Logo image
Logo image

Uzak Mesafe İlişkisi Gittikçe Yaygınlaşıyor

3 dakika
Mesafe, gerçekten bir ilişkideki en zorlayıcı şeylerden biri olabilir. Fakat iletişim, güven ve saygı ile bunun omzunuzda yük haline gelmesini engelleyebilirsiniz.
Uzak Mesafe İlişkisi Gittikçe Yaygınlaşıyor
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzak mesafe ilişkisi herkese göre değildir. Bazı insanlar, sevgilisinin kilometrelerce ötede olmasına dayanamaz. Bazıları için, mesafe kıvılcımı canlı tutan şeydir. Birbirini özlemek ve günlerce görmemek her şeyi daha yoğun bir hale getirebilir.

Kimileri için de mesafe katlandıkları bir şeydir, çünkü sevginin her şeyden önemli olduğuna inanmaktadırlar. Fiziksel olarak ayrı düşme kararı bu çiftler için çok karmaşıktır ve hatta bazen de çok acı vericidir. Ama yine de kişisel ve/veya profesyonel durumlara teslim olurlar ve bunu denerler.

Bir ilişkinin başlangıcında, sürekli dokunma, sarılma, öpme isteğinin çok güçlü olduğunu belirtmek önemlidir. Sevgilinize yakın olmak istersiniz, onunla zaman geçirmek istersiniz. İlişki ilerledikçe de yakın olma ve ilgi isteği genellikle devam eder.

Her insan eşsizdir evet, ama çoğu uzak mesafe ilişkisinde benzer konular gündeme gelir. “Bununla baş edebilecek miyim?”, “Uzaktayken heyecanı nasıl canlı tutacağım?” gibi sorular yaygındır. Aşağıda, mesafeye rağmen ilişkinize devam etmenize yardımcı olabilecek bazı faktörlerden bahsedeceğiz.

Some figure

Uzak Mesafe İlişkisi: İletişim Anahtardır

Uzak mesafedeki bir ilişkinin yürümesi için iyi bir iletişim kesinlikle vazgeçilmezdir. Bugün sahip olduğumuz teknolojik olanaklar sayesinde, mesafe bir engel olmaktan çıkmaktadır. Sevgilinizle saatlerce mesajlaşabilirsiniz ve görüntülü konuşabilirsiniz, bunlar belli bir derecede yakınlık sağlar. Eskiden böyle bir şey mümkün bile değildi.

Crystal Jiang tarafından yürütülen, Journal of Communication‘da (İletişim Dergisi) yayımlanan bir çalışmada, uzak mesafe ilişkisi yaşayan kişilerin diğer çiftlere göre daha güçlü bağlara sahip olduğu fikrini destekleyen veriler incelenmektedir. Bu çalışmaya göre, uzak mesafe ilişkisi daha derin ve anlamlı bir iletişimi teşvik eder.

İletişimin hoşlanmadığınız veya canınızı sıkan şeyleri de içermesi gerektiğini netleştirmek önemlidir. Uzak mesafe ilişkisinde çiftler genellikle herhangi bir çatışmadan kaçınmaya çalışırlar çünkü geçirdikleri kısacık zamanı kavga ederek harcamak istemezler.

Fakat çatışma her zaman negatif bir şey değildir. İlişki çatışmalar ile gelişir ve büyür. Bunun sebebi de, sevgilinizin zor durumlarla nasıl baş ettiğini bilmenin ve onu böyle bir alanda görmenin gerekliliğidir.

Uzak mesafe ilişkide, kilometreler iletişime ve kendini anlatmaya engel olmak zorunda değildir.

Şimdi de, böyle bir ilişkiyi sürdürebilmek ve güçlendirebilmek için sizinle bazı ipuçları paylaşacağız.

Görüşmelerinizi Ayarlayın

Birbirinizi bir daha ne zaman göreceğinizi planlayın ve günlük hayatınızda da birbirinizle konuşmak için zamanlar ayarlayın. Yani, nerede ve ne zaman birbirinizle vakit geçireceğinizi belirleyin. 

Zamanı birlikte organize etmek mesafe ile başa çıkmanın harika bir yoludur. Belirlenmiş günlere ve saatlere sahip olmak sizi motive edecektir ve bu randevular iple çekeceğiniz bir şey haline gelecektir.

“Motive edici bir şey varsa, mesafenin önemi yoktur.”

– Jane Austen

Some figure

Değişimi Kabul Edin

Sevgiliniz kilometrelerce ötede ve onu haftalarca görmeyeceksiniz. Kolay değil, fakat durumu kabul etmeli ve zamanınızı akıllıca yönetmelisiniz.

Kendiniz, hobileriniz ve sosyal hayatınız için zaman yaratmak çok önemlidir. Bu şekilde sevgilinize duygusal olarak bağımlı olmaktan ve bütün zamanınızı onu bekleyerek harcamaktan kaçınırsınız. Bunun yerine, hayatınızdan, özgürlüğünüzden ve böylelikle sevgilinizle geçirdiğiniz zamanınızdan zevk alırsınız.

Sevgilinize güvenmenin ve saygı duymanın değişimi kabul etmek ve kendi hayatınızı yaşamak kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Güven ve saygı her ilişkinin temelidir. Sevgilinizi her gün görmediğinizde, güvensizliğe kapılmak daha kolaydır. Bu yüzden, aklınızda olan şüpheleri netleştirmeyi ve çözmeyi denemelisiniz. Bu şekilde saygı ve güvene dayalı sağlam bir temel oluşturursunuz .

“Mesafe geçicidir, kalıcı olan bizim sevgimiz.”

– Ben Harper


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


BADIOU, A. (2001) “El amor como escena de la diferencia”, Buenos Aires, Revista de Psicología y Psicoterapia de Grupo, XXIV, 1.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.