Y Kuşağı ve Evlilik: Değişen Bir Sosyal Trend

Pek çok kişi evliliğin düşüşte olduğunu iddia etse de, en son bulguların gösterdiği şey tam olarak bu değildir. Y kuşağı ve evlilik hakkında her şeyi bu enteresan makalede öğrenin.
Y Kuşağı ve Evlilik: Değişen Bir Sosyal Trend
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Benimle evlenir misin?” sorusunun, ortadan kaybolduğunu düşünenler varsa bu makaleyi okuduklarında tekrar düşünmek zorunda kalacaklar! Evlilik ortadan kaybolmayacak. Ancak, bu makalede analiz edeceğimiz bazı büyük değişikliklerle karşı karşıya kalacak. Y kuşağı ve evlilikle ilgili son trendleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Evlilik düşüşte değil, sadece hayatın daha sonraki evrelerinde gerçekleşiyor. Bu, bazı uzmanların Y kuşağı ile evlilik arasındaki ilişkiyi araştırdığında son istatistiklerde gördükleri bir şeydir.

Yeni nesillerimiz evlenme fikrini reddetmedi; sadece “nasıl” olacağını ve “hangi zamanda” olacağını değiştirdiler. Y kuşağı çiftleri evliliğe inanıyor, ancak evlilik öncesi ortalama altı yıllık bir ilişkinin akıllıca bir seçenek olduğunu düşünüyorlar.

Önceki nesildeki genç insanlar bu süreyi uzatmaya başlamıştı ve bu Y kuşağındakiler için de artış eğiliminde görünüyor. Kendilerini ve partnerlerini tanıma sürecinin evlilik öncesi garantilerinden biri haline geldiği görülüyor.

Ne de olsa, birçok Y kuşağı üyesi boşanmayla ayrılan ailelerden geliyor. Bu, kendi evliliklerinde böyle zor bir durumdan geçmek zorunda kalmadıklarından emin olmak istedikleri için de olabilir. Finansal konular da birbirlerine bağlanma ve evlenme kararlarında kilit rol oynamaktadır.

“Zenginlikte ve fakirlikte” nin modası geçti. Gençlerimiz bir aile kurmadan önce profesyonel kariyerlerini geliştirmek ve kurmak isterler. Bazı insanlar bunun olaylara bakmanın bencilce bir yolu olduğuna inanıyor. Ancak gerçek şu ki, gelecek yavrularını çocuklar ve aileleri için giderek daha rekabetçi bir dünyaya getirmenin oldukça sorumlu bir yoludur.

laptop önünde y kuşağı üyesi

Peki, Y kuşağı ve evlilik hakkında istatistikler ne diyor?

Temel olarak, The New York Times’ta yayınlanan istatistiklerin bize söylediği şey, gençlerin evlenmek için daha uzun süre bekledikleri. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama evlenme yaşı 2018’de erkekler için 30, kadınlar için 28’dir.

İstatistikler ayrıca 1970’li yıllardan bu yana evlenmeye karar verenlerin yüzdesinin Y kuşağı arasında neredeyse yüzde 25 oranında düştüğünü gösteriyor.

Onlarca yıl önce olanlardan farklı olarak, genç çiftler bugünlerde ilişkilerini pekiştirmek için daha fazla zaman harcıyorlar. Evlenmeden önce çoğunlukla bir süre birlikte yaşamaya karar veriyorlar. İstatistikler ayrıca, yılda 30.000 dolardan az para kazanan çoğu insanın, duygusal olarak birine bağlanmaya karar vermeyi düşünürken finansal durumlarının kendilerini en çok yavaşlatan şey olduğunu düşündüğünü ortaya koymaktadır.

Her şey göründüğünden daha iyidir

İstatistikler cesaret kırıcı olarak değerlendirilebilir olsa da, onlara daha yakından bir göz atmamız gerekiyor. Daha yakından incelendiğinde, bu büyük değişikliklerin genç Y kuşağı ve evlilik arasındaki ilişkide bir sorumluluk duygusu getirdiğini gösteriyor.

Araştırmacı Stephanie Coontz’a göre, genç Y kuşağı orta yaşlarına geldiğinde, bunların %80’i evlenmiş olacak. Bunlar 50 yıl önceki rakamlarla yaklaşık olarak aynıdır. Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi, değişmiş olan, insanların evlenmeye karar verdikleri yaştır.

y kuşağı çift

Y kuşağı kadınları ve evlilik

Evlilik kararlarını büyük ölçüde etkileyen faktörlerden biri de kadınların son yıllarda değişen rolleri. Annelerinden ve büyükannelerinden farklı olarak, bu genç kadın kuşağı evlenmek üzere yetiştirilmemiştir.

Tarihte ilk kez kadınlar evlenmenin yaşamlarındaki temel amaç olduğu fikrini değiştiriyor. Bunun yerine, daha kaliteli evlilikler yapmak istiyorlar. Bu adımı atmaya karar verdiklerinde, daha mutlu ve daha uzun süreli evlilikler için garanti verebilecek partnerler ararlar.

Araştırma ayrıca, evliliğin toplumun ciddi bir ilişkiyi tanımlamanın tek yolu olmaktan tamamen vazgeçtiği gerçeğine biraz ışık tutmuştur.

Daha iyi evlilikler

Peşinen eleştirenler için, işte bazı ilginç istatistikler. Y kuşağı arasındaki evlilikler, daha az evlenmelerine rağmen daha iyi görünüyor. Aslında, 2008 ve 2016 arasında boşanma oranı %18 oranında azalmıştır. Bu, Maryland Üniversitesinden Phillip Cohen tarafından yapılan başka bir çalışma tarafından sağlanan verilerdir. Çalışmanın yazarı Y kuşağının evlilik için giderek daha seçici bir yaklaşım benimsediği sonucuna vardı.

Amaçları, romantik ilişkiler ve evlilik arasındaki farkı ayırt etmektir. Partnerleriyle daha fazla istikrar, daha uzun süreli ilişkiler, daha faydalı bir yaşam deneyimi ve finansal dayanışma arayışındalar.

Birçok kültürel ve sosyal değişimle karşı karşıyayız. Evlilik kurumu gençler arasında değer kaybetmiyor. Ancak, farklı şekillerde ele alınıyor ve değerlendiriliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.