Finansal Olarak Bağımlı Bir Yetişkin Olmak

Finansal Olarak Bağımlı Bir Yetişkin Olmak

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2019

Sevsek de sevmesek de para hayatın önemli bir parçasıdır. Finans dünyası globalleşmeyle birlikte daha da karmaşık hale gelmiştir. Dahası, satın alma gücü birkaç on yıl önceye kıyasla şu an çok daha düşüktür. Ekonomik krizler gerçekleşmektedir. Bu nedenle birçok yetişkin hala ebeveynlerine finansal olarak bağımlı bir hayat sürmektedir.

Pratik bir bakış açısıyla, finansal olarak bağımlı olmak bazı hedefler elde etmek istendiğinde bir dizi soruna neden olmaktadır.

Hatta, işsiz ve finansal olarak bağımlı olmak benlik saygısı ve özgüvene de etki etmektedir. Birçok insan başkalarına bağımlı olmanın “konforlu” bir şey olduğunu düşünür. Fakat oldukça fazla zarar verebilir.

“Para bağımsızlığın kökenidir ve namusun refakatçisidir.”

– Lord Chesterfield

finansal olarak bağımlı yetişkin

Ebeveynler ve finansal olarak bağımlılık

İş bulmanın çok zor olduğu bazı şartların olduğu gerçeğini bir kenarar bırakırsak, finansal olarak bağımlılığın ebeveynler tarafından cesaretlendirildiği durumlar da bulunmaktadır. Bu manada çocuğunun bağımsız olmadığından şikayet eden birçok ebeveyn bu durumu beslenyen alışkanlıklar sürdürmektedir.

Bunun gerçekleşebilmesi için birçok sebep vardır. En yaygın olanı da bir veya her iki ebeveynin de kendi hayatlarından memnun olmamasıdır. Bu nedenle çocukları diğer zorluklarla yüz yüze gelmemek için bir bahane olur.

Göz ardı ettiği ilişki sorunları olan ebeveynler de vardır. Bu ebeveynler çatışmalardan kaçınmak veya bir dikkat dağıtıcı olması için çocuklarını kullanırlar. Eğer yetişkin çocukları bağımsızlaşırsa ilişkileri üzerine çalışmaktan başka seçenekleri kalmayacaktır.

Benzer şekilde bazı ebeveynler yalnızlık çeker veya çok iyi bilinen o çirkin gerçeklikle yüzleşmek istemez: çocuklar her zaman evden taşınırlar. Bu gerçekleştiğinde ise, ebeveynleri hala hayatlarının bir parçası olarak kalsa da ana odakları onlar olmayacaklardır artık.

Çocuklarının finansal olarak bağımlı olmasını sağlayan aileler

Birçok ebeveyn finansal olarak bağımlı olmayı yanlışlıkla destekler. Çocuklarını çok genç yaştan itibaren aşırı korumuşlardır ve onları özgüvensiz ve bağımlı hale getirmişlerdir. Çocukları kendi hayatlarını kurmaya çalıştığında ise bu ebeveynler çocuklarının cesaretini kırar veya bunu yapmamaları için onları manipüle ederler.

Bu şekilde yetiştirilen çocukların finansal olarak bağımlı yetişkinler olmaya eğilimi vardır. Bu çocuklar daha az özgüvenlidir ve bir adım atarak evden taşınmak istemezler. Dünyada kendilerine ait bir alana ihtiyaç duyarlar fakat bunu nasıl yapacaklarını bilemezler.

Ayrıca, bunu yapma konusunda başarılı olma yetisine sahip olduklarını da hissetmezler. Bu da onların düşük maaşlı veya düzensiz işlere girmelerine, veya bir işi kaybettiklerinde yeni bir işe girmek için hiçbir şey yapmamalarına neden olur.

finansal olarak bağımlılık ve depresyon

Finansal olarak bağımlı bir yetişkin olmak: Çözümü olan bir sorun

Bir kişi kendine veya yapabileceklerine inanmazsa, finansal bağımsızlık peşinde koşmak bir seçenek olmaktan çıkar. Aslında, kendi kendine yetmek bunun en etkili öngöstergelerinden biridir.

Dünya onların zihninde tehditkar ve yaklaşılmaz bir yer olabilir, bu nedenle evde aileleriyle kalmayı tercih ederler. Korku onları yener. Eleştirilmeyi ve bağımsızlığın ayrıcalıklarından yararlanamamayı, yeni zorlukların yaratacağı heyecana tercih ederler.

Güvensiz ebeveynler çocuklarını da kendileri gibi yetiştirme eğilimindedir. Mükemmel işi bulmak için çaba göstermek yerine bu çocuklar onların ilerlemelerine engel olan korkulardan kurtulmaya odaklanmalıdır. Aslında, bu sorunları çözemezlerse hedeflerine ulaşmak onlar için oldukça zor olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Maddi Durumunuzun Bir Yük Haline Gelmemesi İçin 5 İpucu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Maddi Durumunuzun Bir Yük Haline Gelmemesi İçin 5 İpucu

Burada problemin kaynağı sahip olduğunuz paranın miktarı değil. Burada kritik nokta paranızı nasıl idare ettiğiniz. Maddi durumunuzun kontrol edebi...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.