Hayat Dersleri

Hayat Dersleri

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2017

Eylemlerimiz, davranışlarımız ve tavrımız, hayat döngüsünde sonuçlarını gösterir.

“Her birimiz hak ettiğimizi alırız” Bu sözü, eylemlerimizin sonuçlarını göz önüne alarak anlamalıyız.

Hak ettiğimiz şey, olumlu bir şey olduğunda bu meşhur sözün doğruluğuna inanabiliriz. Ama bu sefer de ‘hak ettiğimiz‘ ve hayatın bize verdiği şeyler acı, değişiklik ve mutsuzluk gibi güç durumlar olduğunda sorularla karşılaşırız.

Yaşadığımız her şey, eylemlerimizin sonucu mu?

“Hepimiz ihtiyacımız olanı alıyoruz” demek istiyorum. Çünkü bazen ‘kötü bir hareketin’ sonucunu doğrudan görmemiz gerekir.

Çoğu durumda yaşadığımız şeyin ders alma amacı vardır. “Öğrenmemiz gerekmektedir” ve bu ders, hayatta yaşadığımız önceki bir ‘çılgın, yanlış,uygunsuz ya da kötü’ eylemle ilgili olmayacak pek çok şeyin açıklaması olabilir. Bu nedenle “Hepimiz, öğrenmemiz gerekenleri alırız.”

Bu bağlamda hayat bizi güç durumlarla şaşırttığında daima kendimize sormamız gereken soru şu:

Ne öğrenebilirim ya da öğrenmeliyim?

Böylece hayatı bir okul olarak görürüz. Derslerle dolu bir okul. Her aşamada karşımıza çıkan güçlükler ise bir sınav, bizi test eden bir durumdur.

Bizi ekleyen güçlük ise ilerleyebilmek için dersi aşmak, öğrendiklerimizle birlikte mutlaka gelecek olan yeni derslere hazırlıklı olmaktır.

Bu yüzden, “yaşamak zorunda olduğumuz şeye hazırlıklı oluruz, bunu aşıp büyümek için gerekli beceri ve stratejilere sahibiz, sadece öğrenmemiz gerek,” diye eklemek istiyorum. Buna direnç adı verilir.

Bu zor ve güç gözükse de öğrendiğimiz ve güçlükleri aştığımız sürece hayattan daha fazla zevk alacak, kendimizden daha memnun yaşayacağız.

Yaşam dersleri, hayatı okul olarak anlamaktır. Hayat, yeni şeyler öğrendiğimiz, dersleri aşıp başkalarına yeni şeyler öğrettiğimiz ve başkalarından öğrendiğimiz, farkındalık seviyemizi artıran, bizi iyileştiren ve varlığımızın en derin kısımlarını uyandıran bir okuldur.

Ve bütün bunlar bizi şu ana adapte eder, daima hayatımızın anlamını ve yaşam tarzımızda uyum, sağlık, iyilik, duygusal denge ve mutluluk bulma amacını taşır.

Dolores Rizo, Psikolog, Online terapi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.