Var Olmaktan Daha Fazla Zamanı Bir Şeyler Yapmaya Mı Harcıyorsunuz?

Geleceğe bakmak sizi bir çeşit tehlikeden korur. Bu nedenle, var olmaktan daha fazla zamanı bir şeyler yapmaya harcamanız normaldir. Bununla birlikte, gözlerinizi sürekli olarak hedeflerinizin üzerinde tutmak, elde etmek için çok çalıştığınız şeyin tadını çıkarmanızı önler.
Var Olmaktan Daha Fazla Zamanı Bir Şeyler Yapmaya Mı Harcıyorsunuz?
Laura Rodríguez

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Rodríguez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsanlar var olmaktan daha fazla zamanı bir şeyler yapmaya harcarlar. Bunun anlamı, çoğu insan toplum tarafından o kadar programlanmıştır ki bireysel ihtiyaçlarını unuturlar. Birçok insan hayatlarını sadece “üretken olmak” amacıyla görevler yaparak geçirir. Onların refahı buna bağlıymış gibidir adeta.

Bir bakıma, çoğu yaşamlarını bir rutinin içine daldırır: çalışma, yemek pişirme, arkadaşlarla kahve içme, spor salonuna gitme, çamaşır yıkama, duş alma ve kuaföre gitme gibi birçok görev. Bu, birçok insanın şu an bulundukları işi bitirmemiş olsalar bile bir sonraki görevlerini planlamaya başladığı kültürel programlamadır. Ne yazık ki, nadiren bulundukları anın tadını çıkarıyorlar.

var olmaktan daha fazla zamanı bir şeyler yapmaya harcamak

Var olmaktan daha fazla zamanı bir şeyler yapmaya harcadığınızda

Bazen, nadiren kim olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Başka bir deyişle, enerjinizin çoğunu belirli görevleri ve etkinlikleri tamamlamaya odaklamaya, zamanınızı organize etmeye ve gündeminize bağlı kalmaya odaklama eğilimindesiniz.

Böylece, birçok insan bir hediye olduğu gerçeğini görmezden gelir. Sonuç olarak, çoğu geleceğe odaklanır ve şimdinin tadını çıkarmanın önemini göz ardı eder.

İnsanlar gülmeyi, minnettar olmayı, onları çevreleyen doğayı takdir etmeyi, sarılmayı, öpmeyi, şefkat göstermeyi, taze havayı hissetmeyi, özgürce yürümeyi ve diğer şeylerin yanı sıra iyi bir fincan kahvenin tadını çıkarmayı unutur.

Bazen, insanlar günlük yaşamlarının küçük ayrıntılarını takdir etmezler ve işleri tamamlar ve yapılacaklar listelerinden çıkarırlar.

Asla yetmez

Gördüğünüz gibi, insanlar mekanik, tatminsiz ve sinirli hale geliyor ve sürekli farkına bile varmadan sürekli yeterince şey yapmadıklarını hissediyorlar. Çünkü işleri tamamlamak için daha fazla zaman harcadığınızda, bitirilecek şeyler listeniz sonsuz hale gelir.

Ancak, belirlediğiniz tüm görevleri tamamlamak gerçekten mümkün mü? Her zaman yapacak bir şeyiniz olması muhtemeldir.

Dikkatinizi ne yapılması gerektiğine odaklamak, belirlediğiniz hedeflere ulaşamadığınızda çok fazla hayal kırıklığına yol açabilir.

Buna karşılık, büyük bir memnuniyetsizlik olur ve yapmak istediğiniz her şeyi yapmayı asla başaramayacağınızı düşünürsünüz. Bu nedenle, performansınızdan memnun olmazsınız. Bu durumlarda gerçekleşen şey şudur, benlik saygınız başarılarınıza bağlıdır ve kim olduğunuza bağlı değildir.

“Önce liseyi bitirmek ve üniversiteye başlamak için ölüyordum. Sonra üniversiteyi bitirmek ve çalışmaya başlamak için ölüyordum. Sonra evlenmek ve çocuk sahibi olmak için ölüyordum. Ve sonra çocuklarımın okul için yeterince büyümeleri ve böylece işe geri dönebilmek için ölüyordum. Ve sonra emekli olmak için ölüyordum. Ve şimdi ölüyorum… ve aniden yaşamayı unuttuğumu fark ettim.”

– Anonim

stresli kadın

Öncelikleriniz gerçekten önemli mi?

Kişisel gelişim uzmanı Úrsula Calvo, zaman yönetiminin önceliklere bağlı olması gerektiğini kabul eder. Ve en önemli şey dürüst olmaktır. Ancak, dürüst olmak gerekirse, önceliklerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Başka bir deyişle, boş zaman aktivitelerine ne kadar zaman ayırmanız gerektiğine karar vermelisiniz. O zaman, bu faaliyetleri kaçınamayacağınız çok önemli taahhütler haline getirmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, önceliklerin bir listesini tamamlamak genellikle zordur. Enerjinizi büyük ölçüde birçok diğer görevin yanısıra yemek yemek, çalışmak, yemek pişirmek ve başkalarıyla ilgilenmek gibi günlük aktivitelere ayırırsınız, bu nedenle istediğiniz veya aklınıza hiç gelmeyen bir şey hakkında düşünmek adına kendinizle birlikte olmak için zaman ayıramazsınız.

Genellikle oturmak ve ne istediğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu veya günlük öncelikler listenizde kim olduğunuzu merak etmezsiniz. Bu nedenle, hayatınızın tadını çıkarmaktan çok daha fazla zamanı bir şeyler yapmaya ayırırsınız. Ve öncelikler listenizde kendinizi gözden kaçırırsınız.

Calvo’nun belirttiği gibi, yalnızca size dayanan önceliklerin bir listesini takip etmek uygundur. İhtiyacınız olanı belirtin ve bunu kaçınılmaz bir taahhüt olarak kabul edin. İhtiyacınız olan zamanı ayırıp kendinize öncelik verirseniz, memnuniyet seviyeniz artacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Hayatımı Boşa Mı Harcadım?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Hayatımı Boşa Mı Harcadım?

Eğer kendinizi hiç "Hayatımı boşa mı harcadım?" sorusunu sorarken bulduysanız, belki de size faydası olacak bazı tavsiyeleri dinlemenin vakti gelmi...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.