Logo image
Logo image

Duygularınızı İfade Edin, Patlamak için Beklemeyin

4 dakika
Duygularınızı İfade Edin, Patlamak için Beklemeyin
Son Güncelleme: 21 Eylül, 2018

Diğer insanlarla iyi iletişim kurmak istiyorsanız, kalpten konuşmayı öğrenmek gerçekten önemlidir. Bu muhtemelen kulağa kolay geliyor, ama aslında değil. Sesler, duymaktan daha karmaşıktır çünkü sadece konuşmak değildir. Ayrıca, sadece ne söyleyeceğimizi bilmekle kalmamalısınız, bunu erken ifade etmek zorundasınız. Bunu nasıl öğreneceğinizin tek yolu var, bu da duygularınızı ifade etmeyi öğrenmektir.

Her şey harika olduğunda nasıl hissettiğiniz hakkında konuşamazsınız. Aslında, işler iyi gitmediğinde bunun hakkında konuşmak gerçekten çok daha önemlidir. Kafanız karışmış, rahatsız ya da emin olmadığınızı düşünüyorsanız, bu kesinlikle bir çıkış yolu değildir. Duygularınızı ifade edin. Sizi rahatsız eden şey hakkında konuşun. Düşüncelerinizi içeride bırakmayın ve size zarar vermesine izin vermeyin.

“Her iki tarafın da tartışma halinde olması durumunda, en çok misilleme yapmanın yolu rahatsız edilmek ve suskun kalmaktır; saldırgan için genellikle sessizlik bir hor görme işareti olarak algılanır.”

– Friedrich Nietzsche

Zihninizde neler olduğunu söylemeli ve duygularınızı her durumda ifade etmelisiniz. Bunun da ötesinde yapmanız gereken bir şey var: Bunu erken yapmak zorundasınız. Doğru anı bulmak her zaman kolay değildir, ancak denemekten zarar gelmez ve zamanla bunu yapmayı öğrenir, bu yeteneği kazanırsınız. Ayrıca, zamanında ve doğru olma konusunda daha iyi ve daha güçlü olmaya başlayacaksınız.

Duygularınızı ifade edin ve bunu aklınızdan çıkarmayın…

Neyin iyi bir duygusal iletişim olduğunu anlamak için kesin bir formül yoktur. Ama size rehberlik etmek için kullanabileceğiniz bir prensip var. Bu ilke, gerçekten güçlü bir dürtüye sahip olduğunuzda duygularınızı ifade etmektir. Anında iyilik halinize bağlı olarak hissettiğiniz zaman bunu yapın.

Some figure

Duygularımız incindiğinde ve yaprandığında ya da sinirlendiğimizde başımıza gelen ilk şeyi söylemek için güçlü bir dürtü duyarız. Yine de çoğu zaman pişmanlık duyuyorsanız, bu dürtüyü takip ederseniz. Sonunda, gerçekten hiç ifade etmek istemediğiniz cümleleri kurar ve düşüncelerinizi sırf sinirlendiğinizden dolayı yanlış aktarırsınız. Bu da sosyal ilişkilerinizi ve çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminizi olumsuz bir şekilde zedeler. Sakinleşmek yerine, sadece hasar verdiniz ve etkili bir şekilde iletişim kurmayı zorlaştırdınız.

Bu yüzden iyi duygusal iletişim için ikinci önemli ilke var. İlke, yoğun tutkulu anlar sırasında konuşmamaktır. Bu durumda olduğunuzda konuşmayın ve harekete geçmeyin. Yapmanız gereken tek şey derin nefes alıp vermek. Kararlı olmanıza ve zihninizin tekrar düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Pozitif ve negatif duygular

Aslında pozitif ve negatif duygudan ziyade yüzlerce duygu çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Ama şimdi konumuzla ilgili olan pozitif ve negatif duygulara bir göz atalım. Sadece olumlu duygular hakkında konuşursanız, kalpten konuşmayı öğrenmek her zaman daha kolaydır. Elbette, olumlu bir şey hissettiğinizde asla bu konuda sessiz kalmamalısınız. Duygularınızı ve kelimelerinizi, aralarında çok fazla düşünce olmadan bağlamaya başlamak için iyi bir yoldur. Başka bir deyişle, daha spontane olma yoludur.

Some figure

Ama şu açık ki negatif duygularla daha dikkatli olmalısınız. Üzücü gerçek şu ki, pek çoğumuz olumsuz duygularımızı bastırmayı öğrenmişizdir. Negatif duyguları uygunsuz ve yersiz olarak bir çatışma kaynağı olarak görmemiz söylendi. Öyleyse, bu duyguları örtbas etmek ya da sessizce tutmanın bize sosyal iletişim konusunda her zaman en iyisi olduğunu öğrettiler, düşündüğümüzde bunu neden öğrettikleri mantıklı geliyor. Bu durum bize böyle öğretilmiş olsa da, bu söylenilenleri yapmak bir nevi içimizi zehirliyor ve davranışlarımızı etkiliyor.

Anlaşılmak adına “olumsuz duygular” terimini kullanıyoruz. Aslında olumsuz duyguların sağlıksız olduğu anlamına gelmez, çünkü onlar da sağlıklı olabilirler. Sadece hissettiğiniz gibi hissediyorsunuz ve hiçbir duygu kendi başına oluşmuyor. Üzüntü, öfke ve sinirlenmek, genellikle “negatif” olarak adlandırdığımız duyguların sadece birkaç örneğidir. Fakat çoğu zaman bunlar, tekrarlanan problemleri evrimleştirmenize, büyütmenize ve çözmenize yardımcı olabilecek şeylerdir.

Biraz can sıkıcı olarak başlarlar ve sonra bir patlama olarak biterler

Bir şey sizi rahatsız ettiğinde, sizi hayal kırıklığına uğratır ya da reddedersiniz, bu sizin bir hoşnutsuzluk duygunuz olduğu anlamına gelir. Rahatsızlığı ortadan kaldırmak istersiniz ve bu yüzden bu duyguların ne dediğini görmezden gelemezsiniz. Aslında bu yaptığınız bir hatadır. Ki bu, hissettiklerinizi gizlediğinizi veya bastırdığınızı reddetmek anlamına gelir. Böyle davrandıktan sonra sonuçta olması beklenilen şey, içeride kalmayı bekleyen bir saatli bomba gibi içinizde saklanıyor olduğudur.

Some figure

Bu özellikle sizin için önemli olan durumlarda ortaya çıkan olumsuz duygularla ilgilidir. Sessiz olmak bir seçenek değildir. Sessiz kalırsanız, bastırılan çatışma her an dışarıda patlamaya yol açabilir. Genellikle en kötü ihtimalle de bu patlama yanlış bir zamanda yanlış bir kişiye denk gelir. Bunun sorumluluğunu almak istemezsiniz değil mi? Bazen büyük öfke taşkınları sırasında duygularınızı ifade edersiniz. Diğer zamanlarda, diğer insanları incitici bir davranış olarak ortaya çıkar. Zararlı duyguları gerektiği yerde ve zamanda bir an önce yapmazsanız bu duygular her zaman kendilerini ifade etmenin, dışarıya çıkmanın bir yolunu bulur.

Yani diyeceğimiz şu ki, herhangi bir duygusal rahatsızlık hissettiğinizde, sadece bu duygularınızı içinizde biriktirmeyin ve zamana bırakmayın. Neler olup bittiğine dikkat edin. Rahatsızlığı deneyimlemenize neden olan duygu ya da duygunun tam olarak ne olduğunu anlayın. Bunu yaptıktan sonra duygularınızı sakin bir şekilde ifade edin. Ama bunu sakin, dokunaklı ve duygularınızla barışık bir anlayışa ulaşma arzusuyla yapın. Bu şekilde, negatif duygularınızın istediği gibi her an her şeyi yapmasına, insanları incitmesine engel olmuş olacaksınız.

Bir şeyleri erken, açıkça ve zararsız olarak nasıl söyleyeceğini bilen biri, ilişkilerini bir üst seviyeye taşımak için kesinlikle daha fazla hazırlıklıdır. Çünkü kendilerini sakinleştirmeyi bilirler ve ağızlarından çıkan kelimelere dikkat ederler ve buna göre davranırlar. Bunu yapmak bir milyon farklı problem ve endişeden kaçınmanıza yardımcı olur. Bu yüzden kalpten iletişim kurmayı öğrenmek kesinlikle çaba harcamaya değer. Son olarak daha iyi bir zihinsel ve fiziksel yaşam için duygularınızı ifade edin, patlamak için beklemeyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.