William Braxton Irvine ve İyi Yaşam Rehberi

William Braxton Irvine'e göre günümüz dünyası klasik felsefeye yönelmekten yararlanabilir. Çünkü bugünlerde bir yaşam felsefesi yoktur. Bu, anlamsız bir varoluşun gereksiz acısına yol açar.
William Braxton Irvine ve İyi Yaşam Rehberi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2021

William Braxton Irvine, Ohio’daki Wright State Üniversitesinde felsefe profesörüdür. Yayınlanan “A Guide to the Good Life” ve “On Desire: Why We Want What We Want” adlı iki kitabı sayesinde dünya çapında popüler oldu. Çalışmaları, bir bütün olarak, bugünün Batı dünyasını yöneten değerlere odaklanıyor.

Bu filozof, antik dönemde ana temsilcileri Zeno, Seneca ve Epictetus olan bir akım olan Stoacı okulla aynı çizgidedir. Temel özellikleri, hayatı sekteye uğratan durumlar ve tutkular üzerinde kontrol uygulama ilkesinin teşvik edilmesidir.

Etik açısından, Stoacılar bireysel sorumluluğu, sağduyuyu ve ılımlılığı savunurlar. İnsanın varoluş sebebinin mutluluk olduğuna ve buna ancak erdemle ulaşılabileceğine dikkat çekerler. Bu da makul davranışla ilgilidir. William B. Irvine, Stoacılığın hala geçerli olduğunu ve dünyanın gözünü ona çevirmesi gerektiğini düşünüyor.

“Düşmanlarınıza dikkat edin, çünkü hatalarınızı ilk onlar keşfeder.”

– William B. Irvine

gözleri kapalı güneşe dönmüş kadın

William Braxton Irvine’in İyi Yaşam ve Stoacılık Rehberi

Yazar, Stoacılığın bir yaşam pratiği olduğuna dikkat çekmiştir. Birçoğu, Stoacıları, yaşamdaki dengelerini korumak için olumsuz duygulardan kaçınan veya daha doğrusu onları bastıran bir tür “kendini beğenmiş” insanlar olarak düşünür. Irvine bunun çarpık bir görüş olduğunu söylüyor.

Bunun nedeni, Stoacılığın aslında olumsuz duygularla uğraşmakla ilgili olmasıdır. Amaç onları inkar etmek ya da engellemek değil, Seneca’nın Consolations‘da önerdiği tarzda onlarla başa çıkmaktır. Romalı filozof, tek iyinin ahlaki bir iyilik olduğunu ve tek kötünün ahlaki bir kötülük olduğunu belirtir. Diğer her şeyin nötrdür.

Ona göre, yaşanan tüm acı ve yas, talihsizliklerin beklenmemesinden ve kabul edilmemesinden kaynaklanır. Bazıları, talihsizliğin asla başlarına gelmeyeceğini hayal ederek yaşar. Bu nedenle, başımıza geldiğinde şaşkınlık ve direnişe neden olur. Stoacılar ve özellikle William Braxton Irvine, “olumsuz”un aslında gerçeğin bir yorumu olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle, ona bu yaftayı takanlar insanlardır.

William Braxton Irvine için felsefe ve hayat

William Braxton Irvine, felsefenin günümüz dünyasında eski günlere göre çok farklı bir role sahip olduğunu vurguluyor. Eskiden insanların gerçekliği yeniden düşünmek için alanları vardı, oysa şimdi her şey akademik bilgiyle ilgili.

Ancak aslında herkesin bir yaşam felsefesine ihtiyacı vardır ve herkes bir felsefe benimser. Asıl sorun, bugünlerde onu arayacak hiçbir yerin olmamasıdır. Bu nedenle, insanlar yaşamak için bu tür kuralları veya yönergeleri başka yerlerde aramaya zorlanırlar.

Dinlerin, insanların hayatına anlam vermek için kendi davranış kataloglarını dikte etmesi oldukça olağandır. Ancak, her şey bir dizi yasak ve emir üzerinde yoğunlaşıyor. William B. Irvine, bunun bir yaşam felsefesi olmadığını, yalnızca ilkelerin bir derlemesi olduğunu vurguluyor.

İnsanlar bir dine sahip olabilir, hatta üniversiteye gidip felsefe okuyabilir ama yine de bir hayat felsefeleri olmayacaktır. Bununla karşı karşıya kalan William Braxton Irvine, hayat hakkında düşünmeyi teklif eder. Eğer bunu bireysel olarak bir yaşam felsefesi inşa etmeyi hedefleyerek filozofların yardımıyla ve rehberliğinde yaparsak, daha da iyi olur. Bu felsefeler esnek olmalarına rağmen, kişinin kendine aittir, ve bir başka kişininki kullanılamaz.

rüzgarda günbatımına bakan kadın

Stoacı sevinç

A Guide to the Good Life, hiçbir şeye bağlanmadan her şeyden zevk almaya odaklanmaktan ibarettir. Aşırılık, bağlılık olduğunda ortaya çıkar ve bu bir acı kaynağıdır. Erdemle makul bir şekilde yaşamak için bir doktrinin ilkelerine bağlı kalamazsınız. Buna karşılık makul olmak, mutluluğu aramak ve koşullar karşısında belirli bir esneklik göstermektir.

William Braxton Irvine ve Stoacılar, acının kökünün gerçekte değil, onun etrafında inşa edilen görüşte olduğunu savunuyorlar. Bu nedenle, örneğin, “kötü” bir şey olursa, kendi içinde kötü değildir ve belki “kötü”nün farklı bir nüansı olan başka bir görüş benimsenirse, kişi bunun belki o kadar olumsuz olmadığını ya da bir öğrenme deneyimi olmuş olduğunu ya da önemli olmadığını fark edebilir.

Bu nedenle, kontrol edebileceğiniz tek şey yargılarınız, fikirleriniz ve değerlerinizdir. Nasıl akıl yürüttüğünüze ve gerçekliğe bakış açınıza siz karar verirsiniz. Diğer her şey kontrolünüz dışındadır, dolayısıyla Stoacı görüşte bunun da bir önemi yoktur. William Braxton Irvine, hayatınızı beslemek için danışmaya değer yazarlardan biridir.

İlginizi çekebilir ...
Wayne Dyer ve En Güzel 7 Sözü
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Wayne Dyer ve En Güzel 7 Sözü

Amerikalı psikolog, profesör, yazar ve konuşmacı olan Wayne Dyer'ın en güzel 7 sözünü derledik. Bu sözler hayatınıza ışık katacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Irvine, W. B. (2019). ¿Por qué duelen los insultos?


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.