Logo image
Logo image

Daha İyi Bir Uyku İçin 4 Yoga Pozu

3 dakika
Daha İyi Bir Uyku İçin 4 Yoga Pozu
Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Uykusuzluk yaşayan ve günlük yoga tekniklerini uygulayan kişiler, her türlü uyku açısından daha iyi deneyim yaşayabilir. İlk etapta daha hızlı uykuya dalarlar, daha uzun bir gece uykusu çekerler ve gecenin ortasında uyanırlarsa uykuya daha kolay dönebilirler.

Daha iyi uyumaya çalışmak için yoga yapmak istiyorsanız, gerçekten yapmanız gereken şey, vücudunuzu dinlemektir. Kendinizi vücudunuzun kaldırabileceğinden fazla zorlamamalı ya da acı çekmenize neden olabilecek herhangi bir egzersiz yapmamalısınız.

Avrupa Kardiyoloji Derneği gibi kuruluşlar, uyku güçlüğü çeken hastaların günde bir saat yoga yapmalarını tavsiye etmektedir. Araştırmacılar günlük yoga uygulamasının hipertansiyonun ortaya çıkışını önleyebileceğini iddia ediyor. Buna ek olarak, yoganın stres azaltmaya da yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Uykusuzlukla savaşmak için en iyi yoga pozlarından bazılarını bu makalede okuyun ve keşfedin.

Daha iyi bir gece uykusu için 4 yoga pozu

Yoga, uyku problemlerinizi hemen çözemeyebilir. Ancak, yatmadan önce her gün egzersiz yaparsanız, uyku kalitesini nasıl geliştirdiğini göreceksiniz. Çok daha rahat olacaksınız ve hayatınızdaki stres seviyeleri azalacaktır. Bu, aklınızın daha net olmasını sağlayarak, yatmaya gittiğinizde daha iyi dinlenmenize yol açar.

İşte uyku sorununuzu çözebilmeniz için seçtiğimiz dört yoga pozu.

Kahraman Pozu ya da Virasana

İsmi tamamen tersini gösterse de, bu, rahatlamanıza yardımcı olacak en iyi pozlardan biridir. Yatmadan önce Kahraman pozunda birkaç dakika geçirmenizi öneririz. Yapmanız gereken ilk şey, dizleriniz bükülmüş ve alt bacaklarınız geriye doğru döndüğünde Japon stilinde oturmak.

Some figure

Ayaklarınızın yüzeyi yere yaslanmalıdır. Aynı zamanda, omurganız düz, omuzlarınız ve başınız kalçalarla hizalanmış durumda olmalıdır. Bu, dizlerinize çok fazla baskı uygularsa, ayağınızın arasına bir yastık koyun ve kalçalarınızı bu yastıkta dinlendirin.

Kahraman pozu, tam bir refah durumuna ulaşmak için idealdir. Fiziksel olarak sağlıklı ve duygusal olarak kararlı hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, bu pozisyonda oturmanın, vücudun tamamen rahatlamasını sağlayan ayak yüzeyindeki basınç noktalarını uyarmasıdır.

Ceset Pozu ya da Savasana

Bu ikinci poz, özellikle de zihninizi odaklamanıza yardımcı olmak için yararlıdır. Bunu yaparak, nefes alıp verme ile vücudunuza uyum kazandırabilir ve günlük stresinizi serbest bırakabilirsiniz. Daha önceki alıştırmada olduğu gibi, daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacağından, ceset pozunu uyumadan hemen önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Her şeyden önce, sırt üstü, ayaklarınız kalçalarınızdan uzakta uzanmalı ve kollarınızı yanınıza bırakarak gevşetmelisiniz. Ardından, avuç içlerinizi yukarı döndürün ve gözlerinizi kapatın. Bunu yaparken birkaç normal nefes alıp verin ve sonra yavaşça nefes alın ve yavaşça bırakın.

Bunu birkaç dakika yaptıktan sonra, ne kadar rahat hissettiğinizi göreceksiniz.

Omurga büküm pozu ya da Jathara Parivartanasana

Mide problemleri Gece boyunca sizi uyandırıyorsa, omurga büküm pozunu uygulamanızı öneririz. Bu egzersiz şişmiş bir mide ve gaz tutulumu sorunlarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, kan dolaşımınızı artıracak ve boyun ve sırt bölgesinde gerginliği azaltacaktır.

Her şeyden önce, yüz üstü yere uzanmanız gerekir. Kollarınızı uzatırken dizlerinizi bükün ve göğsünüze yaklaştırın. Ardından, sol omzunuz yere değecek şekilde vücudunuzun sağ tarafına doğru hareket ettirin. Bundan sonra, başınızı sola çevirin. Daha etkili bir esneme için sağ elinizle dizlerinizi aşağı doğru bastırın.

Bu pozisyonda kalın ve 6’ya kadar sayarak hafifçe nefes alıp verin. Bundan sonra, egzersizi tamamlamak için sol tarafınızla pozu tekrarlayın.

Some figure

Bacaklar duvara pozu ya da Viparita Karani

İş gününüzün sonunda, özellikle günün büyük kısmında ayaktaysanız, ayaklarınız ve bilekleriniz şişebilir ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu egzersiz, kan akışınızı düzenlemeye yardımcı olduğu için bu konuda çok faydalıdır.

Her şeyden önce, duvarın yakınına bir yoga matı yerleştirin. Sırtınızı matın üzerine yerleştirin ve bacaklarınızı yukarı doğru kaldırın ve duvara yaslayın. Kollarınızı vücudunuzun yanlarına doğru açın ve derin nefes alın. Bu egzersizi ihtiyacınız olduğu sürece yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, yoga, uykusuzluk için en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir, çünkü bedeni ve zihni rahatlatmaya yardımcı olur. Eğer bu yoga egzersizlerini düzenli olarak yapmaya başlarsanız, hayatınızdaki gerginliği ve stresi azalttığınız için daha iyi uyumak için önemli derecede yol kat edebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.