Logo image
Logo image

Mutluluk için Zihinsel Esneklik: Rahatlamış bir Zihin

3 dakika
Mutluluk için Zihinsel Esneklik: Rahatlamış bir Zihin
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zihinsel esneklik sahibiyseniz aksiyonlarınızı ilgi alanlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Sonunda mutluluk kendine kılavuzluk etmeyi bilen, kendi duygularını kabul eden, başkalarıyla bağ kuran ve net bir hedefi olan bir zihne cevap verecektir.

Zihinsel esneklik kavramından bahsettiğimizde bir bambu ormanı hayal etmek çok yaygındır. Fırtınanın ortasında rüzgar ve suyun varlığında esneyen, sonrasında da eski pozisyonuna dönen bir orman. Bu metafor oldukça aydınlatıcıdır. Fakat bambunun asıl büyüsü esnekliğinde yatmaz, dayanıklılığında yatar.

“Beynin düşündüğümüzden çok daha fazla potansiyeli ve enerjisi vardır. Neden bu yetenekleri bastırmak yerine geliştirmek için çaba sarf etmiyoruz?”

– Jenny Moix

Sağlığımız sadece eylemlerimize bağlı değildir, aynı zamanda düşündüğümüz şeylere de bağlıdır. Bazen ruhsal ve duygusal dengemizin ne kadar zayıf olduğunu algılayamayız. Zihnimiz yaşamak için en iyi yerlerden biri değildir. Korkular, takıntılar ve keder depolar…

Jenny Moix, Mi mente sin mi (Bensiz zihnim) adlı kitabında samimi mutluluğun sadece maddi şeylerden oluşmadığını açıklamıştır. Refahımızın büyük bir parçası zihinsel süreçlerimizde yatar. Bu düşünceyi takip ederek, daha esnek hale gelerek karşımıza çıkan her zorluk ve problem ile yüzleşebileceğimizi söyleyebiliriz.

Some figure

Daha az negatif duygu deneyimlemek için esnek olmak

Katı ve esnemeyen bir zihinle yaşayan kişiler bir engelle karşılaştıklarında kaçınılmaz bir biçimde, zarar görme korkusuyla duracaklardır. Bu nedenle adapte olamayan veya otomatik düşüncelerini kontrol edemeyen bir zihin asla gerçek manada mutlu olamaz.

Bir gerçekliği kanıtlayan birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır: psikolojik olarak esnek olan insanların iyi bir yaşam kalitesine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu yaklaşım duygularını daha iyi yönetmelerine, zorluklara daha yaratıcı tepkiler vermelerine ve pozitif, anlamlı ilişkiler yaşamalarına yardımcı olur.

Esnek olmak bizi daha etkili ve üretken hale getirir. Bu yetenek adapte olabilmek ve beklenmedik veya yeni durumlara tepki gösterebilmek için ihtiyaç duyduğumuz kaynaklara ulaşmamızı sağlar.

Jenny Moix, Mi mente sin mi (Bensiz zihnim) kitabının yazarı

Jenny Moix bir yazar ve Barcelona Özerk Üniversitesinin psikoloji profesörüdür. Ayrıca, Stres ve Sağlık Araştırma Programı’nın bir üyesidir ve araştırması kronik ağrı, bilinç, farkındalık üzerine odaklanmıştır.

  • Kitabı Mi mente sin mi’de (Bensiz zihnim) çoğunlukla zihnimizin anatomisini ve davranışını daha iyi anlamaktan bahsetmektedir. Kendimizi gözlemlemeye odaklanmayı ve zihnimizde neler olduğunu anlamak için ona uzaktan bakmayı öğretmektedir bize. Zihnimiz kendi isteklerine göre hareket eden duygular, düşüncelerle ve kendisinden başka her şeyi boğan yıkıcı endişelerle doludur.
  • Esnek olmayı öğrenirsek zihinimizin derinliklerindeki etkenleri aydınlatabiliriz. Kontrolü elimize almanın ve ıstırabımızın sorumluluğunu kabul edebilmenin tek yolu budur.

Mutlu olabilmek için zihinsel esneklik antrenmanı

Mutlu olabilmek için esnek ol. Bu bizim günlük parolamız olmalı. Fakat endişe, anksiyete veya güvensizlik denen o durdurulamaz zihinsel makineye kendimizi kaptırmış bir şekilde hayatımızın yarısını geçirmişken yeni alışkanlıklar oluşturmak oldukça zordur.

Esnekliğimizi değişikliklere ve güçlüklere karşı daha dayanıklı olması için eğitmek adına farklı bir perspektiften bakmak istiyoruz, peki nasıl yapacağız bunu? Sadece elde etmek istediğimiz sonuçlara odaklanmak her zaman iyi değildir. Daha büyük bir hedefe ulaşmak için küçük hedefler belirlemek yeni stratejiler geliştirirken kendimizi ödüllendirmemizi sağlayacaktır.

Açık olun

  • “Mutlak” manada düşünmeye son verin. Hiçbir şey siyah – beyaz değildir. Birinin sizinle birlikte olmaması demek size karşı oldukları anlamına gelmez. Bu nedenle her şeyi iyi veya kötü olarak nitelendirme durumunu ortadan kaldırmalısınız.
  • İki ekstrem uç arasındaki tonları keşfetmeye cesaret edin. Gerçeklik detaylar, zenginlik, bakış açıları ve öğrenmeyle doludur.

Şimdiki anın keyfini çıkarın

  • Zihnimiz sürüklenmeyi sever. Çoğu zaman geçmişe kaçıp ne olabileceğini düşünür. Ayrıca geleceğe yolculuk ederek binlerce felaket ve sefaleti beklemeye de alışkındır.
  • Durmasını sağlayın. Gerçekleşmekte olan şeylerin önemli olduğu şimdiki zamanda bulunmak için zihninizi baştan çıkarmayı öğrenin.
Some figure

Gerçekten önemli olanla bağ kurun

Esnek olmak demek geldiğiniz yeri unutmamak ve değerlerinizle, gerçekten önemli olan şeylerle bağlı kalmanız anlamına gelir. Bunu yaparak yargılar ve başka insanların düşünceleri sizin üzerinize daha az güce sahip olacaktır.

Sonuç olarak zihinsel esneklik sahip olmak için harika bir yetenektir ve beklenmeyene tahammül etmenin de iyi bir yoludur. Bu nedenle, onu geliştirmek için uygun araçlara sahip olmak daha mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.