Logo image
Logo image

Ho’oponopono: Nasıl Duygusal Sorumluluk Alınır?

3 dakika
Ho’oponopono: Nasıl Duygusal Sorumluluk Alınır?
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Ho’oponopono modern dünya için antik bir konsept. Hawaiililer sorunlarını, onların genellikle düşünmediğimiz duygusal sonuçlarına odaklanarak bu sorun çözme sanatıyla çözüyorlar. Bu çözüm, af dilemeyi, kendini düzeltmeyi, bazı şeyleri yapma biçimlerinizi değiştirmeyi ve şefkat göstermeyi içeriyor. Yani, ruhsal sağlığınızı iyileştirmek ve duygusal açıdan sorumluluk almayı öğrenmek için uygulayabileceğiniz bir strateji.

Ho’oponopono’nun kökeni oldukça derin, yüzyıllar öncesine, Polinezya adalarına dayanıyor. En başlarda manevi bir anlamı vardı; amaç tanrı ile bağlantı kurmaktı. Sonra, 1976 yılında, bu ilginç felsefe Batı dünyasına girdi ve gözlerimizi açtı. 

Seni seviyorum ve eğer sende düşmanca duygular uyandırıyorsam üzgünüm ve beni affetmeni diliyorum. Teşekkürler!

Morrnah Nalamaku Simeona, Hawaiili bir rahibe ve şifacı geleneksel ho’oponopono’yu bugünün dünyasına uyarladı. Bunun, Simeona’nın kişisel gelişim ve pozitif psikoloji alanlarına bir hediyesi olduğu söyleniyor.

Geçmişte insanlar ho’oponopono’yu tüm aile üyelerinin bulunduğu bir grupla birlikte uygulasa da, bugün artık bireyselleşen bu yöntemi ihtiyaç duydukları her an uygulayabiliyorlar. Ho’oponopono yüklerinizden kurtulmanıza, gerilimi kanalize etmenize, hatalarınızı düzeltmenize ve sorunlarınızla baş etmenize yardımcı oluyor.

Some figure

“Ho’oponopono”: Daha iyi bir şekilde bir arada yaşamak için uygulanabilecek bir yöntem

Hawaiililer hepimizin “aka” aracılığıyla birbirimize bağlı olduğumuza inanırlardı. Aka, hayatın enerjisinin içinden akıp geçtiği “ruh benzeri” bir madde. Ancak bazen o görünmez yol, farklılıklarımız, geçmişten gelen problemlerimiz, yalanlarımız, söylediğimiz veya söylemediğimiz sözler yüzünden zayıflar. Bu durumda, enerji akışındaki uyum bozulur ve acı, sorunlar ve bozukluklar baş gösterir.

Ho’oponopono aka’nızı temizlemenize yardımcı olur. Sadece başkalarıyla olan ilişkilerinizi iyileştirmekle kalmaz; aynı zamanda kendinizle tekrar bağlantı kurmanız için de size yardımcı olur. Çünkü bu felsefeyi tarif eden bir şey varsa o da olabildiğince fazla nezaket içermesidir. İçinizde başlayan ve sonra herkesi kuşatan aktif bir affetme hareketi gibidir ve size etik, erdemli ve soylu olmayı öğütler.

Elbette bu bilimsel kanıtlara dayanan bir psikolojik yöntem değildir. Sadece manevi bir gelenek olsa da, sorunları çözüme kavuşturmak için oldukça faydalıdır. Komşular, aileler ve farklı etnik gruplar arasında ortaya çıkan tartışmalarda ve yüz karası suçlar içeren sorunlarda bile etkili olduğu görülmüştür.

Some figure

Örneğin, ho’oponopono belli hapishanelerde uygulanmıştır ve son derece başarılı olmuştur. Büyükler tutuklulara çatışmalı durumların çözülmesi için rehberlik etmiştir. Sonuç olarak, bir tür duygusal boşalma yaşanmış ve sonunda da Hawaii’deki hapishanelerde tutuklular daha iyi bir şekilde birlikte yaşamaya başlamışlardır.

Tanrım, içimde yer alan ve bu sorunun çıkmasına sebep olan her şeyi temizle. Herkes için doğru ve güzel olan şeylerin ortaya çıkmasına izin ver.

Günlük hayatınızda ho’oponopono’ya nasıl başvurabilirsiniz?

Ho’oponopono, bir affetme ve duygusal sorumluluk programıdır. Bu felsefenin üzerinde durduğu şeylerden biri tüm çatışmanın bizzat bizden çıktığıdır. Başka bir deyişle, dış dünyada olup biten şeyleri suçlamamalısınız. Hepimiz, bir şeyleri değiştirme ve onları nezaket, ortak manevi değerler, etik ve duygusal tutarlılıkla iyiliğe dönüştürme gücüne sahibiz.

Eğer günlük hayatınızda ho’oponopono’ya başvurmak istiyorsanız, bu stratejileri izleyin.

Some figure
Seni seviyorum, Özür dilerim, Lütfen beni affet, Teşekkürler: Ho’oponopono

Ho’oponopono’nun 5 adımı

  • Öncelikle takındığınız tutumların, duygularınızın ve negatif davranışlarınızın farkına varın. Bunlar sizi sevdiğiniz insanlardan koparır, sağlığınızı ve kişisel özgürlüğünüzü etkiler.
  • Sonra, yaptığınız davranışların sorumluluğunu üstlenin. Söylediğiniz veya söylemediğiniz şeylerin, yaptığınız veya yapmaktan kaçındığınız şeylerin ve hiç denemediğiniz şeylerin sorumluluğunu kabul edin. Yaptığınız tüm hataların ve onların sonuçlarının sorumluluğunu da kabullenin.
  • Bu adımdan sonra sevgiyi hayalinizde canlandırın ve hissedin. İhmal ettiğiniz o kişi veya kişiler için duyduğunuz sevgiyi canlı bir şekilde deneyimleyin. Onlar için içsel bir “kanal” açın.
  • Son olarak sizi affetmelerini isteyin. Ancak dikkat: Batı kültüründe genellikle biz sadece “Üzgünüm” der ve sonra her şeyin hallolduğunu düşünürüz. Bu adımda tüm döngüyü tamamlamak için, affetmesini umduğunuz kişinin sizi gerçekten affetmesi gerek. Başka bir deyişle, onların “Seni affediyorum.” dediklerini kulaklarınızla duymalısınız.

En az diğer adımlar kadar önemli olan son adım ise özgürlüğü deneyimlemek. Hawaiililere göre “aka”, bağ temizlendikten sonra aramızdaki bağlantıyı kurduğunda, ruhlarımız tekrar özgür olacak. Bu harika bir his. Daha hafif, daha tamamlanmış hissedeceksiniz. Daha fazla özgüven ve bilgelikle tekrar yürümeye başlamaya daha hazırlıklı olacaksınız.

Ho’oponopono dikkate değer bir felsefe. Daha sağlıklı ve mutlu olmanızı ve daha iyi ilişkiler kurmanızı sağlayabilir. Uygulamaya ne dersiniz? 

Bibliyografik Referanslar:

  • Pukui, Mary Kawena and Elbert, Samuel H (2009). Hoʻoponopono: Contemporary Uses of a Hawaiian Problem Solving Proces University of Hawaii (1986) ISBN 978-0-8248-0703-0
  • Simeona, Morrnah, Self-Identity through Hoʻoponopono, Basic 1, Pacifica Seminars (1990)
  • Vitale, Joe, Hew Len Ph.D (2007), Zero Limits. John Wiley & Sons

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.