Benlik Saygısı Yüksek İnsanların Yedi Psikolojik Özelliği

Benlik saygısı yüksek insanlar özgüvenli, daha mutlu ve daha başarılıdır. Onları karakterize eden şeyi keşfetmek ister misiniz? Burada öğrenin.
Benlik Saygısı Yüksek İnsanların Yedi Psikolojik Özelliği
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Benlik saygısı, psikolojik mimarimizin belki de en önemli ayağıdır. Nitekim çocukluktan yaşlılığa kadar kendimizi olumlu algılamak ve değerlendirmek, önümüze çıkan tüm fırsatları yaratmamıza ve değerlendirmemize yardımcı olur.

Değerli katkılarda bulunma, çevreyi olumlu yönde etkileme veya çıkarlarımıza özen gösterme yeteneğimizi tanımak, ekosistemimizde neler olup bittiği konusunda bizi daha dikkatli yapar. Böylece gerçeğe daha yakın olduğumuz için ondan daha iyi faydalanabiliriz. Ancak, yüksek benlik saygısı olan insanları karakterize eden nedir?

Benlik saygısını kendimiz hakkında yaptığımız duygusal değerlendirme olarak tanımlayabiliriz. Bu, öz değerlendirmemizden kaynaklanır ve kendimiz hakkında ne düşündüğümüzü ve hissettiğimizi ve bununla ilgili olarak nasıl davrandığımızı içerir. Bu nedenle, kendimizi değerli hissedip hissetmediğimiz, sevgi ve saygıyı hak edip etmediğimizle ilişkilidir.

Güvenli bağlanma türünde ilişkiler kurun

Benlik saygısı, bağlanma stili ile yakından ilişkilidir. Dolayısıyla çocuğun ana bağlanma figürleriyle kurduğu ilişki nedeniyle çocuklukta şekillenmeye başlar. Çocuğun ihtiyaçlarına uygun ve tutarlı bir şekilde karşılık verirlerse, ona sevgi ve saygı gösterirlerse, kendini değerli ve sevilmeye değer hissederek büyür. Aslında, çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında hem kendilerine hem de başkalarına güvenmeyi, karşılıklı bağımlılık ilişkilerini yönetmeyi öğrenirler.

Çocuklukta öğrenilen güvenli bağlanma stili daha sonra diğer ilişkilere aktarılır. Sonuç olarak, bu insanlar bağımlı olmadan duygusal yakınlık hissedebilirler. Genellikle sağlıklı ve uzun süreli bağlardan hoşlanırlar.

Oğlunu kollarında tutan anne

Daha fazla öznel esenliğin tadını çıkarırlar

Öznel iyi oluş, mutluluk, zevk ve yaşam doyumu duyguları ve hoş olmayan duygusal durumların yokluğu ile tanımlanır.

Hepimizin elde etmek istediği bu tür esenlik, özgüveni yüksek insanlar için daha erişilebilirdir. Hayatımızdaki en önemli insanlar olduğumuzdan, kendimizle iyi bir ilişki sürdürmek, daha fazla huzur ve neşe sağlar.

İyi bir benlik saygısına sahip olanlar, olduları kişi olmaktan daha fazla zevk alırlar. Bu nedenle başarılarını, niteliklerini ve fırsatlarını daha bütünsel bir şekilde takdir ederler. Bu, olumlu duyguların daha büyük bir varlığına dönüşür.

Daha iyi sosyal ilişkiler kurarlar

Başkalarıyla doğru bir şekilde ilişki kurmak için kendimize güvenmemiz gerekir. Özgün olmamızı, reddedilme korkusu olmadan ve maske takma gereği duymadan kendimizi gerçekten göstermemizi sağlayan bu güvenliktir.

Gerçekten de, özgüveni yüksek kişilerin kendilerini saklamasına veya savunmasına gerek yoktur. Ayrıca sosyal olarak etkileşime girdiklerinde genellikle endişe duymazlar ve başkalarıyla dengeli ve tatmin edici konumlardan ilişki kurmayı başarırlar. Ayrıca kendilerine duydukları sevgi ve saygıyı, karşılığında aynısını alma ümidiyle başkalarına da aktarırlar. Bu nedenle, toksik ve zarar verici ilişkilere girmeleri veya bu ilişkilerde kalmaları olası değildir.

Daha iyimser ve dirençlidirler

Değerli olduklarını, layık olduklarını ve hak ettiklerini bilen insanlar geleceklerini daha açık ve parlak görürler. Kendilerine koydukları hedeflere ulaşma yeteneklerine sahip olduklarını bildiklerinden, özgüvenleri iyi sonuçlar beklemelerini sağlar. Ayrıca, yaşamlarında neyin işe yaradığına ve işe yaramayan yönleri nasıl iyileştireceklerine odaklanma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, mağduriyet ve kendine acıma içinde çıkmaza girmezler.

Ayrıca, olumsuzluklar ortaya çıktığında, benlik saygısı yüksek insanlar onlarla daha iyi başa çıkabilir, onlardan ders alabilir, toparlayabilir ve daha güçlü çıkabilir. Gerçekten de, benlik saygısı seviyeleri, kendilerine bakabilecekleri anlamına gelir, bu nedenle zorluklarla çabucak ve en az acıyla başa çıkabilirler.

Girişkendirler

Girişkenlik, başkalarıyla dengeli bir konumdan ilişki kurabilmeyi ifade eder. Girişken insanlar kendilerini başkalarına empoze etmeye çalışmazlar, boyun eğdirilmelerine de izin vermezler. Bunu başarmak için iyi bir benlik saygısı şarttır.

Girişken insanlar arzularını, duygularını, görüşlerini ve ihtiyaçlarını kesin bir şekilde ancak saygıyla ifade etmeyi başarır. Sınır koymayı bilirler ve ilişkilerini sürdürmek için boyun eğme veya saldırganlığa başvurmazlar.

Hatalarından ders alırlar ve zorlukların üstesinden gelebilirler

Hatalarını asla kabul etmeyen despot ve benmerkezci insanların özgüvenlerinin yüksek olduğunu düşünmeye meyilliyiz. Ancak, bu doğru değildir. Nitekim kendilerine gerçekten değer veren ve saygı duyanlar, hem güçlü yanlarını hem de zayıf yanlarını kabul ederler. Mükemmel görünmeye ihtiyaçları yoktur ve hatalarını kabul etme ve eleştiriyle yüzleşme yeteneğine sahiptirler.

Başarısızlığın hayatın bir parçası olduğunu anladıkları için bundan korkmazlar. Aslında, hatalarından ders alırlar ve yenilenmiş bir güçle ayağa kalkarlar. İyi benlik kavramları, hedeflerine ulaşabileceklerini bilerek zorluklara göğüs germelerini sağlar. Ancak bu gerçekleşmezse, yol boyunca değerli dersler almış olacaklar.

Özerk, sorumluluk sahibi ve uyumludurlar

Son olarak, bir kişinin benlik saygısı düzeyini, kendi yaşamlarının kontrolünü nasıl ele aldıklarını gözlemleyerek ölçebiliriz. Genellikle özerk, kararlı ve bağımsızdırlar. Başka bir deyişle, kendi ayakları üzerinde dururlar ve durumları ve eylemleri için sorumluluk alırlar.

Benlik saygısı eksik olduğunda, insanlar kendilerini zayıf ve yetersiz olarak algılarlar. Bu nedenle, kendi içlerinden alamayacakları onay veya destek için başkalarını aramaya eğilimli olurlar.

Kadın çalışan proaktivite

Hepimiz özgüveni yüksek insanlar olabiliriz

Gördüğünüz gibi, iyi bir benlik saygısına sahip olmanın hem kişisel hem de sosyal düzeyde sayısız avantajı vardır. Bu nedenle, terapistlerin konsültasyonlarda doğrudan veya dolaylı olarak üzerinde sıklıkla çalıştıkları bir boyuttur.

Ancak, hepimiz kendimiz hakkında olumlu bir imaj oluşturmak için doğru koşullara sahip değiliz. Gerçekten de, ne yazık ki, bir öğretmeni, içlerindeki tüm iyiliği onlara gösterecek birileri olmayan birçok insan var. Nitekim bazı insanların etrafı, tam tersini yapan ve sürekli olarak onları zayıflatan kişilerle çevrilmiştir.

İçinde bulunduğunuz durum buysa, özgüveniniz üzerinde çalışabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için kendinizle ilgili nasıl bir konsepte sahip olduğunuzu, bunun nasıl oluştuğunu ve onu değiştirmek için ne yapmanız gerektiğini analiz etmeniz gerekiyor. Benlik saygınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç yönerge ve araç vardır. Bununla birlikte, profesyonel yardım almak her zaman bunu başarmanın en iyi yoludur. Bu nedenle, buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu kişisel projeye başlamaktan çekinmeyin. Şimdi başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.