Uzaktaki Partnerinizle Yakınlığı Nasıl Devam Ettirebilirsiniz?

Ocak 31, 2019

Yakınlık veya samimiyet, bir kişiyle ya da bir grup insan arasında diğer insanlardan ayrı olarak kurulan samimi, manevi bir bağ olarak tarif edilebilir. En özel yönlerimizi içine alan ve bazı durumlarda yaşadığımız ilişkiye de yansıyan, soyut fakat çok derin bir kavramdır. Aslında fiziksel olarak birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan, ama hala beraberliğini devam ettirmek isteyen çiftler uzaktaki partnerleriyle yakınlıklarını nasıl koruyabileceklerini öğrenmelidirler.

Yakınlık ve samimiyet kurmak için mutlaka aynı şehirde veya aynı evde yaşamak gerekmez. Fiziksel olarak birbirine yakın olan pek çok çift vardır, ama duygusal olarak yakın değillerdir. Yakınlık, bağlılık ve biriyle beraber olma hissi samimiyet kavramının gerçekleşmesini kolaylaştırır. Partnerinizle olan yakın ilişkiyi nasıl muhafaza edip kuvvetlendireceğinizi öğrenmeniz çok önemlidir, özellikle uzak mesafelerdeyseniz. Nasıl olacağını inceleyelim.

Uzaktaki partnerinizle yakınlığı nasıl devam ettirebilirsiniz?

Yaşadığımız tecrübeler bize ilişkilerimizi nasıl muhafaza edeceğimizi öğretmiştir. Ama uzak mesafelerde bulunanlar için akılda tutulması gereken şeyler vardır. İşte size partnerinizle yakınlığı sürdürebilmeniz için bazı ipuçları:

  • İletişim kurun. Partnerinizle ne zaman ve nasıl konuşacağınızın bilincinde olun. Bu sadece duyduğunuz endişeyi ve belirsizliği azaltmaz, aynı zamanda konuşmanın akışına da yardımcı olur. Aslında konuşacağınız bütün konuları planlamak zorunda değilsiniz, sadece önemli olanları önceden belirleyin. Örneğin; yapacağınız telefon konuşmalarını planlamanızı tavsiye ederiz.
erkek arkadaşıyla görüntülü görüşen kız

  • Duyguların ifade ve iletişimini teşvik edin. Bir kişinin diğerine olan hislerini bilmesi önemlidir. Sizi neyin endişelendirdiğini veya hangi durumların daha kötü hissettirdiğini bilmek size kim olduğunuz hakkında bilgi verebilir. Duyguları ifade edebilmek çok önemlidir, çünkü birbirinizi her gün görmüyorsunuz. ‘‘Ne hissettin?’’ ve ‘‘Nasıl hissediyorsun?’’ gibi sorular duygularımızı ifade etmemize fırsat verir.
  • Stres yapmak veya endişelenmek yerine kendinize güvenin. Neyse ki teknoloji var. Fotoğraf, video veya sesli mesaj göndermek kolay. Yine de bu gibi şeyleri gönderirken dikkatli olunmalıdır. Fotoğraf gönderirken durum farklıdır, çünkü o anda fotoğraf göndermekten çok partneriniz aklınızdadır. Böyle durumlarda, kendi özel alanınıza saygılı olmanız önemli olduğu için, karşınızdaki kişiden derhal cevap beklememelisiniz.
  • Sorunlarınızı paylaşırken dikkatli olun. Partnerinizle sorunlarınız hakkında konuşmanız önemlidir, ama sorunlarınızı ifade ederken dikkatli olun. Çünkü büyük bir endişe ve çaresizliğe sebep olabilirsiniz. Basit ve açık bir dil kullanın ve aktif bir dinleyici olun. Ayrıca kendinizi karşıdaki kişinin yerine koymak da büyük ölçüde yardımcı olur.
  • Gerçekçi planlar yapın. Aradaki mesafe sizinle akıl oyunları oynayabilir ve hayal kırıklığını büyütebilir. Bu yüzden beklentiyle gerçek arasındaki farkı görmek önemlidir. Uzak olmanın ilişkinizi nasıl etkilediğini değerlendirin.
  • Telefonla seks veya sanal seks düşünüyorsanız bunun hakkında konuşun. Telefonda seks yapmayı veya sanal seks yapmayı düşünüyorsanız bunu partnerinize nasıl söyleyeceğinizden emin olun. Çünkü o bunu çok farklı şekillerde yorumlayabilir. Konuyu çok özenle ve nazikçe konuşmak önemlidir. Bunu son derece empati kurarak ve saygılı bir şekilde konuşmak da oldukça önemlidir.
  • Farklılıkları kabullenin. Her insan ayrı bir dünyadır ve her bir eş de ayrı bir evrendir. Yakınlık da iletişim kurarken duyulan kişisel bir ihtiyaçtır. Partnerinizin görüşlerinizi tahmin etmesini beklemeyin. Kötü niyet ve saldırganlık olmadığı sürece farklı fikirler olması normaldir. Sadece hayata bakış tarzımız farklıdır.

Gördüğünüz gibi, sizden uzakta olan partnerinizle yakınlığı sürdürebilmek güllük gülistanlık bir durum değildir. Bu, sağlıklı ve daha güçlü bir ilişki için dikkat, çaba, empati ve saygılı olmayı gerektirir.

Birbirinden uzakta olan partnerler arasında yakınlığı devam ettirmek dikkat, çaba, empati ve saygıyı gerektirir.

Anıların gücü

Birbirinden uzakta ilişki yaşayanlar için anılar önemli bir rol oynar. Mutlu anları düşünmek, yürürken el ele tutuşmak ve o harikulade sarılmalar önemlidir. Bu gibi anılar onunla yakınlığınızı sürdürmenize yardım eder. Aslında bu unutulmayan düşünceler hakkında konuşmak pek çok çiftin aralarındaki bağları güçlendirir.

çiftlerin resimleri

Size sevdiğinizi hatırlatan bir şeyi ve bir anıyı düşünmek, onun güzel niteliklerini övmek ve onunla ilgili planlar yapmak, aradaki mesafenin verdiği uzaklık duygusunu azaltır. Ki bu duygu bazen bizi boğar.

Kendinize ve sevdiğiniz kişiye duyduğunuz güven, sınırsız saygı ve empati size yardımcı olabilir. Mesafeler sadece fiziksel olarak insanları ayırır, kalpleri değil. Birbirinizden ayrı olarak yaşadığınız ilişkide iradeniz ve çabanızla yakınlığı, samimiyeti sağlamak sizin için zor olmayacaktır.