Terapi Gerektiren İlişki Problemleri

Partnerinizle çok fazla mı tartışıyorsunuz? İkinizden biri kıskanç mı? Hiç gizliliğiniz yok mu? Eğer an itibariyle bu ilişki problemlerinden birini deneyimliyorsanız terapiye gitmenizin zamanı gelmiş olabilir.
Terapi Gerektiren İlişki Problemleri
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir çift, terapiye gitmeden önce kaç farklı ilişki problemi yaşamalıdır? Herkes anlaşmazlık yaşar ve bunların çoğunu üçüncü bir tarafın müdahalesine gerek duymadan çözebilirsiniz. Ancak, bazen kişiler birbirini anlamak için farklı, eğitimli bir perspektife ihtiyaç duyabilirler; seçenekler ya bunu yapmak, ya da ayrılmaktır.

Çift terapisinde ilk görüşme: yerleşik bir durumun birlikte inşası” adlı makale der ki: “Danışan çift kendilerinin çözemedikleri bir gerginliğe sahiptir, kendi anlaşmazlıklarında hapis kalmışlardır ve hiçbir gelecekleri yoktur”.

Terapi Gerektiren İlişki Problemleri

Bir kadını teselli eden bir adam.

1. Kıskançlık İlişkiyi Etkileyen Bir Şeydir

Kıskançlık, ilişkilerde yaygın bir sorundur; ve bu normal değildir, dolayısıyla bunu çok ciddiye almanız gerekmektedir. Kültürünüze dayanan bazı inançlar kıskançlığı bir sevgi işareti olarak algılamanıza neden olabilir. Bununla birlikte, bu ya sadece kişinin kendi derin güvensizliğini gösterir ya da diğer kişinin aldatıyor olduğunun açık bir göstergesidir.

Çiftlerde duygusal zeka, kıskançlık, istismar eğilimi ve çatışma çözme stratejileri” adlı makaleye göre, kıskançlık, güvensizlikten dolayı ortaya çıkan duygusal dengesizliğin bir sonucu olarak istismara yol açabilir ve bu da büyük bir şiddet durumuna neden olabilir. Dolayısıyla, eğer kendinizi bu durumda bulursanız terapi almalısınız.

2. Sık Sık Tartışmak Yorucudur

Pek çok insan tartışmanın normal olduğunu düşünürler ve elbette her gün tartışırlar. Bu biraz şaşırtıcıdır, çünkü, gerçekte tartışmalar çok yorucu ve tüketicidir, ve eninde sonunda ilişkiyi baltalarlar. Eğer tartışmalar artarsa bir ayrılık yakın demektir.

Bundan dolayı, sürekli tartışmalar; beraber yaşamanızın getirdiği birbirinizin kişisel alanına saygı göstermek, çocuklarınızın eğitimi ve benzeri sorumluluklara dair iletişim eksikliklerinin ya bir sonucu, ya da bunların ortaya çıkmasının nedenidir.

3. Farklı Bir Uzun Vadeli Perspektif

İlişki problemleri söz konusu olduğunda, insanların değişmeyeceğini düşünmek de, onların sizin istediğiniz yönde değişeceğini düşünmek de hatadır. Belki biriniz kariyerini ilerletmek için başka bir ülkeye taşınmak istiyordur, diğeriniz ise kalmak istiyordur.  Ya da belki biriniz çocuk isterken diğeri istemiyordur.

Uzun süreli planlarınız artık uyumlu değilse daha önceki anlaşmalarınızı yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Benzer şekilde, eğer iletişim akıcı değilse, terapiye gitmek için iyi bir zaman da olabilir.

Mesafeler söz konusu olduğunda eğer iki kişi de birbirlerinden uzakta olmaya gönüllü ise, her zaman bir çözüm bulunabilir. Ancak eğer çocuklar da varsa durum daha zor hale gelir, bundan dolayı eğer çiftin bir tarafı oldukları yerde kalmak istiyorsa o zaman büyük ihtimalle ilişkiyi sonlandırmanın zamanıdır.

4. Cinsel İlişkiye Girmemek En Yaygın İlişki Problemlerinden Biridir

Duygusal yakınlık romantik bir ilişkinin önemli bir parçasıdır ve bu tip bir ilişkiyi arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiden ayıran tek şey de odur. Bundan dolayı, bunun eksikliği çoğunlukla ilişkideki bununla ilgisiz pek çok problemin çıkış noktasıdır.

Duygusal yakınlık, cinselliğin ötesinde bir şeydir. Bu güven, itiraflar, ve istek ve ihtiyaçların yansıtılması için bir alandır. Bundan dolayı, dinlemek ve karşılıklılık gerektirir. Çifti oluşturan iki kişinin de hem beraber bir şekilde hem de bireysel olarak büyüyebilmesi için var olan bir koruma ve motivasyon balonudur.

Birbirleri ile konuşmayan bir çift.

5. Birinin Diğer Kişiyi Değiştirmek İstemesi

Bir kişiyi değiştirmek sadece sinir bozukluğuna yol açar. Ah, eğer, onlar hakkında dayanamadığınız o iki ya da üç küçük şey üzerinde çalışsalar, partnerinizle o kadar mutlu olabilirdiniz ki. Bu düşünce şekli, birçok çifti, bilinçli ya da bilinçsiz şekilde, birbirlerini değiştirmeye çalışmaya götürür. Bundan dolayı, kişinin kendi ihtiyaçları; onların diğer insanları değiştirmeye hiçbir hakları olmadığını, çok tehlikeli bir sınırı geçmeye çalıştıklarını unutmalarına neden olur. Evet, öneri yapabilirler, ama bu kadarda kalmalıdırlar.

Eşinizi değiştirmeye dair büyük bir arzu hissettiğinizde, terapiye gitmenin zamanı gelmiş demektir. Bu; ayrılığa, karşılıklı kabule ya da eninde sonunda açık ve samimi bir konuşmaya sebep olacak bir yoldur. Bu, ya memnuniyetsizliğiniz ile başa çıkmanıza, ya da bir ayrılığa gitmenize yardımcı olacak bir dönüm noktasıdır.

Eğer bu ilişki problemleri sizin de ilişkinizde yaşadığınız şeylerse terapiyi tercih etmelisiniz. Bu, hem kendiniz için, hem de bir çift olarak zenginleştirici olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Canto Ortiz, J. M., García Leiva, P., & Gómez Jacinto, L. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea digital: revista de pensamiento e investigación social, (15), 039-55.
  • Garrido-Macías, Marta, Valor-Segura, Inmaculada, & Expósito, Francisca. (2017). ¿Dejaría a mi pareja? Influencia de la gravedad de la transgresión, la satisfacción y el compromiso en la toma de decisión. Psychosocial Intervention26(2), 111-116. https://dx.doi.org/10.1016/j.psi.2016.12.001
  • Villanueva Orozco, Gerardo Benjamín Tonatiuh, Rivera Aragón, Sofía, Díaz Loving, Rolando, & Reyes-Lagunes, Isabel. (2012). La comunicación en pareja: desarrollo y validación de escalas. Acta de investigación psicológica2(2), 728-748. Recuperado en 12 de noviembre de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200010&lng=es&tlng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.