Logo image
Logo image

Uyku Felci: Korkunç Bir Deneyim

3 dakika
Uyku Felci: Korkunç Bir Deneyim
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uyku felci üzerinde konuşmaya başlamadan önce, bir rüyanın ne olduğu siz sorulursa, onu nasıl tanımlarsınız? Bu soruyu en azından akademik olmayan bir bakış açısıyla yanıtlamak kolay değildir. Öyle olsa bile, uykuda temel fizyolojik bir işlev olduğunu söyleyebiliriz.

Bunu, göreceli hareketsizlik ve/veya dış uyaranlara verilen yanıt eşiğindeki artış gibi bazı özel tezahürlerle “fonksiyonel, tersine ve döngüsel bir durum” olarak tanımlayabiliriz. Organik düzeyde, biyolojik parametrelerde varyasyonlar meydana gelir ve bu da rüyayı şekillendiren zihinsel aktivitenin değiştirilmesine temel hazırlar.” (Buela-Casal, 1990a).

Uyku sırasında vücudunuzda büyük değişiklikler olur. Bu kan basıncı, kalp ve solunum hızı, vücut ısısı, hormon salgıları ve diğerleri gibi her şeyi kapsar. Ayrıca, birçok uyku bozukluğundan büyük oranda sorumlu olan, hem fiziksel hem de davranışsal birçok değişken olduğu da gözlenmiştir.

Uyku bozuklukları

Uyku bozukluklarının uluslararası sınıflandırması dört sınıfa ayrılmıştır(Buela-Casal ve Sierra, 1996a):

  • Dyssomnias: uyku ve uyku başlangıç ​​bozuklukları, aşırı uyuşukluk ve sirkadiyen ritim ile ilgili uyku.
  • Parasomnias: uyanma bozuklukları, uyku-uyanıklık ilişkisi ve hızlı göz hareketi uykusu (REM).
  • Tıbbi veya psikiyatrik bozukluklarla ilişkili bozukluklar.
  • Uykuya özel olarak kabul edilmesi için yeterli bilgisi bulunmayan diğer olası bozukluklar.

Bu yazıda, bir tür parasomniaya odaklanacağız: yani, uyku felcine.

Some figure

Uyku felci nedir?

Bazı kişilerin acı çektiklerini iddia ettiği paranormal olaylar, (diabolik ataklar, ruhban ziyaretleri ve dünya dışı canavarlar tarafından kaçırılanlar) muhtemelen uyku felci anlamına gelir.

Uyku felci, hayalet ve uzaylı hikayelerini açıklayabilir. Mağdurlar yoğun bir varlığı, genellikle zararlı olanını hissederler. Ayrıca alışılmadık kinestetik duyumları da dile getirirler: Birisi onları yataktan çıkarır, titrer, hava süzülür ya da düşer. Bu gibi durumlar oldukça yaygındır.

Bu tür vakalar, vücut dışı deneyimlere yol açabilir. Uyku felci korkutucu olabilir, ama asla hayati bir tehlikesi yoktur. Ayrıca, neyse ki, bu tür olaylar sadece birkaç saniye sürer.

Ancak, bunların hiçbiri paranormal bir olay olarak görülemez. Uyku felci, herhangi bir gönüllü hareketin meydana gelememesinden ve uyku hali ile uyanık olma arasındaki geçiş döneminde oluşmaktadır.

Some figure

Uyku felci uykuya dalındığında veya uyanıkken meydana gelebilir. Genellikle belirli bir manada üzgün hissetmekle birlikte oluşur. Genellikle bir ila üç dakika sürer, bundan sonra felç, kendiliğinden ortadan kalkar.

Kişi dışarıdan müdahale ile uyandırılır ise, felç genellikle otomatik olarak ortadan kaybolur. Kişi hareket edemese de, normal olarak görüp duyabilir. Bazı durumlarda ses bile çıkarabilirler. Gördüğünüz gibi, bir uyku felci vakası korkunç olabilir ve korkutucu anılara yol açabilir.

“Uyku felci, rüya hali ile uyanıklık durumu arasındaki geçiş döneminde gerçekleşen her türlü gönüllü hareketin gerçekleştirilememesidir.”

Uyku felci belirtileri

Bu bölümlerde ortaya çıkan, çoğu oldukça korkutucu olan birkaç semptom vardır.

  • Görsel halüsinasyonlar: Yatak odasında bir yabancı gördüklerini söyleyen insanlar vardır. Bu mevcudiyet genellikle periferik vizyon veya gölgeler ile algılanır.
  • İşitsel halüsinasyonlar: Temel olarak, mekanik ve yoğun sesler genellikle algılanır. Bunlar arasında uğultu, mırıldanma, tıslama, koşma, kükreyen sesler, zil sesleri, dayak, titreşimler, ıslık ve çığlık da görülebilir. Diğer durumlarda, telefon çalması, sirenler, aletlerin sesleri, elektrik motorları, kapıyı çalma, mobilyaların sürüklenmesi, cam kırma ve garip müzik gibi tanımlanabilir seslerdir.
  • Zorlukla nefes alma: Uyku felci olan kişiler göğüslerinde basınç, nefes darlığı veya boğulma hissi hissedebilirler. Panik oluyorlar ve paniğe sebep oluyorlar. Bununla birlikte, ölüm ya da boğulma olasılığı yoktur.
  • Bir varlığın hissi: Kişi evde biri varmış gibi hissedebilir. Hareket eden, odaya giren ve yatağa yaklaşan birini hissedebilirler. Bazı insanlar, birinin onları izlediğini hissettiriyor.
Some figure

Peki neden oluyor?

Uyku felci bazen uyku apnesi ve özellikle narkolepsi gibi diğer bozukluklarla birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte, kişi genellikle çok fazla stres altındaysa da olabilir.

Yatmadan önce stres nedeniyle aşırıya kaçan nöral devreler vardır. Akabinde kabuslar meydana gelir ve kişi aniden uyanır. Bununla birlikte, vücut REM fazında olduğu için hızlı tepki veremez, bu yüzden kasların kontrolü güçleşir. Bu yüzden kişi, etrafında neler olup bittiğinin farkında olsa bile hareket edemez.

Eğer başınıza böyle bir şey geldiyse, endişelenmeyin. Bu sıra dışı bir durum değildir. Kolay olmasa da korkmamanız önemlidir. Bu tür bir durum ile karşı karşıya olduğunuzda, bunun sadece kötü bir rüya olduğunu aklınızdan çıkarmayın. gözleriniz açıkken gördüğünüz bir kabus gibi bir şey olduğunu kendi kendinize tekrar edin..

Kaynakça:

  • Chóliz, M. (1994). Cómo vencer el insomnio. Madrid: Pirámide.
  • Buela-Casal, G. (2002). Trastornos del sueño. Madrid: Síntesis.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Chóliz, M. (1994). Cómo vencer el insomnio. Madrid: Pirámide.

Buela-Casal, G. (2002). Trastornos del sueño. Madrid: Síntesis.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.