Logo image
Logo image

Vasatlıkla Mücadele Etmenin 4 Yolu

3 dakika
Vasatlıkla Mücadele Etmenin 4 Yolu
Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2017

Vasatlık, bir tavır ve yaşam tarzı seçimidir. Kusur olduğu için değil, kabul edilir asgari çabayı gösterdiğiniz için kötüdür. Bir şeyi yapmamayı, risk almamayı, keşfetmemeyi, denememeyi, bozmamayı, görmemeyi ve bulmamayı seçiyorsunuz.

Vasatlık gölgesinde kalmayı seçen bir kişi tam potansiyeline ulaşamaz, çünkü kendi rahat bölgesinin ötesine gitmeye çalışmaz.

Vasatlıkta kalmayı seçerseniz, becerilerinizi ve yeteneklerinizi de saklamayı seçmiş olursunuz ve pek çok fırsatın elinizden kaçmasına müsaade edersiniz. Beklentilerinizi karşılamamasına rağmen, mevcut işi kabul edersiniz. İlişkiniz monotonlaşmıştır ve bütün potansiyelinizi, rahat uğruna harcamışsınızdır…

Vasat olmayı seçmek, hayallerinizin peşinden koşmaktan daha kolay olabilir. Çünkü ikincisi size anında pozitif sonuç vermeyecek bir çaba harcamak demektir. Ama sizi tatmin etmeyen bir hayat yaşamaktansa, dışarı çıkıp risk almak çok daha iyidir. Hayatınızı değiştirmeye kararlıysanız, okumaya devam edin ve vasatlığı yenmek için yeni yollar keşfedin.

1. Bir hedef ve hayal belirleyin

Bir hedef ya da hayalimiz olmadığında, vasatlık hayatımıza yerleşebilir. İşte bu yüzden, başarmak istediğiniz bir şeyi düşünüp o hedefe doğru çalışmaktan daha güzel bir ilaç yoktur. Her hayal önemlidir. Görmeyi çok istediğiniz bir yere seyahat etmekten kendi işinizi kurmaya kadar. Siz ne yapmak isterdiniz?

Some figure

Hayalinizi bulunca, bir sonraki soru bunu gerçekleştirecek cesarete sahip olup olmadığınız. Vasatlık, size yapamayacağınızı söyleyecektir.Zor

Gerçekten istiyorsanız, bu hedefi başarmak için bir yol çizin. Büyük hayaller kurmayı unutmayın ve bu hayali küçük eylemlerle gerçekleştirin. 

2. Size ilham veren farklı insanlarla etkileşime geçin

Vasat kişilerle etkileşirseniz, tıpkı onlar gibi düşünür ve davranırsınız. Beni yanlış anlamayın. Bütün ilişkilerinizi sonlandırmanız gerektiğini söylemiyorum. Ama size ilham veren kişileri hayatınıza dahil etmeniz faydalı olacaktır. 

Arzu ettiğiniz şeyleri başarmış kişilerle tanışma ve onları hayatınıza dahil etmek için kendinize fırsat tanıyın. Yavaş yavaş dünyaya bakışınızın değişeceğini göreceksiniz ve hayallerinizi başarmak için fırsatları görmeyi öğreneceksiniz.

3. Kendi yolunuzu çizin

Hiç fark ettiniz mi? En büyük hedefleri gerçekleştiren insanlar, normal şablonları izlemeyenlerdir. Herkes ile aynı yolu izlerseniz, farklı sonuçlar bekleyemezsiniz. Daha az seçilmiş bir yolda yürümeye cesaret edin ve bu yolda bazı engeller ve güçlükler olabilir.

Hemen olumlu sonuçlara ulaşamayacaksınız ama sonuçlar ortaya çıkmaya başladığında harika olacak. Zihniyetinizi değiştirmeye çalışın ve hata yapacağınızı söylediklerinde korkunun sizi alt etmesine izin vermeyin. Unutmayın, her birimiz kendi yolumuzu izlemeliyiz.

4. İnsanlar size deli dese bile risk almaktan korkmayın

Some figure

Risklerin olmadığı bir hayat çok sıkıcıdır ve sizi vasatlığa iter. Her ay faturalarınızı ödemenize yardımcı olan işe odaklanmanız iyidir ama şüphesiz hayatta çok daha fazlası var.

Kontrolünüzden çıkabilecek her durumdan kaçmaya çalışmaktan uzak durmalısınız. Yeni bir şey yapabileceğiniz her andan faydalanın. 

Bir haya ya da hedef sahini olmaktan bahsetmiştim, hatırladınız mı? Şüphesiz ki belirlediğiniz hedefi başarma sürecinde bunun imkansız olduğunu söyleyecek insanlara tanışacaksınız. Hedefiniz ne olursa olsun daima kötümser kişiler ya da korkuları yüzünden kendi hayallerinden vazgeçmiş ve sizin de aynısını yapmanızı isteyen kişiler olabilir. Kanmayın. Hata yapsanız bile nasıl olurdu diye düşünmenin belirsizliği be şüphesini yaşamaktansa yeni bir şey yapmak iyidir.

Vasat olmak için doğmadınız

Her birimiz eşsiz özelliklere ve becerilere sahibiz, dünyaya vereceğimiz çok şey var. Ama çoğu insan kolay olana sıkışıp kalıyor ve bunun ötesine geçmeyi seçmiyor. 

O insanlardan olmayın. Tıpkı dünyanın geri kalanı gibi siz de özel bir şey yapmak için geldiniz dünyaya. Belki şu an ne olduğunu bilmiyor ya da buna tam olarak inanmıyorsunuz ama gerçek bu. Tek yapmanız gereken şey, o hayali bulmak ve ona doğru ilerlemek.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.