Logo image
Logo image

İlişkilerde Duygusal Yakınlık

3 dakika
İlişkilerde duygusal yakınlık bir ilişkinin işlemesi için gereken en önemli faktörlerden biridir. Bu yazımızda, duygusal yakınlığı arttırmanın yollarını keşfedin.
İlişkilerde Duygusal Yakınlık
Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başka bir insanla mutlu olmak, özellikle geçen yılların artması ile birlikte, bir el kitabına danışmak kadar kolay değildir. Bir ilişkinin bir bahçe gibi olduğunu unutmamalısınız. İlişkinizle özellikle ilgilenmeli, onu yoğun çaba ve bağlılık ile beslemelisiniz.

Ancak, bazı araştırmalara göre, ilişkilerde duygusal yakınlık partnerlerin arasındaki bağı güçlendiren önemli bir etmendir.

Bir ilişkinin başlangıcında en iyi özelliklerini göstermek için uğraşma zahmetine kim girmez ki? En başta, çoğu insan partnerlerinin iyiliği hakkında endişelenir. Örneğin, ilişkinin başı çiftin arasındaki bağı güçlendiren, duygusal yakınlığa işaret eden küçük jestlerle doludur. Ancak, yavaşça büyü azar azar yok olur ve yerini rutinler ve alışkanlıklar alır.

Bundan dolayı, partnerler birbirleri ile flört etmeyi veya birbirlerini etkilemeye çalışmayı bırakırlar. Tarafların büyülenmesini sağlamış, duygusal yakınlığa işaret küçük jestler artık gerçekleşmez. Ve, bazen yakınlık hissi önemini kaybeder, hatta bazen kaybolur bile. Doğrusu, bu durum problematiktir, çünkü ilişkinin sonunun başlangıcı olabilir. Hadi buna daha yakından bakalım.

Some figure

İlişkilerde duygusal yakınlığı sürdürmek neden önemlidir?

Genelde, duygusal yakınlık diğer insanlarda en çok değer verdiğimiz özelliklerden biridir. Anketlere göre, bu özellik hem kadınlar hem de erkekler için çekicidir. Ancak, bir kere bir ilişkiye kapıldığınızda, taraflardan birinin diğerine karşı bu tip bir hassasiyet ile yaklaşmayı bırakması sık görülen bir durumdur.

İlişkide duygusal yakınlık bir memnuniyet hissi almak için elzemdir. Uzmanlara göre, sağlıklı bir ilişkinin en iyi ön göstergelerinden biri, ilişkideki kişilerin diğerinin verdiği destekle ilgili nasıl hissettiğidir. Ve; sizi anlayan, dinleyen ve hayattan biraz daha fazla keyif almanızı sağlayan biriyle olmaktan daha iyi ne olabilir ki?

Zararlı bir ilişkide değilseniz, normalde partnerinizi desteklemek için yanında olmayı seversiniz. Ancak, monotonluk bir nebze de olsa bu orijinal perspektifinizi kaybetmenize yol açabilir. Ne demişler, ‘çok muhabbet tez ayrılık getirir’. Ama eğer ilişkiniz sağlıklı bir ilişki olmaya devam etsin istiyorsanız, bu deyimin bir gerçekliğe dönüşmesine izin veremezsiniz.

Bundan dolayı, partnerinizle olan ilişkinizin kalitesini korumak için bilinçli ve sürekli bir şekilde efor göstermelisiniz.

İlişkilerde duygusal yakınlığı sürdürmek

İlişkilerde duygusal yakınlığı beslemek, uzun vadeli ve sağlıklı bir bağı sürdürmek için elzemdir. Şimdi, size bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Koşulsuz kabulleniş uygulayın

Bazen, gizliden gizliye partnerinizin sizin dilekleriniz veya standartlarınıza uymak için bir özelliklerini değiştirmesini istersiniz. Yani, bir açıdan onların oldukları kişiden daha farklı biri olmasını istersiniz.

Ancak, bu tutumdaki problem size büyük hüsranlar yaşatabilecek olmasıdır. Çünkü, karşınızdaki insan her zaman sizin istediğiniz gibi hareket etmeyecektir. Ama eğer hep öyle hareket edecek olsalardı da kendileri olmayı bırakırlardı.

Bir ilişkiyi güçlendirmenin temelinde partnerinizi olduğu gibi sevmeyi öğrenmek, onların olduğu kişiyi kabul etmek yatar. Elbette, bu saygısız ya da incitici davranışları kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kimsenin geçmemesi gereken bazı limitler vardır.

Partnerinizin bildikleri en iyi şekilde davrandığını aklınızda tutmak önemlidir. Bunların hepsi partnerinizin deneyimlerine bağlıdır. Zararlı ve istismar içeren ilişkiler haricinde, genel bir kural olarak, çoğu insan en iyi niyetleriyle hareket eder. Bundan dolayı, sizi rahatsız eden şeyleri anlamak ve bunlar hakkında konuşmayı öğrenmek en önemlisidir.

Bunu aklınızda tutmak, en zor zamanlarınızda bile, partnerinize yönelik duygusal anlamda yakın bir tutumu devam ettirmenize yardımcı olacaktır.

Some figure

Desteğinizi teklif edin

İlişkilerde en sık görülen problemlerden biri, özellikle de eğer ilişki uzun sürdüyse, karşınızdaki insan için yaptığınız sevgi dolu eylemlerin azalmış olmasıdır. Dolayısıyla, ilişkideki birinin bir noktada diğer kişinin onlara yeterince dikkat etmediğini veya onları umursamadığını neden hissedebileceğini görmek kolaydır.

Dolayısıyla, karşınızdaki insanın sizin onları ne kadar önemsediğinizi bildiğinden emin olmak önemlidir.

Beş Sevgi Dili’ne göre, her insan kendilerine özel bir yolla onlara değer verildiğini hisseder. Bazıları için, en önemli şey fiziksel temastır. Diğerleri için ise, onların kendilerini özel hissetmelerini sağlayan şey destekleyici sözler veya dinlendiklerini hissetmeleridir.

Bundan dolayı, ilişkilerdeki duygusal yakınlığı arttırmak karşınızdaki insanın sevildiğini hissetmesini sağlayan şeyin ne olduğunu keşfetmeye çalışmakla ilgilidir. Sonrasında, onlara bu sevgi tipini verebildiğiniz, ya da mümkün olduğu, kadar vermeye çalışın.

Elbette, bu iki ip ucu ilişkinin bu yönünü geliştirmenin tek geçerli yolları değildir. Yine de, bunları uygulamak pozitif bir etki yaratacaktır.

Ama, en önemli şeyi unutmamalısınız. İlişkide, iki tarafta da bağlılık, saygı ve sevgi olmalıdır. Aynı şekilde, efor ve karşılıklı özen göstermek de aynı miktarda gereklidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.