Logo image
Logo image

Sabırsız İnsanlar - “Hepsini ve Hemen İstiyorum”

3 dakika
Sabırsızlık sizi yaşam boyu acele ettirir, hayal kırıklığına uğramış, öfkeli ve mutsuz hissettirir. Sabırsız bir kişiyle iyi geçinmek kolay olmasa da, size yardımcı olabilecek bazı stratejiler var.
Sabırsız İnsanlar - “Hepsini ve Hemen İstiyorum”
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sabırsız insanlar her yerdeler. Siz onların kim olduklarını biliyorsunuz. Sürekli sinirleniyorlar ve hiçbir şey onları tatmin etmiyor. Mutlu olduklarında, mutlulukları kısa ömürlüdür ve endişe ile doludur. Hemen sonrasında ise, daha fazlasına ihtiyaç duyuyorlar. Sabırsızlık gibi çok az şey olumsuz duyguları besler veya biriyle geçinmeyi zorlaştırır.

Çoğumuz böyle birini tanıyoruz. Belki de kontrol etmesi zor olan sabırsız bir mizacınız vardır. Peki ya bu şekilde yaşamak size ne yapıyor? Sabırsızlığın duygusal ve psikolojik yan etkileri nelerdir?

Her şeyden önce, bu şekilde yaşamak ciddi strese ve endişeye neden olur. İngiliz yazar John Ruskin, sabırsızlık eşlik ettiğinde ümidin neşeli olmaktan çıktığını söyler. Bu yüzden sabırsızlık, refahınızı sınırlar ve diğer insanlarla iyi geçinmenizi zorlaştırır. Bunu yönetmeyi öğrenirseniz, daha huzurlu, sabırlı ve dengeli bir kişi olacaksınız.

Some figure

Sabırsız insanlar ve sürekli hayal kırıklığı yaşamaları

Bazı insanlar, özellikle gençler arasında sabırsızlığın arttığına inanıyor. Günümüzde çocuklar ve gençler, hayal kırıklığına karşı çok düşük toleranslara sahiptir. Anlık tatmin, fotoğraflarında “beğenmeler” ve sürekli olumlu sosyal pekiştirmelere ihtiyaçları vardır.

Bununla birlikte, sorun basit bir sosyal medya bağımlılığından daha karmaşıktır. Örneğin, Singapur Ulusal Üniversitesinden bir çalışma, binden fazla öğrenciden oluşan bir grubu analiz etti ve çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmanın ortak yazarı olan Dr. Xin Zhang, sabırsızlıkla bilişsel ve sosyal yetersizlik arasında bir ilişki olduğunu belirtti.

Sabırsız insanlar dürtüseldir, düşünmeden hareket ederler ve o anın tadını çıkaramazlar. Aynı zamanda çok hızlı bir şekilde karar verme eğilimindedirler. Sabırsız insanlar, aldıkları bilgiler hakkında fazla düşünmezler, çünkü kısa bir dikkat süreleri vardır ve fikirlerini değiştirmek konusunda çekingen davranırlar. Her zaman telaş içinde olduğunuzda, başka bakış açılarını düşünmek ve onlardan bir şeyler öğrenmek için zaman yoktur.

Sabırsız insanlar daha fazla ilişki problemleri yaşama eğilimindedir. Onlarla iyi geçinmek zordur. Bir şeyi istedikleri zaman, o anda isterler. Başkalarıyla bağlantı kurmak için gereken saygı, anlayış ve duygusal yakınlığa sahip değildir.

Sabırsızlık sadece sabır eksikliği değil, eğitim eksikliğidir de aynı zamanda.

Özünde, sabırsızlık öğrenilmiş bir davranıştır. Kültürünüz, bağlamınız ve yetişmeniz ne kadar sabırlı olduğunuzu belirler. Ebeveynler genellikle çocuklarına sabırla beklemeyi ve anında tatmin olmama endişesini kabul etmeyi öğretmekte başarısız olurlar.

Sabırla beklemek yerine, internet bağlantısı yavaş olduğunda veya birileri mesajınıza hemen yanıt vermediğinde kontrolünüzü kaybedersiniz. Sabır evde ve okulda öğretilmelidir. Bununla birlikte, her birey, her gün onu uygulamaktan sorumludur, toplum sizi son hızda gitmeniz için zorluyor olsa da.

Some figure

Sabırsızlığı kontrol etmek için ipuçları

Duygularınızı ve anlık dürtülerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenirseniz, sabırsızlığınızı sabıra dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki soruları düşünün:

  • Ne zaman sabırsızlanıyorum? Genel bağlam nedir? Kontrolünüzden çıkan bu durumları analiz etmek ve sabırlı tarafınızı uyandırmak için durmaya değer. Birçok insan için araba kullanmak onları sabırsızlaştırır. Diğer insanlar için zorlu bir çocuk veya genci yetiştirmeye çalışmak veya hatta genel olarak insanlarla geçinmeye çalışmak onları sabırsızlaştırabilir.
  • Peki bunu ne tetikler? İkinci adım, tetikleyicileri tanımlamaktır. İşte bazı örnekler: “Oğlumun okula gitmek için sabahları kalkmasıçok uzun sürdüğü zaman sabırsızlanıyorum”, “Trafikte kaldığımda gerçekten sabırsız hissediyorum” veya “Test sonuçlarını beklemeye tahammül edemiyorum, beni kötü bir ruh haline sokuyor ”.
  • Sabırsızlıkla baş etmek için ne yapmalısınız? Sabırsızlığınızı kontrol etmek için bazı stratejiler kullanıp kullanmama konusunda farkında olmaya çalışın. Yeterliler mi?
  • Rasyonel bir şekilde odaklanın. Sabırsızlıkla başa çıkmaya dair yararlı bir strateji, rasyonel zihninizle problem üzerinde çalışmaktır. Örneğin, genç oğlunuz sorumlulukları konusunda umursamaz göründüğünde endişelenirseniz, ona kızmaktan kaçının. Sonuçta, kötü bir ruh hali içinde olmak işleri daha da kötüleştirecek. Bunun yerine, onunla bir şekilde anlaşmaya varabilmek adına sabırlı bir şekilde konuşun.
  • Farkındalık. Son olarak, farkındalık gibi stratejilere bakmak iyi bir fikirdir, çünkü sabırsız bir aklı yatıştırmak için inanılmaz derecede faydalı olabilirler. Ayrıca, dikkat ve duygusal yönetime de yardımcı olurlar.

Sonuç olarak, sabırsız insanların her zaman var olacağı açıktır. Bazı durumlarda, herkes sabırsız davranma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, aklınızı sakin kalmak için eğitmek adına uygun stratejileri ve araçları kullanmalısınız. Bu yaşam kalitenizi büyük ölçüde geliştirecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chien-Kai Chen (2012) Comparing Jiang Zemin’s Impatience with Hu Jintao’s Patience Regarding the Taiwan Issue, 1989–2012. Journal of Contemporary China. https://doi.org/10.1080/10670564.2012.701034
  • Reuben, E., Sapienza, P., & Zingales, L. (2015) Procrastination and impatience. Journal of Behavioral and Experimental Economics 58, 63–76. https://doi.org/10.1016/j.socec.2015.07.005

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.