkalarında aramak. Aslında, uzun süre kaçamayacağınız o tutsak bağları düzenleyen bir dizi psikolojik darbedir.

Herkesin geçmişinde unutmayı tercih ettiği bazı mutsuz ilişkileri vardır. Bununla birlikte, olgunlaştıkça ve yaşamınızda ilerledikçe, bir ilişkiden ne beklediğiniz ve ne istediğiniz konusunda daha net olma eğilimindesiniz. Ancak, bu yazılı olmayan kuralı unutmayın. Önce kendini sevmedikçe kimsenin seni doğru dürüst sevmesini bekleyemezsin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Emler, Nicholas. (2001). Self esteem: The costs and causes of low self worth. Youth Studies Australia. 21.
  • Erol, Ruth & Orth, Ulrich. (2016). Self-Esteem and the Quality of Romantic Relationships. European Psychologist. 21. 274-283. 10.1027/1016-9040/a000259.
  • Fisher, Helen (2004) Por Que Amamos: Naturaleza Y Quimica Del Amor Romantico. Penguin

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.