Tek Ebeveynli Aileler: Avantajları Ve Dezavantajları

Ağustos 10, 2019

Günümüzde, birçok farklı aile türü mevcut. Bunlardan bir tanesi de tek ebeveynli aileler. Bu aile tipi, bir ebeveynin eksikliğiyle karakterize ediliyor.

Tüm aile türlerinde olduğu gibi, bu tür de onu çekirdek aile gibi diğer örneklerinden ayıran özelliklere sahip. Bu özellikler arasında, bir veya daha fazla çocuğun, ebeveynlerinin yarattığı bir çatışma içerisinde yaşamak zorunda kalmış oldukları gerçeği yatar.

Bununla birlikte, bu tarz ailelerin toplumun bir parçası olmak için geçmesi gereken adaptasyon sürecini betimleyen başka birçok farklılık da mevcut. Ve tabii ki, toplumlar da bu aileleri tamamen kabul edebilmek için gelişmek zorunda kaldılar.

Tek ebeveynli ailelerin alt türleri

Tek ebeveynli aileler, bir yetişkinin bir veya birden fazla çocuktan tamamen sorumlu olduğu ailelerdir. Ancak,tek ebeveynli aileler çok farklı şekillerde oluşabileceği için aslında çok geniş bir kavramdır:

  • Boşanmış bir baba ya da anne çocuklarıyla birlikte yaşar.
  • Genç çocuğuyla birlikte yaşayan bir dul kadın ya da erkek.
  • Evlat edinmeye karar veren bir kadın ya da erkek.
  • Bir bebeği olan ve çocuğunu yetiştirmek için evde kalmaya karar veren genç bir kız

“İnsanlar birçok nedenden dolayı boşanırlar, ancak esas neden iyi bir evlilik ortamı oluşturamamaları ya da kötü bir evliliğe razı olmak istemiyor olmalarıdır.”

– Paul Bohannan

baba ve kızı

Tek ebeveynli ailelerin avantajları

Birçok durumda, ebeveyn figürlerinden (anne veya baba) birinin yokluğu, mevcut ebeveynle çocuk arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Benzer şekilde, bir ebeveynin eksikliği, çocuğuyla ilgili kararlar almak söz konusu olduğunda, genellikle tek ebeveyni bağımsız kılar. Bu da çocuklarını yetiştirmek konusunda birileriyle tartışmak zorunda kalmadıkları anlamına gelir. Bu esnek ve rahat aile ortamı daha hoş bir atmosfere neden olabilir.

Tek ebeveynli ailelerde, iki ebeveyn figüründen birine sahip olmayan bireyler, genellikle daha bağımsızdır. Birçok çocuk, eksik olan ebeveynin rolünü üstlenir ve yaşına kıyasla olması gereken daha fazla sorumluluk almak zorunda kalır. Bu gibi eğilimler ve güçlü adaptasyonlar çocukların olgunlaşmasına yardımcı olur, ancak aynı zamanda olumsuz sonuçlar da doğurabilirler.

Tek ebeveynli ailelerin dezavantajları

Bu ailelerin karşılaştığı başlıca zorluklardan biri, çocukların ebeveynlerinin çatışmalarına maruz kalmasıdır. Bu sorunların çocuklar üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu çok açıktır. Birçok durumda, bu etki çocukluk yıllarının ötesine uzanan derin yaralar bırakır.

Buna ek olarak, çocuklar geleneksel bir aileye sahip olmamanın bir sonucu olarak toplum tarafından kabul görmeyebilirler.

Ayrıca, sağlıklı iletişimi sürdürmenin ve bir anlaşmaya varmanın zorluğu, konu önemli kararlar almak olduğunda tek taraflı yaklaşımı teşvik eder.

Öte yandan, tek başına bir çocuk yetiştirmek, tek ebeveynin günlük iş yükünü arttırır. Bu nedenle, kendi ihtiyaçlarına daha az zaman ayırır ya da öncelik tanımaz.

Ayrıca, tek ebeveyn, görüşlerini karşılaştırma, olası sorunlara ait çözüm yollarını tartışma veya spesifik kararların sorumluluğunu başka birine devretme fırsatlarından yoksundur.
anne ve kızı

Çocuk için daha az gizlilik ve daha fazla “özgürlük”

Tek ebeveynli ailelerde çocuklar ebeveynlerinin gizliliğine saygı göstermeyebilirler. Çünkü eşler arasındaki samimiyetin ne anlama geldiğini bilemezler.

Bazı durumlarda, araya girip sohbetleri yarıda kesebilir ya da yaşları göz önüne alındığında onları ilgilendirmeyen konulara karışabilirler. Bu da kimi ebeveynlerin, çocuklarını, yapmak istedikleri konusunda daha özgür bırakmalarına neden olabilir. Ve tabii ki çocuklar bu durumdan faydalanır.

Bununla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazı durumlarda çocuk eksik olan figürün rolünü üstlenir. Örneğin, annesinin arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına izin vermez veya hatta onunla aynı yatakta uyumayı talep eder.

Bu durumun en olumsuz yanı, ebeveynin bilinçsizce bu durumu kolaylaştırmasıdır. Bekar ebeveynlerin genellikle çocuklarını yetiştirmek konusunda yeterli yetkiye sahip ve onlara bu konuda yanlış hareket ettiklerini söyleyebilecek bir partnerleri yoktur.

Bununla birlikte, tek ebeveynli aileler de herhangi bir aile de olduğu gibi aynı “tutkal” ile birbirine bağlıdır,sevgi, koruma, güvenlik ve sürekli ilgi.