Logo image
Logo image

Koşulsuz Sevgiyle İlgili 3 Muhteşem Alıntı

3 dakika
Koşulsuz Sevgiyle İlgili 3 Muhteşem Alıntı
Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2017

Koşulsuz sevgiyle ilgili inanılmaz olan şey çok derin bir etkiye sahip olmasıdır. Hakkında düşünmeseniz bile sevildiğinizi hissettirecek bir güce sahiptir. Birisini kayıtsız şartsız sevdiğinizde onları gerçek anlamda görmüş olursunuz.

Onları yargılamadan acılarını görebilir, onlara merhamet gösterebilirsiniz çünkü onları derinden anlıyorsunuz. Hiç birisi hakkında bunu hissettiniz mi? Biriyle böyle bir bağ kurabileceğinize ihtimal vermiyor musunuz? Herkesin kendi hikayesi vardır ve konulara bakış açısı farklıdır. Bugün, hoşunuza gidecek koşulsuz sevgiyle ilgili birkaç alıntı paylaşacağız.

Bu alıntıların daha önce hiç yaşamadığınız bir duygusal iletişimin ne demek olduğunu anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Eğer daha önce koşulsuz sevgiyi hissettiyseniz, sizi onu yeniden yaşatmaya davet ediyoruz.

Koşulsuz sevgi hepimizin içinde vardır

“Koşulsuz sevgi gerçekten hepimizin içinde vardır. Bu, içimizin derinliklerinde olan bir parçadır ancak varlığımız kadar aktif olan bir durum değildir. Bu nedenle bir sebepten dolayı ‘Seni seviyorum’ demek, ‘Beni seviyorsan seni seviyorum’ demek koşulsuz sevgi değildir. Koşulsuz sevgi hiçbir sebep ve çıkar olmaksızın sevmektir.”

– Ram Dass

>Bu alıntıda, spiritüel koç Ram Dass koşulsuz sevgiyi oldukça iyi bir şekilde tanımlıyor. Koşulsuz sevginin, diğer insanların size verdiğini iddia ettiği sevgiden çok daha farklı olduğunu hatırlatıyor. Ayrıca, bu duygunun romantik ilişkilerin de çok daha ötesinde olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Some figure

Aileniz ve yakın arkadaşlarınız için koşulsuz bir sevgi hissedebilirsiniz. Bu duygu sadece var olur yani kişinin bu durumdan “kazançlı” çıkması gerekli değildir. Hayatınız boyunca, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz insanların etrafındaki kişilerle tanışıyorsunuz.

Tıpkı olumsuz insanların olduğu gibi, hayatları boyunca herkesi sevmeye eğilimi olan insanlar da var. Onlar için, kim olduğunuz önemli değildir, size de aynı sevgiyle yaklaşacaklardır. Onların yanında sanki kendinize ait bir yerdeymişsiniz gibi rahat hissedersiniz.

Kendinizi de koşulsuz sevmelisiniz

“Hepimizin bilmesi gereken en önemli şey sadece başkalarını değil kendimizi de koşulsuz sevmemiz gerektiğidir.”

– Elizabeth Kübler-Ross

Yazar ve psikiyatrist olan Elizabeth Kübler-Ross çok önemli bir noktaya değiniyor; koşulsuz sevgiyi kendinize de vermelisiniz. Ram Dass zaten bu duygunun var oluş için çok önemli olduğunu söylüyordu. Bu yüzden başkalarını sevdiğiniz gibi kendinizi de sevebileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Kendinize vermeyi reddettiğiniz bir şeyi başkalarına veremezsiniz. Kaç defa kendinizi acımasız bir şekilde eleştirdiniz? Gerçekten kendinize böyle davrandığınızda başkalarına daha iyi davranabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Some figure

Bu alıntı harikadır çünkü kendimizi sevmeyi unutmamamız gerektiğini hatırlatıyor. Sanki insan olarak yapabildiğimiz en zor şeylerden biri, kendimizi değerli hissetmeye çalışmak, kendimizi eşsiz ve önemli görmek gibi görünüyor.

Zaman bir hediyedir

“Herkesi koşulsuz olarak sevmek, herkese zamanınızı kayıtsız şartsız adamak demek değildir. Bazen, birisini gerçekten sevdiğimiz için o insanı bir daha görmememiz gerekebilir. Bu da, aşktır. Bu, o kişiye siz olmasanız da mutluluk hissini yaşatacaktır.”

– Vironika Tugaleva

Koşulsuz sevgiyle ilgili bu alıntıyı kesinlikle seveceksiniz. Vironika Tugaleva, bazen sevmenin en iyi yolunun o kişiyi bırakmak olduğunu savunan bir konuşmacıdır. Mutlu olabilmesi için, birisinden uzaklaşmak zorunda kaldınız mı hiç? Bu, karar vermesi uzun zaman alan zor bir karardır. Hepimiz, sevdiğimiz insanların olabildiğince yanımızda olacaklarını düşünmek isteriz.

Some figure

Onlara bu alanı vermek, onları mutlu etmek istediğimizi göstermenin bir yoludur. Bunu fark edebilirler ya da edemezler, belki de onları bir daha hiç göremezsiniz. Her zaman, o kişiyi üzgün görmektense, onunla ilgili mutlu zamanlarınızı hatırlamak daha iyi olacaktır.

Koşulsuz sevgiyle ilgili bu alıntılar, sizin isteklerinizin bir başka kişi için bir engel olmaması gerektiğinin ve koşulsuz sevebileceğinizin bir göstergesidir. Belki de koşulsuz sevgi zaten sizde var ancak henüz onu fark edemediniz. Ancak asıl önemli olan, hepimizin bunu yapabileceğini bilmesidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.